gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Atatürk Ve ArkadaŞlari Hakkinda Padisahca Verilen Idam Fermani (Orjinal Metin)

Konu, 'Cumhuriyet Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Dosya Tasnifi
    Harbiye-Divan- Harp
    DOSYA No : 70
    Harbiye Nezareti
    Adliye-i Askeriye Dairesi Şubesi
    Nüsha : 705

PADİŞAH BUYRUĞU

Mehmet Vahidüddin

“Kuva-yı Milliye adı altında çıkardıkları fitne ve fesatla, anayasaya aykırı olarak halktan zorla
    para toplamak, asker almak, bunun aksine hareket edenlere işkence ve eziyet ederek şehirleri yakıp
    yıkmaya kalkmak suretiyle iç güvenliği bozanların tertipçisi oldukları iddiasıyla haklarında dava
    açılan, Üçüncü Ordu Müfettişliğinden alınarak askerlik mesleğinden çıkartılmış bulunan Selanikli
    Mustafa Kemal Efendi, Eski yirmi yedinci fırka kumandan miralaylıktan emekli İstanbullu Kara Vasıf
    Bey, Eski yirminci kolordu kumandan Mirliva Salacaklı Fuat Paşa ile Eski Vashington (Washington)
    elçisi ve Ankara milletvekili Midillili Alfred Rüstem ve sıhhiye eski müdürü İstanbullu Doktor Adnan
    Bey ile Üniversite Batı Edebiyatı eski öğretmeni Halide Edip Hanımın, ayrıntıları 11 Mayıs 1336
    (1920) tarihli ve 20 numaralı karar tutanağında yazılı olduğu üzere, Mülkiye Ceza Yasası’nın kırk
    beşinci maddesinin birinci fıkrası delaletiyle elli beşinci maddesinin dördüncü fıkrası ve elli altıncı
    maddesi uyarınca, sahip oldukları askeri ve mülki rütbe ve nişanlarla, her türlü resmi unvanlarının
    kaldırılmasına ve idamlarına, halen firarda bulunmaları dolayısıyla yasa hükümleri gereğince
    mallarının haczedilerek, usulüne göre yönetilmesine ilişkin İstanbul bir numaralı sıkıyönetim
    mahkemesi tarafından gıyaben verilen hüküm ve karar, ele geçirildiklerinde tekrar yargılanmak
    üzere onaylanmıştır.
    Bu Padişah Buyruğu’nu yürütmeye Harbiye Nazırı görevlidir.

24 Mayıs 1336 (1920)

Sadrazam ve Harbiye Nazır Vekili

DAMAT FERİT

Bu padişah fermanı ile Kuva-yı Milliye güçleri ve onun önderi Ata'mızın ülkeyi savunmak için girdikleri mücadele'nin ibretlik değerlendirmesi yapılmaktadır.
    Bu padişah fermanını yetersiz bulan padişahımız şeyhülislam imzalı bir fetvayı da yayınlamaktan çekinmemiştir.Bu fetva İngiliz uçaklarıyla anadolu'ya gönderilmiştir.

ALINTIDIR

Atatürk Ve ArkadaŞlari Hakkinda Padisahca Verilen Idam Fermani (Orjinal Metin) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Atatürk için çıkartılan ölüm fermanı tam metin burada

Atatürk için çıkartılan ölüm fermanı tam metin burada

Dosya Tasnifi Harbiye-Divan- Harp DOSYA No : 70 Harbiye Nezareti Adliye-i Askeriye Dairesi Şubesi Nüsha : 705 PADİŞAH BUYRUĞU Mehmet Vahidüddin “Kuva-yı Milliye adı altında çıkardıkları fitne ve fesatla, anayasaya aykırı olarak halktan zorla para toplamak, asker almak, bunun aksine hareket edenlere işkence ve eziyet ederek şehirleri yakıp yıkmaya kalkmak suretiyle iç...
  2. Atatürk ve Spor hakkında

Atatürk ve Spor hakkında

Atatürk ve Spor FUTBOL Büyük Atatürk’ün futbolla ilgili bir anısını da en yakın arkadaşlarından Kılıç Ali’nin oğlu olan, devrinin ünlü futbolcusu Gündüz Kılıç, yıllar sonra kaleme aldığı ve Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir yazısında, tatlı bir üslup içinde şöyle dile getirmiştir. Atatürk, yakın arkadaşı Kılıç Ali’nin evine, ani bir ziyaret için uğradığında, evde başka kimse bulunmadığı...
  3. Atatürk!e Verilen İlginç Hediye

Atatürk!e Verilen İlginç Hediye

atatürk hediyelik atatürke verilen seccade atatürke hediye edilen seccade atatürklü hediyeler atatürk hediyelikleri
  4. Eğitim ve Öğretim Hakkında - Atatürk

Eğitim ve Öğretim Hakkında - Atatürk

EĞİTİM VE ÖĞRETİM HAKKINDA İlköğretimde hedefimiz, bunun umumî olmasını bir an evvel gerçekleştirmektir. Bu neticeye varmak, anCak, fasılasız tedbir almakla ve onu metodik uygulamakla mümkün olabilir. Milletin başlıca bir işi olarak, bu konuda ısrar etmeyi lüzumlu görüyorum. Sanat ve teknik okullarına rağbet artmıştır. Bunu sevinçle söylerken, her türlü teşviki artırmak lâzım olduğunu...
  5. padisah ve ihtiyar

padisah ve ihtiyar

Padişah ve İhtiyar Çok soğuk bir kış günü padişah, tebdil’i kıyafet gezmeye karar vermiş. Yanına başvezirini alıp yola çıkmış. Bir dere kenarında çalışan yaşlı bir adam görmüşler.. Adam elindeki derileri suya sokup, döverek tabaklıyormuş. Padişah,ihtiyarı selamlamış.” Selamunaleykum ey pir’i fani…” ” Aleykumselam ey serdar’i cihan…” Padişah sormuş. ” Altılarda ne yaptın ?” ” Altıya altı...

Sayfayı Paylaş