gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

ATATÜRK ve İNÖNÜ

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

ATATÜRK ve İNÖNÜ İsmet İnönü, Başbakanlık'tan ayrıldıktan sonra bir akşam Atatürk'ün sofrasında bulunur. Atatürk, onu sofrada kendi yanına oturtur. İsmet İnönü bir kağıt parçası üzerine şöyle bir soru yazar: "Bana hâlâ dargın mısınız?" Kâğıdı Atatürk'e uzatır. Atatürk cevap verir: "Neden dargın olayım?" İnönü: "Altına imzanızı atar mısınız?" der. Atatürk imzasını atar ve İnönü'ye uzatır. İnönü: "Saklayabilir miyim?" Atatürk: "Nasıl istersen..." Az sonra İnönü cebinden ikinci bir kağıt parçası çıkarır ve yazar: "Beni yetiştirdiğinize pişman mısınız?" yazar ve Atatürk'e uzatır. Atatürk okuduktan sonra İsmet İnönü'ye döner: "Sen de bunu imza et." İnönü imzalar. Atatürk kağıdı cebine koyar.

ATATÜRK ve İNÖNÜ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İnönü Üniversitesi

İnönü Üniversitesi

Üniversitemiz, 28 Ocak 1975 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclis’inde, 25 Mart 1975 tarihinde de Cumhuriyet Senatosu'nda kabul edilen ve 3 Nisan 1975 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren yasa ile kurulmuştur. İnönü Üniversitesi, 1976-1977 Eğitim Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır. 1984 yılına kadar şimdiki Malatya Fen Lisesi’ nde eğitimini sürdüren Üniversitemiz,...
  2. İsmet İnönü

İsmet İnönü

2.CUMHURBAŞKANI GÖREV SÜRESi 11 KASIM 1938 22 MAYIS 1950 1884 yılında izmir'de dogdu. ilk ve orta ögrenimini Sivas' ta tamamladıktan sonra Mühendishane idadisini (Askerî Lise) bitirdi. 1903 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1906 yılında Harp Akademisi'nden mezun olarak, ordunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. 1910-1913 yılları arasında Yemen isyanı'nın bastırılması harekâtına katıldı....
  3. Birinci ve İkinci İnönü Savaşları

Birinci ve İkinci İnönü Savaşları

Yunanlılar bir yandan büyük devletlere güvenerek bir yandan da içerideki kuvvetlerine dayanarak Bursa'dan ilerledilerİnönü kesimine kadar gelerek Türk siperlerine saldırdılar (9 Ocak 1921) Türk kuvvetleri Yunanlıların üçte biri kadardı. Yunan ordusu üstün kuvvetlerle yüklendiler. Fakat cepheyi yaramadılar. İki gün süren ve arka arkaya yapılan savaşlar sonunda yenilgiye uğrayarak yüz geri...
  4. atatürk ve trikopis

atatürk ve trikopis

Atatürk'ü sadece biz değil dünya takdir etmiş.Yunan komutan da bunlardan biri:) Büyük Taarruz esnasında Gazi’nin yanında bulunan arkadaşları, Yunan Kuvvetleri Komutanı General Trikopis’in Başkomutan Çadırı’na nasıl getirildiğini şöyle anlattılar: Trikopis, diğer esir kolordu ve tümen komutanları ile birlikte Gazi’nin huzuruna çıkarıldıkları zaman, hepsi çok heyecanlı ve bitkin halde...
  5. atatürk ve misyoner avar

atatürk ve misyoner avar

Atatürk ve misyoner Avar Yıllar önce İzmir Kadınlar Hapishanesi'ndeki mahkum kadınlara akşam dersleri verilmesi kararlaştırılmıştı. Bir gün milli eğitim müdürü'nün odasına zayıf, ufak-tefek bir genç kız girdi. "Ben bu dersleri memnuniyetle kabul ederim, efendim," dedi. Müdür şaşırmıştı. Karşısındaki genç kız, okuldan yeni çıkmış, üstelik, son derece de hassas bir insana...

Sayfayı Paylaş