gebe
  1. dino_02

dino_02 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Atatürk ve Kadın...

Konu, 'Kadınlar' kısmında dino_02 tarafından paylaşıldı.

Büyük Önder Atatürk'ün Biz Kadınlara verdiği değeri açıklayan sözü

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Cevap: Atatürk ve Kadın...
    +100 rep helal olsun sanaaa :D:D

3. dino_02

dino_02 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Sen Beni Mod Yap Bak Ben Daha neler yaparım neler...
    Ne kadar rep O kadar SÜPEEEER konular...
    :dp47::dp47::dp47:

.

4. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

tatlım paylaşım için tşkler

5. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    ellerine sağlık canım

6. sementha

sementha Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

emeğine sağlık nekadarda doğru söylemiş ATAM...

7. sementha

sementha Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    birkaç atatürk ve kadın hakkında ben yazı koyiyim köşene cnm...
    "Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım."

1935 yılında Türk Kadını'na seçme ve seçilme hakkı tanınması vesilesi ile...

"Bu karar Turk kadınına sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir. Türk kadını, evdeki medeni konumunu yetki ile işgal etmiş, iş hayatının her aşamasında başarılar göstermiştir. Siyasi hayatla, Belediye seçimleriyle tecrübe kazanan Türk kadını bu sefer de milletvekili seçme seçilme suretiyle haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor. Medeni memleketlerin bir çoğunda, kadından esirgenen bu hak, bugün Türk kadınının elindedir ve onu yetki ve lihakatle kullanacaktır."

Alıntılar: Amiral(e) Çetinkaya APATAY - Atatürk Türkiye’sinin Türk Kadınına Kazancı Kitap Ticaret A.Ş. 1996

Atatürk ve Kadın... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kadın Eğitimi ve Atatürk

Kadın Eğitimi ve Atatürk

ilk karma eğitim cumhuriyetle birlikte kavuştuğumuz hak ve hürriyetler atatürk sayesinde kavuştuğumuz hak ve hürriyetler atatürk döneminde kadın hakları sayesinde özgürlükler Atatürk kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin her alanda çağdaş ve dünya ülkelerine örnek bir devlet olmasını istiyordu. Devleti idare şeklinde, kılık kıyafette eğitimde ve hukukta yapılan köklü değişiklikler bu yolda önemli...
  2. Köylü Kadın Ve Atatürk....

Köylü Kadın Ve Atatürk....

İNANIN ÇOK DUYGULANDIM... Gazi Çiftliğinde dolaşıp hava alırken oldukça yaşlı bir kadınarastladık. Atatürk attan inerek bu ihiyar kadının yanına sokuldu. Merhaba nine Kadın Ata'nın yüzüne bakarak hafif bir sesle; Merhaba dedi. Nereden gelip nereye gidiyorsun? Kadın şöyle birduraklayıp, Neden sordun ki, dedi. Buraların sabısı mısın? Yoksa bekçisimi? Paşa gülümsedi. Ne sahibiyim ne de...
  3. Kadından Atatürk olur mu?

Kadından Atatürk olur mu?

Kadından Atatürk olur mu? 26 Haziran 2008 Perşembe 11:08 Atatürk'ü çok kişi canlandırdı. Ama böylesi bir ilk. Nurseli İdiz de bu role soyundu. Bakın sanatçı Ata'ya ne kadar benzedi? Ünlü oyuncu Nurseli İdiz "Cumhuriyet Kadınları" adlı projesi için plastik makyajla Atatürk oldu. İdiz, "Bu rol için sanki atalarım beni çağırdı" dedi Rutkay Aziz,...
  4. Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı

Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı

toplumsal devrimler Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında, 1926 - 1934 yılları arasında gerçekleştirilen Atatürk Devrimlerinin bir kısmı, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir. Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler, Türkiye Cumhuriyeti'nde toplumsal alanda...
  5. Atatürk ve TÜRK Kadını

Atatürk ve TÜRK Kadını

"Türk kadını dünyanın en münevver, en faziletli ve en ağır kadını olmalıdır. Ağır siklette değil, ahlakta, fazilette ağir, vakur bir kadın olmalıdır. Türk kadınının vazifesi, Türk’ü zihniyetiyle, azmiyle muhafaza ve mudafaaya kadir nesiller yetiştirmektir. Milletin menbaı, hayat-ı içtimaiyenin esası olan kadın, ancak faziletkar olursa vazifesini ifa edebilir. Herhalde kadın çok yüksek...

Sayfayı Paylaş