gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Atatürk ve TÜRK Kadını

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

"Türk kadını dünyanın en münevver, en faziletli ve en ağır kadını olmalıdır. Ağır siklette değil, ahlakta, fazilette ağir, vakur bir kadın olmalıdır. Türk kadınının vazifesi, Türk’ü zihniyetiyle, azmiyle muhafaza ve mudafaaya kadir nesiller yetiştirmektir. Milletin menbaı, hayat-ı içtimaiyenin esası olan kadın, ancak faziletkar olursa vazifesini ifa edebilir. Herhalde kadın çok yüksek olmalıdır. Burada Fikret merhumun cümlece malum olan bir sözünü hatırlatırım: ‘Elbet sefil olursa kadın, alçalır beşer". "Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah’ın emrettigi şeyi kadın ve erkek beraber olarak ilim ve kültür edinmeleridir. Kadın ve erkek, bu ilim ve kültürü aramak ve nerede olursa oraya gitmek ve onunla dolu olma zorundadır. İslam ve Türk tarihi tetkik edilirse görülür ki bugün kendimizi bir türlü kayıtları bağlı zannettiğimiz şeyler yoktur. Türk sosyal hayatında kadınlar ilim, kültür ve diğer hususlarda erkeklerden katiyen geri kalmamışlardır. Belki daha ileriye gitmişlerdir."

"Dünyada hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez."

Atatürk ve TÜRK Kadını konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Atatürk ve Türk Halk Müziği

Atatürk ve Türk Halk Müziği

türk halk müziği dinlemek istiyorum türk sanat müziği dinlemek istiyorum atatürkün müziğe katkıları atatürkün müziğine katkıları atatürk müzik dinlerken Ulu Önder Atatürk'ün müzik konusundaki görüşlerini ve çalış-malarını bütünüyle değerlendirmek gerekir. Bazı yazar ve müzisyenler böyle yapmamış, Atatürk'ün hayatının belli bir dönemindeki sözünü ve uygulamasını ele alarak çıkarları...
  2. Kadın Eğitimi ve Atatürk

Kadın Eğitimi ve Atatürk

ilk karma eğitim cumhuriyetle birlikte kavuştuğumuz hak ve hürriyetler atatürk sayesinde kavuştuğumuz hak ve hürriyetler atatürk döneminde kadın hakları sayesinde özgürlükler Atatürk kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin her alanda çağdaş ve dünya ülkelerine örnek bir devlet olmasını istiyordu. Devleti idare şeklinde, kılık kıyafette eğitimde ve hukukta yapılan köklü değişiklikler bu yolda önemli...
  3. Atatürk ve Kadın...

Atatürk ve Kadın...

Büyük Önder Atatürk'ün Biz Kadınlara verdiği değeri açıklayan sözü
  4. Köylü Kadın Ve Atatürk....

Köylü Kadın Ve Atatürk....

İNANIN ÇOK DUYGULANDIM... Gazi Çiftliğinde dolaşıp hava alırken oldukça yaşlı bir kadınarastladık. Atatürk attan inerek bu ihiyar kadının yanına sokuldu. Merhaba nine Kadın Ata'nın yüzüne bakarak hafif bir sesle; Merhaba dedi. Nereden gelip nereye gidiyorsun? Kadın şöyle birduraklayıp, Neden sordun ki, dedi. Buraların sabısı mısın? Yoksa bekçisimi? Paşa gülümsedi. Ne sahibiyim ne de...
  5. Türk kadını ve menopoz

Türk kadını ve menopoz

Bir ilaç firması tarafından 43-58 yaşları arasındaki 1007 kadınla yapılan “Türk Kadınları ve Menopoz Araştırması”, kadınların menopozun nedenini bilmediğini ortaya koydu. Araştırmaya göre kadınların yüzde 51’i menopoz ile ilgili bilgileri doktorlarından, yüzde 29’u televizyondan, yüzde 27.8’i ise arkadaş ve tanıdıklarından alıyor. Kadınların yüzde 38’i aldıkları bilgiyi yeterli bulurken,...

Sayfayı Paylaş