gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Atatürk'ten Sakal Üzerine

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Atatürk, Amasya ziyaretinde. Vali konağında yörenin ileri gelenleri ile sohbette. Bir ara tam karşısında oturan birine takılır gözleri. Yaşı ellinin üzerinde bu adam beline kadar inen sakalıyla Atatürk'ün dikkatini çeker. Ata, yanındaki valinin kulağına eğilip sorar;Kimdir bu? Vali yanıt verir;Efendim kendisi Şıh'tir. Yörede çok hatırlısı vardır. Atatürk, Şıh'ı yanına çağırır ve; "Bak baba, imanın ölçüsü sakalın boyunda değildir. Sunu rica etsem de en azından Peygamber efendimizinki gibi kısaltsan" der ve eliyle de boyun altı hizasını gösterir. Şıh; "Emrin olur Paşam" diyerek yerine çekilir.Aradan zaman geçer, bir aksam Atatürk, Amasya'daki Şıh'i hatırlar ve Valiyi telefonla arayıp durumu sorar. Vali nasıl söyleyeceğini bilememekle birlikte, Şıh'in sakal boyunda en küçük bir kısalma bile olmadığını aksine kimselere el sürdürmediğini anlatır. Atatürk telefonu kapatır, kağıdı kalemi eline alır ve az sonra nazirini çağırıp, yazdığı yazıyı Amasya Valiliği’ne tebliğ etmesini ister. Ertesi gün Amasya'dan bir haber gelir ki Şıh Efendi Ata’yı görmek üzere Ankara'ya yola çıkmış... Şıh gelir Ata’nın karsısına çıkar. Sakal tamamen kesilmiş, sinekkaydı bir tıraş olunmuş, saçlar kısaltılmış, kılık kıyafet bastan sona değiştirilmiş, bambaşka bir görünüme bürünülmüştür. Atatürk'ün mesai arkadaşları bu değişimi anlayamaz ve Ata'ya sorarlar; "Aman Paşam, o Şıh ki sakalına el dahi sürdürmezdi, siz ne ettiniz de kökünden kesmesini sağladınız? " Ata gülümser, sonra da yanındakilere dönüp; "Dün aksam Amasya Valiliği’ne bir yazı gönderdim ve Şıh'ı Afyon'a vali atadığımı bildirdim" der. Ardından da yeni bir yazı hazırlayıp, nazırına bu yazıyı da Şıh'a vermesini söyler. Yazıda söyle yazmaktadır; "İnancın ölçüsünün sakalda olmadığını anladığına sevindim. Valilik meselene gelince; bugün koltuk uğruna kırk yıllık sakalından vazgeçebilen yarin başka şeyler için milletinden bile vazgeçebilir. Seni böyle bir ikileme mahkum bırakmayalım. Kal sağlıcakla...

Atatürk'ten Sakal Üzerine konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ATATÜRK'ün Kadın üzerine sözleri

ATATÜRK'ün Kadın üzerine sözleri

atatürkün kadınlar için sözleri atatürkün kadınlar hakkındaki sözleri atatürk kadınlarla ilgili kadınlara kadınlarla ilgili KADININ EN BÜYÜK VAZİFESİ ANALIKTIR! İLK TERBİYE verilen yerin ANA KUCAĞI olduğu düşünülürse, bu vazifenin ehemmiyeti layıkiyle anlaşılır. (1) MEDENİYET'in esası TERAKKİ ve KUVVET'in temeli AİLE hayatındadır. Bu hayatta fenalık, muhakkak İÇTİMAİ, İKTİSADİ, SİYASİ aczi...
  2. Atatürk'ün Din anlayışı Üzerine

Atatürk'ün Din anlayışı Üzerine

atatürkün irtica ile ilgili sözleri atatürkün din ile ilgili sözleri din karşıtı karşıtı sözler spor yaparken resimleri :)Atatürk'ün Din anlayışı Üzerine:) Din, evrensel bir olgudur. Din, insanla beraber var olmuş ve insanla birlikte varlığını sürdürecektir. Tarihin hiçbir devresinde dinsiz bir cemiyetin ve dini yok sayan hiçbir devletin var olduğu görülmemiştir. Çünkü...
  3. Atatürk'ün Eğitim ve Öğretmenlik Üzerine Görüşleri

Atatürk'ün Eğitim ve Öğretmenlik Üzerine Görüşleri

Eğitim sistemimizdeki sorunlar malumunuz. Okullardaki eksikliklerden, öğretmen yetiştirme sistemine kadar çoğu alanda sorun var. Cumhuriyetin ilk yıllarında öğretmenlik en önemli devlet memurluğu sayılırken, bugün öğretmenler mevsimlik işçiler haline döndü. Öğretmenlik mesleği yıldan yıla o kadar değer kaybetmiş olacak ki ; eskiden "hiç bir şey olmazsam öğretmen olurum" sözü...
  4. Sakal modelleri

Sakal modelleri

Yeni sakal bırakacağımda bir türlü modelini bulamadım. Bana sakal modellerini gösteren görseller ekleyin lütfen.
  5. Atatürk'ün Türk kadını üzerine söylediği sözlerden en çok hangisini beğeniyorsunuz?

Atatürk'ün Türk kadını üzerine söylediği sözlerden en çok hangisini beğeniyorsunuz?

Atatürk'ün Türk kadını üzerine söylediği sözlerden en çok hangisini beğeniyorsunuz? 1-Ey kahraman Türk kadını!Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın 2-Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz herşey kadının eseridir 3 Dünya`da hiçbir milletin kadını `Ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını...

Sayfayı Paylaş