gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Atatürkün Ailesiyle İlgili Anıları lazım bana

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Arkadaşlar ben sizlerden mümkünse yani bilginiz var ise Atatürkün Ailesiyle İlgili Anılarını bu sayfadan benimle paylaşmanızı rica ediyorum. Atatürkün Aile anıları bana çok acil olarak lazım.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Atatürkün Ailesiyle İlgili Anıları
    Atatürkün Aile Anıları

Sekiz yıl sonra eve dönüş sevinci
    Makbule Hanım ve annesi Zübeyde Hanım, Birinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra Selanik'ten İstanbul'a gelerek Beşiktaş Akaretler'de bir eve yerleşirler Bu dönemde çeşitli cephelerde savaşan Atatürk, Makbule Hanım'ın anlattığına göre tam sekiz yıl evinden uzak kalmış Makbule Hanım, Ağabeyinin dönüşünü şöyle anlatıyor: "İstanbula geleceğini haber aldığımız zaman sevincimize payan yoktu On gün on gece hazırlık yaptık Her tarafı sildik, süpürdük Sevdiği yemekleri yaptık Sekiz senelik bir ayrılıktan ve zaferden sonra Ağabeyimin dönüşü bizi sevinçten deliye çevirmişti adeta Ah! O gün O güzel ve mesut günü şu anda bile hatırladıkça içimde çok derin bir sızı hissediyorum"

Fareden çok korkardı
    Ağabeyi Mustafa Kemal'in köy türkülerini dilinden düşürmediğini, sanata ve sanatçılara karşı büyük saygı duyduğunu ifade eden Makbule Hanım'ın anlattığına göre çocuk Mustafa Kemal en çok fareden korkarmış Anne Makbule hanım ise küçük Mustafa Kemal'i "Sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?" diyerek teskin edermiş

'Biri beni, diğeri mevkimi sevdi'

Makbule Hanım, Atatürk'le fırtınalı geçen bir evlilik yaşayan Uşşakızade Latife Hanım'la ilgili çok az şeyler nakleder Atatürk'e aşık olan ve daha sonra intihar eden akrabası Fikriye de yer almaz bu anılarda Atatürk'ün ikisi hakkında kendisine sadece şunu söylediğini nakleder: "Biri beni mevkim ve param için sevmiştir Diğeri yalnız ben olduğum için Yani biri mevkimi ve paramı, diğeri de hakikaten beni sevmiştir"

Atatürkün Ailesiyle İlgili Anıları lazım bana konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Atatürkün Liderlik Resimleri lazım bana

Atatürkün Liderlik Resimleri lazım bana

Merhaba arkadaşlar benim sizden bir ricam olacak acaba mümkünse Atatürkün Liderlik Resimlerini paylaşır mısınız bu resimler bana acil olarak lazım
  2. Atatürkün Milli Egemenlik İle İlgili Sözleri lazım bana

Atatürkün Milli Egemenlik İle İlgili Sözleri lazım bana

Merhaba arkadaşlar bana acil tarafından Atatürkün Milli Egemenlik İle İlgili Sözleri lazım bu konuda isteğimi yerine getirirseniz çok sevinirim. şimdiden paylaşımınız için çok tşkler.
  3. Atatürkün Muasır Medeniyet Sözü lazım bana

Atatürkün Muasır Medeniyet Sözü lazım bana

Arkadaşlar acil tarafından Atatürkün Muasır Medeniyet Sözü lazım bana Atatürkün Muasır Medeniyet Sözünü bilen varsa aranızda yazsın lütfen Atatürkün Muasır Medeniyet Sözünü
  4. Atatürkün Avukatlarla İlgili Sözleri lazım bana

Atatürkün Avukatlarla İlgili Sözleri lazım bana

Selam arkadaşlar bana acil tarafından Atatürkün Avukatlarla İlgili Sözleri lazım bu ricamı yerine getirip Atatürkün Avukatlarla İlgili Sözlerini paylaşıma sunarsanız çok sevinirim. Şimdiden çok mersi.
  5. Atatürkün millet sevgisi ile ilgili anılarını arıyorum

Atatürkün millet sevgisi ile ilgili anılarını arıyorum

Bu hafta 10 kasım haftası olduğundan Atayla ilgili ödevlerimiz var. Bunlardan biri de Atatürkün millet sevgisi ile ilgili anıları. Yardımcı olurmusunuz bana lütfen, kim ne biliyorsa yazarsa sevinirim ;)

Sayfayı Paylaş