gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Atatürkün Askerlik Hayatı Özeti hakkında bilgi istiyorum

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba arkadaşlar ben sizden mümkünse Atatürkün Askerlik Hayatı Özeti hakkında kısaca bilgi rica ediyor ve şimdiden Atatürkün Askerlik Hayatı Özeti için vereceğiniz bilgilere tşk ediyorum.

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Atatürkün Askerlik Hayatı Özet Bilgi

Atatürkün Kısaca Askerlik Hayatı

Büyük bir lider olduğu kadar da başarılı bir asker olan Mustafa Kemal Atatürk, 1896-1899 senesi arasında Manastır Askeri İdâdi’sinden mezun olup, İstanbul’da Harp Okulunda öğrenim gördü. 1902′de teğmen rütbesini aldı. Harp Akademisi’ne devam etti.

1911 yılında İstanbul’da Genel Kurmay Başkanlığı emrinde çalışmaya başladı.1911 yılında İtalyanların Trablusgarp’ı işgaliyle ile başlayan savaşta, Mustafa Kemal bir grup arkadaşıyla birlikte Tobruk ve Derne bölgesinde görev yaptı. 22 Aralık 1911'de İtalyanlara karşı Tobruk Savaşında zafer elde etti.6 Mart 1912'de Derne Komutanlığına getirildi.
    1912 yılının Ekim ayında Balkan Savaşları başlayınca Mustafa Kemal Gelibolu ve Bolayır’daki birliklerle savaşa katıldı. Dimetoka ve Edirne’nin geri alınışında büyük katkıları görüldü.

1913 yılında Sofya Ateşemiliterliğine atandı. Bu görevde iken 1914 yılında yarbaylığa yükseldi. Ateşemiliterlik görevi Ocak 1915'te sona erdi. Bu sırada I. Dünya Savaşı başlamış, Osmanlı İmparatorluğu savaşa girmek zorunda kalmıştı. Mustafa Kemal 19. Tümeni kurmak üzere Tekirdağ’da görevlendirildi.

Kurtuluş Mücadelesi, 15 Mayıs 1919'da Yunanlıların İzmir’i işgali sırasında düşmana ilk kurşunun atılmasıyla başladı.
    10 Ağustos 1920 tarihinde Sevr Antlaşması’nı imzalayarak aralarında Osmanlı İmparatorluğu’nu paylaşan I. Dünya Savaşı’nın galip devletlerine karşı önce Kuvâ-yi Milliye adı verilen milis kuvvetleriyle savaşıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi düzenli orduyu kurdu, Kuvâ-yi Milliye - ordu bütünleşmesini sağlayarak savaşı zaferle sonuçlandırdı.
    Mustafa Kemal yönetimindeki Türk Kurtuluş Savaşı'nın önemli aşamaları şunlardır:

Gümrü’nün (7 Kasım 1920) kurtarılışı ve Sarıkamış (20 Eylül 1920), Kars (30 Ekim 1920)
    Çukurova, Gazi Antep, Kahraman Maraş, Şanlı Urfa savunmaları (1919- 1921)
    Sakarya Zaferi (23 Ağustos-13 Eylül 1921)
    I. İnönü Zaferi (6 -10 Ocak 1921)
    II. İnönü Zaferi (23 Mart-1 Nisan 1921)
    Büyük Taarruz, Başkomutan Meydan Muhaberesi ve Büyük Zafer (26 Ağustos 9 Eylül 1922)

3. bilgis

bilgis Forum Okuru

daha kısa varsa çook iyi olurrrr:hayal:

Atatürkün Askerlik Hayatı Özeti hakkında bilgi istiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Benjamin Franklin Hayatı hakkında bilgi istiyorum

Benjamin Franklin Hayatı hakkında bilgi istiyorum

Benjamin Franklin Hayatı hakkında bana acilen bilgi lazım bu konuda yardımlarınızı esirgemeyin benden kızlar!
  2. Niran Ünsal Kimdir hayatı hakkında bilgi istiyorum

Niran Ünsal Kimdir hayatı hakkında bilgi istiyorum

Niran Ünsal Kimdir bana Niran Ünsalın hayatıyla ilgili bilgiler verirseniz çok sevinirim bu güzel sesli yorumcunun hayatını merak ettim:)
  3. 1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi istiyorum

1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi istiyorum

Merhaba aranızda tarih konusunda merak sarmış ve tarihi bilgileri olan arkadaşlarım var ise o arkadaşlarımdan 1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi paylaşmalarını rica ediyorum.
  4. Atatürkün Özgeçmişi hakkında bilgi istiyorum

Atatürkün Özgeçmişi hakkında bilgi istiyorum

Merhaba arkadaşlar hepinize keyif dolu neşesi bol bir gün geçirmenizi diliyorum ve ricada bulunacağım konuya geçiyorum mümkünse Atatürkün Özgeçmişi hakkında bilgi verebilir misiniz bana?
  5. Anthony Hopkins hayatı hakkında bilgiler istiyorum

Anthony Hopkins hayatı hakkında bilgiler istiyorum

Anthony Hopkinsin oyunculuğuna hayranım. Kuzuların Sessizliği ile devleşen oyuncunun yaşam öyküsünü merak ediyorum...

Sayfayı Paylaş