gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı?

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Atatürk Cenaze Namazı Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı
    Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı?" diyen misafirlerimiz için ve Mustafa Kemal Atatürk'ün cenaze namazı hakkında merak edenler için bu sayfamızda Atatürk'ün cenaze namazı hakkında bilgileri paylaşıyoruz Melek'lerim.

Atatürk'ün cenaze namazı 19 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı'nda kıldırıldı. Aynı gün çok büyük bir kalabalıkla cenaze Yavuz Zırhlısı ile İzmit'e oradan da aynı günün akşamı 20.30'da Ankara'ya uğurlandı. Ertesi gün (20 Kasım 1938) Ankara'da başta Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olmak üzere devlet erkanı tarafından karşılanan cenaze TBMM önünde hazırlanan katafalka konuldu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cenaze namazı

19 Kasım 1938 günü Cenaze, Dolmabahçe’den alınıp, Ankara’ya nakledilmek üzere bütün hazırlıklar tamamlanmış, tören başlamak üzere iken; Mustafa Kemal’in kız kardeşi Makbule Hanım “Ağabeyimin cenaze namazı hangi camide kılınacak? “ diyerek dini görevlerin yapılmasını istemiştir. “Makbule Hanım ağabeyinin cenaze namazı kılınmadan gömüleceğinden endişelenerek müdahale etmiş ve namazın kılınmasını istemiştir. Bunun üzerine dışarıda bir camide, muhtemelen en yakında bulunan Dolmabahçe Camii'nde cenaze namazının kılınması gündeme gelmiş, ancak "bazıları" buna, laikliğe aykırı düşeceği endişesiyle karşı çıkmışlar ve sarayda kılınmasını istemişler, Diyanet'ten de "caizdir" fetvası alınınca "sayısı mütevazi olan" bir cemaat ile (kaç kişi olduğunu bilmiyoruz, 10-15 kişi olduğu tahmin edilebilir) Türkçe ezan ve tekbirlerle kılınan cenaze namazının ardından dua edilmiş ve böylece dinî tören tamamlanmıştır. Ancak bu sırada bütün fotoğraf makineleri ve varsa kameralar kapattırılmış ve herhangi bir görüntü alınmasının titizlikle önüne geçilmiş” böylece “hususi merasim” denilen cenaze namazı, Ord. Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından Türkçe tekbir getirerek, Hafız Yaşar’ın Türkçe okuduğu ezanla kılınmıştır.

EnCey bunu beğendi.
  2. EnCey

EnCey Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    468
    Ödül Puanları:
    113
    Mekanın cennet olsun Mustafa Kemal Atatürk dualarım seninle nurlar içinde yat.....

Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Resulullah (s.a.s) Teravih Namazı kıldı mı?

Resulullah (s.a.s) Teravih Namazı kıldı mı?

"Resulullah (s.a.s) Ramazanda mescitte gece bir namaz kıldı. Sahabenin çoğu da onunla birlikte o namazı kıldı. İkinci gece yine aynı namazı kıldı. Bu kez O'na tabi olarak aynı namazı kılan cemaat daha fazla oldu. Üçüncü gece Hz. Muhammed (s.a.s) mescit'e gitmedi. Orayı dolduran cemaat onu bekledi. Resulullah (s.a.s) ancak sabah olunca mescide çıktı ve cemaata şöyle buyurdu:...
  2. Atatürk'ün Cenaze Namazı Nerede Kılındı merak ettim

Atatürk'ün Cenaze Namazı Nerede Kılındı merak ettim

Atatürk'ün Cenaze Namazı Nerede Kılındı merak ettim bu konuyla ilgili okulda hiç ders görmedim ya birden düşündüm de meraklandım:S
  3. Atatürk'ün Cenaze Namazı Neden Camide Kılınmadı biliyor musunuz acaba

Atatürk'ün Cenaze Namazı Neden Camide Kılınmadı biliyor musunuz acaba

Merhaba arkadaşlar ben bir şeyi çok merak ettim acaba Atatürk'ün Cenaze Namazı Neden Camide Kılınmadı bu konuda bilgisi olan varsa bana yazsın lütfen.
  4. Kafir Birinin Cenaze Namazı Kılınır mı?

Kafir Birinin Cenaze Namazı Kılınır mı?

cenaze namazı kimlere kılınır kimlerin cenaze namazı kılınır kafirlerin cenaze namazı olurmu Haşa huzurdan Allah'a inanmayan ve ona şirk koşan inançsız kişilere kafir denir. Dinimiz de müslüman olarak vefat eden herkesin cenaze namazı kılınır. Peki kafir olarak ölen bir kişinin cenaze namazı kılınır mı? Kafir bir insanın cenaze namazı kılınmaz. Kur'an "onlardan ölmüş olan hiç birine...
  5. Şehitlerin Cenaze Namazı Kılınır mı?

Şehitlerin Cenaze Namazı Kılınır mı?

kimlerin cenaze namazı kılınmaz, kimlerin cenaze namazı kılınır, şehitlerin cenaze namazı Dinimiz de şehitlik mertebesi çok büyüktür. Cennetle mükafatlandırılan şehitler için cenaze namazlarının kılınıp kılınmıyacağı konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler adına sizlere konu ile ilgili detaylı bilgileri sunuyoruz. Bazı fıkıh imamları, Uhud şehitlerinin yıkanmadan, kefenlenmeden ve...

Sayfayı Paylaş