gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Atatürk'ün Cenaze Namazı Nerede Kılındı merak ettim

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Atatürk'ün Cenaze Namazı Nerede Kılındı merak ettim bu konuyla ilgili okulda hiç ders görmedim ya birden düşündüm de meraklandım:S

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Atatürk'ün Cenaze Namazı Nerede Kılınmıştır Atatürk'ün cenaze namazı camide kılınmadımı

Cemal Kutay 19 Kasım 1938 günü yaşanan o görüntülenemeyen sahneyi şöyle anlatır.

Dolmabahçe Sarayı'ndaki hazırlıklar erkence başlamıştı. Büyük ölünün son ihtiram (saygı) nöbetini bekleyen yaverleri ve dostları, büyük üniformalı subaylar, vali ve belediye reisi, bu hazırlıklara nezaret ediyorlardı. İçeride merasim başlamadan, ailesinin talebi ile büyük ölünün namazı kılınmak suretiyle hususi merasim yapılıyor. Tekbir Türkçe verilmiş, namazı İslam Tetkikleri Enstitüsü direktörü Ord. Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından kıldırılmıştır.

Hakkı Tarık Us ise kendi çıkardığı Kurun gazetesindeki yazısında ilginç bir ayrıntıya yeniden dikkatimizi çekiyor. Atatürk'ün çok sevdiği bilinen Hafız Yaşar, sandukanın başında Türkçe ezan okumuştur. Muhtemelen namaz sonunda da Türkçe telkin verilmiş ve yine Türkçe tekbirler getirilmiş olmalıdır.

Atatürk'ün Cenaze Namazı Nerede Kılındı merak ettim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Atatürk'ün cenaze resimleri

Atatürk'ün cenaze resimleri

atatürkün cenaze resimleri atatürk cenaze fotoğrafları resmi atatürkün fotoğrafları rüyada cenazesini görmek
  2. kıl namazını

kıl namazını

bu resimden baya etkilendim ve sizlerle paylaşmak istedim meleklerim. İnkar edenler, cehenneme bölük bölük sevk edildiler. Sonunda oraya geldikleri zaman, kapıları açıldı ve onlara (cehennemin) bekçileri dedi ki: "Size Rabbinizin ayetlerini okuyan ve bugünle karşılaşacağınızı (söyleyip) sizi uyaran elçiler gelmedi mi?" Onlar: "Evet." dediler. Ancak azab kelimesi...
  3. Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı?

Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı?

Atatürk Cenaze Namazı Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı?" diyen misafirlerimiz için ve Mustafa Kemal Atatürk'ün cenaze namazı hakkında merak edenler için bu sayfamızda Atatürk'ün cenaze namazı hakkında bilgileri paylaşıyoruz Melek'lerim. Atatürk'ün cenaze namazı 19 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı'nda kıldırıldı. Aynı gün çok büyük bir...
  4. Cuma Namazı İlk Kez Nerede Kılındı

Cuma Namazı İlk Kez Nerede Kılındı

Cuma namazı ilk defa nerede kılındı gerçekten merak ediyorum, bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
  5. Atatürk'ün Cenaze Namazı Neden Camide Kılınmadı biliyor musunuz acaba

Atatürk'ün Cenaze Namazı Neden Camide Kılınmadı biliyor musunuz acaba

Merhaba arkadaşlar ben bir şeyi çok merak ettim acaba Atatürk'ün Cenaze Namazı Neden Camide Kılınmadı bu konuda bilgisi olan varsa bana yazsın lütfen.

Sayfayı Paylaş