gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Atatürk'ün futbolla ilgili anısı

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

atatürkün sağlıkla ilgili anıları atatürkün cumhuriyetle ilgili anısı cumhuriyetle anıları atatürk ün futbolla sözleri futbol Büyük ATATÜRK’ün futbolla ilgili bir anısını en yakın arkadaşlarından Kılıç Ali’nin oğlu olan, devrinin ünlü futbolcusu Gündüz KILIÇ yıllar sonra kaleme aldığı ve bir gazetede yayınlanan yazısında tatlı bir üslup içinde şöyle dile getirmiş. ATATÜRK yakın arkadaşı Kılıç Ali’nin evine bir ziyaret için uğradığında, evde başka kimse bulunmadığı için Gündüz KILIÇ tarafından ağırlanmıştı. Bundan sonrasını rahmetli Gündüz KILIÇ’tan nakledelim. ...ATATÜRK şerbetini yudumlarken 'Gel şöyle oturda seninle konuşalım biraz' dedi ve bana karşısındaki koltuğu gösterdi. Oturdum ama inanın içimin yağları eridi.İşin asıl zor tarafının bundan sonra başlayacağını hissediyordum. Çünkü ATATÜRK’ün özellikle gençlere değişik zeka soruları sorarak onları imtihan etmekten pek hoşlandığını biliyordum. Mahçup olma korkusu bütün benliğimi sarmıştı. Fakat çok şükür sorduğu soru korktuğum türden olmadı.

O sıralarda Milli futbol takımımız Halk Evleri Takımı adı altında Rusya’da 5-6 maç yapmıştı. Maçların çoğunda fena sonuçlar alınmıştı. Yaşımın pek genç olmasına rağmen, ben de kadroya alınmıştım. Ülkesinde olup biten her şeyle ilgilenen ATATÜRK’ün Rusya yenilgileri de gözünden kaçmamıştı.

İlk sorusu 'Neden yenildiniz?' oldu. Kem küm ederek bir şeyler söylemeye çalıştım. ATATÜRK pek üstelemeden ikinci sorusunu sordu. 'Peki bu yenilgiler seni çok üzdü mü?' dedi. Son derece üzüldüğümü anlatmaya çalışırken, bir el hareketiyle beni susturup kendi konuştu: 'Dünyada yenilmeyen kimse, yenilmeyen ordu, yenilmeyen takım, yenilmeyen kumandan yoktur. Yenildikten sonra üzülmekte tabiidir. Ancak, bu üzüntü insanın maneviyatını yok edecek, onu çökertecek seviyeye varmamalıdır. Yenilen hemen toparlanmalı, kendini yeneni yenmek için olanca gücüyle, azmiyle çalışmalıdır' dedi.

Sonra futbolun nasıl oynandığını anlatmamı istedi. Hemen kağıt kalem aldım, oyun sahasını çizerek o zamanki deyimiyle, müdafileri, muavinleri ve muhacimleri yerlerine yerleştirip onların görevlerini ve ana kaideler ile hedeflerini anlattım. ATATÜRK, 'Yahu desene bizim harp oyunları gibi, sizin işde strateji bilgisi ve kurmay kafası ister' diye önemser önemser başını salladı."

Rahmetli Gündüz KILIÇ’ın bu anısı ATATÜRK’ün futbol hakkındaki düşündüklerini bize öğretmesi bakımından değer ve önem taşıyor.

Atatürk'ün futbolla ilgili anısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Futbolla İlgili Beddualar

Futbolla İlgili Beddualar

Futbolla İlgili Beddualar Takımının Şampiyonlar Ligi maçını seyrederken elektrikler kesile? G.Saraylılarla dolu bir otobüste giderken cep telefonundaki F.Bahçe Marşı melodisi çala inşallah? Askerde Erman Hoca gibi çavuşu ola da sürüm sürüm sürüne! 250 lira verip girdiği maçta midesi bozulasıca da 90 dakikayı tuvalette geçiresice? Memleketin bütün spor yazarları hafıza kaybına uğraya...
  2. Atatürk'ün komik bir anısı

Atatürk'ün komik bir anısı

atatürk ile ilgili komik anılar atatürkün çocuklarla anıları atatürkün komik anıları atatürk ün çocuklarla ilgili Atatürk'ün En sevdiği hikayelerdenmiş. Arada kendi anlatır, arada baskasna anlattırır, hep gülermiş. Yeşilaycı bir profesör bir konferans veriyor. Bir ara dinleyicilere sormus: "Bir eşegin önüne iki kova koysanız. Biri su dolu, biri rakı. Hangisini içer?" Cevabı...
  3. Atatürk'ün acı anısı

Atatürk'ün acı anısı

Okuyunca çok etkilendiğim Atatürk'ümüzün hüzünlü bir anısı....Yıl 1922. 14 Ocak gece yarısı. Mustafa Kemal’in özel treni Eskişehir’e doğru gidiyor. Bu yolculuk bir kamuoyu yolculuğu olacak ve Gazi, savaş sonrası Anadolu’sunda bazı şehirlerin nabzını yoklaya yoklaya İzmir’e gidip annesini görecek. Ve Latife’yi. Ama o gece çok sıkıntısı var Mustafa Kemal’in ve bir türlü uyku tutturamıyor....
  4. Atatürk'ün sporla ilgili kısa sözleri

Atatürk'ün sporla ilgili kısa sözleri

atatürkün sporla ilgili sözleri atatürkün sporla ilgili atasözleri atatürkün sporla ilgili özlü sözleri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sporla ilgili özlü ve güzel sözlerini merak edenler için ve ilgili üyelerimiz, ayrıca misafirlerimiz için, bu sayfamızda paylaşıyoruz arkadaşlar. Atatürk'ün Spor İle İlgili Sözleri 1 Türk sosyal bünyesinde spor hareketlerini düzenlemekle görevli...
  5. Futbolla İlgili Hangi Terimleri Biliyorsunuz?

Futbolla İlgili Hangi Terimleri Biliyorsunuz?

Sevgili melekler, eminim bu anketin sonucu tahmin ettiğim gibi çıkacak ama ben yine de içimizden bazılarının futbol sevgisi olduğunu düşünüyorum ve soruyorum; futbolla ilgili hangi terimleri biliyorsunuz? Yani duymuş olmanız yetmiyor, açıklamanızı istesem hangi futbol terimlerini açıklayacak kadar iyi biliyorsunuz? :D:D

Sayfayı Paylaş