Atatürk'ün Gazilik Ünvanı Aldığı Savaş hakkında merak ettikleriniz

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Atatürk'ün Gazilik Ünvanı Aldığı Savaşın İsmi


  Mustafa Kemal'in Gazilik Ünvanı Aldığı Savaş  Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, sizlere daha önce Atatürk'ün duygu ve düşünceleri ile ilgili bilgiler sunmuştuk. Şimdi ise Atatürk'ün gazilik ünvanı aldığı şavaşın ismi ve hakkında k bilgileri sunuyoruz.


  [​IMG]


  Atatürk'e "Gazilik" ünvanı Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra verilmiştir. Sakarya Zaferinden sonra 19 Eylül 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemâl'e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanını verdi.

  Sakarya Meydan Muharebesi Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası sayılır. İsmail Habip Sevük Sakarya Meydan Muharebesinin önemini, "Viyana’da başlayan çekilme Sakarya’da durdurulmuştur." sözüyle tasvir etmiştir.

  Sakarya Meydan Muharebesi sonunda Türk ordusunun zayiatı; 5713 şehit, 18.480 yaralı, 828 esir ve 14.268 kayıp olmak üzere toplam 39.289'dur. Sakarya Meydan Muharebesinde çok fazla subay kaybı olduğu için bu Muharebeye “Subay Muharebesi” adı da verilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk bu muharebe için "Sakarya Melhame-i Kübrası" yani kan gölü, kan deryası demiştir.

  Sakarya Savaşı'nın kazanılmasıyla,Türk Milleti'nin genel savaşın kazanılacağına olan inancı yerine gelmiştir. İstanbul'da,tüm camilerde Sakarya Şehitlerine mevlütler okunmuştur. O ana kadar, Ankara'ya mesafeli duran İstanbul Basını'nda dahi bir sevinç duygusu oluşmuştur. Uluslararası toplumun (özellikle İngiltere'nin) TBMM güçlerine bakışı değişmiş ve Yunanistan, arkasındaki İngiltere desteğini kaybetmiştir.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. atatürkün gazi ünvanını aldığı savaş

  ,
 2. atatürkün gazi olduğu savaş

  ,
 3. ataturk hangi savasta gazi oldu

  ,
 4. ataturk gazi unvanini nasil aldi,
 5. ataturk nasil gazi oldu,
 6. ataturk gazilik unvani,
 7. atatürkün gazi olduğu savaş hangisidir,
 8. atatürkün gazilik ünvanı aldığı savaş,
 9. ataturkun unvan aldigi savaslar,
 10. mustafa kemal atatürk hangi savaşta gazi olmuştur,
 11. atatürk gazi ünvanını ne zaman almıştır,
 12. ataturk un gazi oldugu savas,
 13. ataturke gazi unvani hangi savasta verildi,
 14. atatürk gazi ünvanı,
 15. mustafa kemal gazi ünvanını hangi savaşta almıştır