Atatürk'ün gerçek adı Mamal

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  atatürkün gerçek adı nedir
  atatürk'ün gerçek adı

  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gerçek adı Mamal'dır Sevgili Melek'lerim. Eminim ki, bir çoğunuz bunu bilmiyordunuz ama bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp diyor ve Ulu Önder Musta Kemal Atatürk'ün gerçek adının Mamal olduğuna dair bilgileri sunuyoruz arkadaşlarım.

  [​IMG]

  1936 yilinda düzenlenen 3. Dil Kurultayi, bütün dillerin Türkçe kökenli oldugu savini, Günes Dil Teorisi ile açiklamaya çalisiyordu.

  Kemal Atatürk’ün adi da aslinda ‘Mamal’di, Türkçe ‘kale’ demekti! ‘Üçüncü Türk Dil Kurultayi’ kitabinin bir buçuk sayfalik ‘baslangiç’ yazisinda alti defa ‘Ulu önder Kamal Atatürk’ deniliyordu.

  Dil Tarih Cografya Fakültesi’nin kurulmasindaki amaçlardan biri bu teoriyi gelistirmekti. Atatürk, Türkleri asagilayan Avrupa-merkezli teorilere tepki olarak bu teorinin arastirilmasini istemisti. Ayni zamanda bütün dillerin Türkçe kökenli oldugunu ispat ederek dilimizdeki Osmanli Türkçesine ait kelimelerin tasfiye edilmesi, dilin fakirlestirilmesini önlemeyi amaçliyordu.

  Çikmaz sokagi gören Atatürk de Günes Dil Teorisi’ni unutulmaya terk etti. Aci olan o zamanki ‘aydin’ ve ‘bilgin’lerin bu kadar savrulmasidir. Hem uydurma dilciligin hem de Günes Dil Teorisi’nin sampiyonlarindan ?brahim Necmi Dilmen, Atatürk ölünce Günes Dil Teorisi’ni ders programindan çikariverdi. Sebebi soruldugunda verdigi cevap, dönemin karakterini belirtmek bakimdan hazindir: “Günes öldükten sonra onun teorisi mi kalir?!”

  (Geoffrey Lewis, The Turkish Language Reform, A Catastrophic Succes, sf. 72)

   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Atatürk'ün gerçek adı Mamal konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Gerçek Adı Nihat Değilmiş

  survivor, yarışmacı, nihat doğan, kimdir, gerçek adı nedir, hakkında, bilgiyi buradan bulabilirsiniz Surviverde dikkatleri üstüne çeken Nihatın gerçek ismi değilmiş . Survivor Ünlüler-Gönüllüler yarışmasıyla adından sıkça söz ettiren Doğan'ın ünlü olmadan hemen önce ismini Nihat Doğan olarak değiştirdiği anlaşıldı. Bne sahsen duymamıştım hiç meleklerim yada dikkat mi etmedim acaba....
 2. Muck dizisi rüzgar gerçek adı

  Muck dizisi rüzgar gerçek adı nedir? Arkadaşlar muck u izlediniz mi, o dizide ki rüzgarın gerçek adı nedir hakkında bilgi var mı?
 3. Nasrettin Hocanın Gerçek Adı

  Nasrettin Hocanın Gerçek Adı nedir arkadaşlar biliyor musunuz lütfen cevap verin.
 4. Nasrettin Hocanın Gerçek Adı Nedir ?

  Nasrettin Hocanın Gerçek Adı Nedir Nasrettin Hocanın Gerçek İsmi Nedir Türk Edebiyatında önemli bir yere sahip Nasrettin Hocanın gerçek adını biliyor musunuz melekler ? Bilmiyorsanız, bu yazımızla birlikte artık öğrenmiş olacaksınız :) Hocanın gerçek adı Nasreddin’dir.Daha sonra ‘hoca’ lakabını almıştır. Babası Abdullah Efendi Annesi Sıdıka hanımdır. Babası köyde imam olup vefatından...
 5. Hürrem Sultanın gerçek adı nedir ?

  Hürrem sultanın gerçek adını birkaç kez dizide duydum ama şimdi hatırlayamıyorum.Hatırlayan varmı Hürremin gerçek adı neydi ?

Sayfayı Paylaş