gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Atatürk'ün Hayatı Hakkında Bilgi

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Atatürk'ün Hayatı Hakkında Bilgi Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgiler

Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler... Bu yazımızda Atatürk'ün hayatı hakkında kısa bilgi edinmek istyeyen tüm arkadaşlarımızı düşündük ve Atatürk'ün hayatı hakkında kısa bilgiler sunuyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu. İlk öğrenimini ve askerî öğrenci olarak orta öğreniminin bir kısmını Selanik’te yaptı. Manastır Askerî Lisesi’ni bitirdi.1902 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu.Orduda çeşitli vazifeler aldı. 1913 yılında Sofya’da Ataşe Militer olarak bulundu.

Mustafa Kemal Atatürk Birinci Dünya Harbi sırasında, Çanakkale Muharebelerinde, Tümen Komutanı olarak görev yapıı. 1916 yılından itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başındaydı. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı.

1921 tarihli Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra "Gazi" unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir.1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.

Mondros Mütarekesi’nden sonra Sevr Anlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişahı Vahdettin Han tarafından Anadolu’ya gönderildi.19 Mayıs 1919′da Samsun’a çıkarak Türk millî mücadelesini başlattı.Amasya Genelgesi, Sivas ve Erzurum Kongrelerini topladı. Askerî görevlerinden istifa ederek 23 Nisan 1920′de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni topladı. Meclis Başkanı seçildi.5 Ağustos 1921′de Başkomutanlık görevini üstlenerek Anadolu’nun Yunan işgalinden kurtarılması için mücadeleye devam etti. Sakarya Meydan Savaşı’nı kazandı. 19 Eylül 1921′de Meclis tarafından kendisine Mareşal ve geleneksel Gazi ünvanı verildi.

Atatürk'ün Hayatı Hakkında Bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Atatürk'ün Fikir hayatı hakkında bilgiler

Atatürk'ün Fikir hayatı hakkında bilgiler

Atatürkün fikir hayatı Atatürkün fikir hayatı özet ve hayatı ile ilgili anıları Atatürk, olaylara ve geleceğe ait görüşleri ile her alanda büyük ve etkili düşünceleri olan ''büyük bir fikir adamı''dır. Gençlik yıllarından itibaren Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durumla yakından ilgilenmiştir. XX. yüzyılın başları, Türk milleti için çok acı olayların geliştiği bir dönemdir. Atatürk'ün...
  2. Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi istiyorum! Merhaba arkadaşlar ben Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi arıyorum ve bu konuda da sizden yardım bekliyorum, eminim ki bana yardımcı olacaksınız.
  3. Atatürk'ün Ayrıntılı Hayatı hakkında bilgi istiyorum

Atatürk'ün Ayrıntılı Hayatı hakkında bilgi istiyorum

Selam kızlar ben Atatürk'ün hayatı hakkında sizden bilgi istiyorum diğer sitelere baktım ama ayrıntılı bilgi bulamadım hep özet kısaca bilgi vermişler. Siz bana Atatürk'ün Ayrıntılı Hayatı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
  4. Atatürk'ün Dedesi Hakkında Bilgi Almak İsteyenler

Atatürk'ün Dedesi Hakkında Bilgi Almak İsteyenler

Mustafa Kemal Atatürkün Dedesi Mustafa Kemal Atatürkün Dedesinin İsmi Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için Mustafa Kemal Atatürkün Dedesinin İsmi ve nereli olduğu ile ilgili bilgileri paylaşıyoruz ... Atatürk'ün dedesi Kızıl Ahmet Efendi Karaman'ın Kızıllar kasabasından(Taşkale) Yunanistan'a...
  5. Russell Crowe Hayatı Hakkında Bilgiler

Russell Crowe Hayatı Hakkında Bilgiler

russell crowe russell crowe hayatı Sevgili melekler, dünyaca ünlü Oscar ödüllü aktör, Galdyatör filminden hatırlayacağınız Russell Crowe hayatı hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere... Russell Crowe, 7 Nisan 1964’te North Island, Yeni Zelanda’da doğdu. Annesi Jocelyn Yvonne Wemyys ve babası John Alexander Crowe birer yemek tedarikçisiydi. Terry adında bir erkek kardeşi var....

Sayfayı Paylaş