Atatürk'ün kitap okuma sevgisi ile ilgili sözleri

Konu, 'Güzel Sözler & Mesajlar' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

 1. Atatürkün kitap sevgisi
  Atatürkün kitap ve okuma sevgisi
  Ataürkün kitap sevgisi ile ilgili sözleri


  Okullarda öğretim vazifesinin güvenilir ellere teslimini, memleket evladının, o vazifeyi kendine hem bir meslek, hem bir ideal sayacak üstün saygıdeğer öğretmenler tarafından yetiştirilmesini sağlamak için öğretmenlik, diğer serbest ve yüksek meslekler gibi, derece derece ilerlemeye ve her halde refah sağlamaya uygun bir meslek haline getirilmelidir. Dünyanın her tarafında öğretmenler, toplumun en fedakâr ve saygıdeğer unsurlarıdır. ( 1923 )
  (Atatürkün Söylev ve Demeçleri, Cilt:I, 1945)
  [​IMG]
  Eğitim ve öğretimde uygulanacak olan metod, bilgiyi insan için fazla süs, bir hükmetme vasıtası veya medeni bir zevkten çok, maddi hayatta başarılı olmayı sağlayan pratik ve kullanılması mümkün bir vasıta haline getirmektir. Milli Eğitim Bakanlığımız bu esasa önem vermektedir. ( 1923 )
  (Atatürkün Söylev ve Demeçleri, Cilt:I, 1945)


  Milli Eğitimin gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir. ( 1923 )
  (Kılıç Ali, Atatürkün Hususiyetleri, 1955)

  Okul genç beyinlere; insanlığa hürmeti, millet ve memlekete sevgiyi, şerefi, bağımsızlığı öğretir… Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takip edilmesi en uygun olan en güvenli yolu belletir… Memleket ve milleti kurtarmaya çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer bilgin olmaları lazımdır. Bunu sağlayan okuldur. Ancak bu şekilde her türlü teşebbüsün mantıklı sonuçlara ulaşması mümkün olur. ( 1923 )
  (Atatürkün Söylev ve Demeçleri, Cilt:II, 1952)

  [​IMG]
  Memleketi ilim, irfan, ekonomi ve bayındırlık alanlarında da yükseltmek, milletimizin her hususta çok verimli olan kabiliyetlerini geliştirmek, gelecek nesillere sağlam, değişmez ve olumlu bir karakter vermek lazımdır. Bu kutsal amaçlar elde etmek için mücadeleye atılanların arasında öğretmenler en önemli ve en hassas yeri almaktadır. ( 1923 )
  (Atatürkün Tamim, Telgraf ve Beyannameleri;Türk İnkılâp Tarihi Enst.Yay.;Derleyen:Nimet Arsan)

  Bence yeni devletimizin, yeni hükümetimizin bütün esasları, bütün programları ekonomi programından çıkmalıdır… Çünkü herşey bunun içindedir. Bunun için evlatlarımızı o şekilde eğitip tebiye etmeliyiz ve onlara o şekilde ilim ve irfan vermeliyiz ki, ticaret dünyasında, tarım ve sannatta ve bütün bunların faaliyet sahalarında faydalı olsunlar, etkin olsunlar, faal olsunlar, işleyen bir organ olsunlar. Bunun için milli eğitim programımız, gerek ilk öğretimde ve gerekse orta öğretimde verilecek bütün şeyler, bu görüşe göre olmalıdır. ( 1923 )
  (Atatürkün Söylev ve Demeçleri, Cilt:II, 1952)

  [​IMG]
  Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi vs. okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir. ( 1923 )
 2. çok kolay .. herkes yapabiliri bnce
 3. istediğim seyleri bulamadım
 4. daha kısası yok muydu daha kısasını bulabilir misiniz acaba
 5. lütfen birazcıkdaha kısaltın arkadaşlar :/

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. atatürkün kitap okumakla ilgili sözleri

  ,
 2. atatürkün kitap ve okuma sevgisi ile ilgili sözleri

  ,
 3. atatürkün kitap okumanın faydaları ile ilgili sözleri

  ,
 4. atatürkün okumakla ilgili sözleri,
 5. atatürkün kitap ve okuma ile ilgili sözleri,
 6. atatürkün okumak ile ilgili sözleri ,
 7. Atatürkün Kitap Sevgisi,
 8. atatürkün okuma sevgisi,
 9. atatürkün kitap ve okuma sevgisi hakkındaki sözleri,
 10. atatürkün kitap okumakla ilgili sösözler,
 11. atatürkün kitap ve okuma sevgisi ile ilgili kısa sözleri,
 12. Atatürkün kitap ve okuma sevgisi ,
 13. kitap okumak atatürk söz,
 14. Atatürkün kitapve okuma sevgisi ile ilgili özlü sòzleri,
 15. atatürkün kitap okumakla ilgili özdeyişleri