Atatürkün matematiğe verdiği önem

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Atatürkün matematiğe verdiği önem atatürkün matematiğe katkıları
    atatürkün matematik alanında yaptığı yenilikler

Mustafa Kemal Atatürk2ün matemetiğe verdiği önem ve yaptığı yenilikler hakkında sizlerle bilgiler paylaşıyoruz bu yazımızda. Buyrun Melek'ler, Atatürk'ün matemek hakkında ki yaptıkları nelermiş öğrenelim.

Günümüzde bilim ve teknolojinin bel kemiği olan matematik, kendine özgü doğrulara, yanlışlara ve dile sahiptir. Bir dile sahiptir diyoruz çünkü, sadece matematik ile yakından ilgilenenlerin anlayabileceği veya "kare, dikdörtgen, üçgen, daire, çember vb.." gibi herkesin yakından bildiği terimler ve çeşitli sembolik gösterimlere sahiptir matematik. Hiç düşündünüz mü, nereden geliyor bu terimler? Kim, neden üç kenarı olan kapalı eğriye üçgen adını vermiş diye. Bu konu üzerine bir araştırma yaptığınızda karşınıza çıkacak tek isim vardır ki O da şüphesiz önünde saygıyla eğildiğimiz, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Ilkokullar da ögretildigi gibi Atatürk’ün ögretim hayatinda matematik dersiyle arasinin çok iyi oldugu, hatta matematik dersindeki üstün basarisindan dolay matematik ögretmeni tarafindan Kemal adinin verildigini biliriz. Mustafa Kemal, Selanik Askeri Rüstiyesindeyken, matematik ögretmeni yüzbasi Mustafa efendi sinifa gelmediginde de onun yerine birçok kez bu dersi vermistir.

Atatürk'ün türettigi matematik terimleri ve yaptigi geometri tanimlarinin hemen hemen tümü bugüne degin degismeksizin kullanila gelmistir. O'nun türettiklerinden sadece birkaç terim sonradan küçük ölçüde degistirilmistir. Örnegin Fransizca "hypothese'in karsiligi olan Osmanlicidaki" faraziye'nin yerine Atatürk, Türkçe "varsayi" terimini türetmis ve sonradan bu terim varsayim" biçimini almistir. Ayni sekilde O'nun "tümey açi", "bütey açi" terimlerinin yerini "tümler açi", "bütünler açi" terimleri almistir. Çok az sayida ve sinirli olan bu terim degisikliklerini, Atatürk'ün dildeki temel ilkesinin dogrulugunun birer kaniti saymak gerekir.

M.KEMAL ATATÜRK’ÜN TÜRKÇEMİZE KAZANDIRDIĞI MATEMATİKSEL TERİMLER
    ESKİ İSMİ

YENİ İSMİ
    Maksumunaleyh BÖLEN
    Taksim BÖLME
    Haric-i Kısmet BÖLÜM
    Kabiliyet-i Taksim BÖLÜNEBİLME
    Zarb ÇARPI
    Mazrup ÇARPAN
    Mazrubata Tefrik ÇARPANLARA AYIRMA
    Muhit-i daire ÇEMBER
    Tarh ÇIKARMA
    Amudi DİKEY
    Gaye

LİMİT
    Aşa’ri ONDALIK
    Kat’ı Mükafti PARABOL
    EHRAM PİRAMİD
    Menşur PRİZMA
    İhtisar SADELEŞTİRME
    Suret PAY
    Mahrec PAYDA
    Hatt-ı Mümas TEĞET

Atatürk’ün bulduğu terimlerin hemen hemen çoğu bugüne dek hiç değiştirilmeden kullanılmıştır. O’nun sadece birkaç terimi sonradan biraz değişikliğe uğramıştır.Mesela varsayı-varsayım, tümey açı-tümler açı, bütey açı-bütünler açı haline gelmiştir.Atatürk ayrıca bu kitabı eğitim sisteminde uygulanmasını sağlamış ve 13 Kasım 1937 tarihinde Sivas’ta geometri dersine girmiş,kendisi ders anlatmıştır.

2. çalıkuşu17

çalıkuşu17 Forum Okuru

kısa ve öz olmuş.yani çok harikaaaaaa!!!!!!!!!!!!bence performans ödevi olarak kullanılabilir. :):first:

Atatürkün matematiğe verdiği önem konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atatürk'ün Eğitime Verdiği Önem

atatürkün eğitime verdiği önemi atatürkün eğitime verdiği önem atatürk ün önem vikipedi eğitim politikasına Türkiye Cumhuriyeti M. Kemal’in ileri görüşlülüğü sayesinde eğitim konusuyla çok erken meşgul olmaya başlamıştır. I. Dünya Savaşı sonrasında yürütülen Milli Mücadele sırasında Atatürk’ün binlerce, onbinlerce Türk çocuğunu kurtaran ve. toplumumuzun geleceğini güvenli hale getiren iki...
  2. Atatürk'ün Sanata Verdiği Önem

atatürkün sanata verdiği önem atatürk ün sanata verdiği önem atatürk ün güzel sanatlara atatürkün sanat eğitimine Atatürk'ün Sanata Verdiği Önem sanatçıların önemi Büyük Önder Atatürk, Cumhuriyet'in kuruluşunun ardından, toplumsal dehasını bir kez daha göstererek Türk Ulusunun kültürel alanda da gelişiminin şart olduğunu belirtmiş, kültür ve sanat alanında da birçok yenilik getirmiştir....
  3. Atatürk'ün Türk Diline Verdiği Önem

atatürk dil konusunu niçin bu kadar önemsemiştir atatürk dil konusunu niçin önemsemiştir Atatürk'ün Türk diline verdiği önem konusunda sizlere çok önemli bilgileri paylaşmak istiyorum.Her ne kadar günümüzde Türkçe yi katleden yazı stilleri olsada eminim ki Atatürk'ün yolundan gerçek bir şekilde gidip düşüncelerini paylaşan herkes diline sahip çıkacaktır. Dil bir milletin iletişimini sağlayan...
  4. Atatürk'ün Milli Ahlaka Verdiği Önem ve Ahlakla İlgili Sözleri Anıları

atatürk ahlak atatürk ahlak sözleri atatürkün ahlak ile ilgili sözleri düşünceleri özdeyişleri anıları ile ilgili bilgiler burada melekler. Mustafa Kemal Atatürk 'ün söylediği sözler içinde ahlak ile ilgili sözleri de büyük önem taşır melekler. En çok bilinen ahlak ile ilgili özdeyişleri başında '' Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim '' sözü gelir, bunu hepiniz duymuşsunuzdur. Bu...
  5. Atatürkün Heykeltraş ve Heykel Sanatına Verdiği Önem Nedir ?

Mustafa Kemal Atatürk sanatı ve sanatçıyı severmiş. Peki Atatürkün Heykeltraş ve Heykel Sanatına Verdiği Önem Nedir bilen var mı, bu konuda bana bilgi veriniz lütfen.
  6. Atatürk'ün heykeltraşa verdiği önem

atatürkün heykeltraşa verdiği önem atatürkün heykeltraş atatürkün heykele verdiği önem atatürkün sanata verdiği önem hakkında bilgielr burada arkadaşlar. Ulu Önder Musta Kemal Atatürk'ü saygı ile anıyor ve Atatürk'ün heykele verdiği önem hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda. Atatürk'ün heykeltraşa verdiği önem nedir diye merak edenler işte aradığınız bilgiler burada Melek'ler....
  7. Atatürkün sanata verdiği önem kısa bilgi

Kısa bilgi olarak Ulu Önder Atatürk'ün Sanata verdiği önemi anlatan güzel bir söz olabilir yada yazılmış bir yazı olabilir. Ulu Önder'in Sanata nasıl değer verdiğini merak ediyorum. Konu hakkında kaynakta belirtirseniz arkadaşlarım iyi olur. Kanyağıda bu çalışmamın altına yazmam lazım. Yani nereden alındı bu yazdıklarınız gibi. Teşekkürlerimi borç biliyor saygılar sunuyorum. Can Gündüz
  8. Atatürkün sanata verdiği önemi kısaca açıklayabilir misiniz

Melekler merhaba. Öğretmen ödev olarak Atatürkün sanata verdiği önem hakkında araştırma yapmamızı ve kısaca bu önem hakkında açıklamalar yazmamızı istedi. Bana yardım edebilirmisiniz bu konuda ?
  9. atatürk ün milli ahlaka verdiği önem ile ilgili anı

atatürk ün milli ahlaka verdiği önem ile ilgili kısa anı var mı? :)
Tags: Add Tags

Sayfayı Paylaş