Atatürk'ün Ölmeyi Emrettiği 57.Alay

eylül

Yeni Üye
Üye
Atatürk'ün Ölmeyi Emrettiği 57.Alay
ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum savaşmayı video taarruzu emretmiyorum
Resimdeki sancak, Çanakkale Savaşında son erine kadar şehit olan Kahraman 57nci Alay'ın Sancağıdır. Hâlen Melbourne-Avusturalya müzesinde sergilenmekte olan sancağın tanıtım plâketinde şöyle yazmaktadır:

"Bu Alay Sancağı; Gelibolu savaş alanından getirtilmiştir, ama esir edilmemiştir. Türk Ordusu'nun geleneklerine göre bir alayın sancağı;, alayın son eri ölmeden teslim edilemez. Bu sancak, sonuncu muhafızın da altında ölü olarak yattığı bir ağacın dalına asılı; olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk Alayı; Sancağını selâmlamadan geçmeyin"

57. ALAY

Çanakkale'yi denizden geçemeyen itilaf Devletleri'nin 25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası'na ve Kumkale'ye asker çıkarmalarıyla Çanakkale kara savaşları; başlamıştır;. 25-26 Nisan 1915 tarihlerinde Arıburnu'nda karaya çıkıp Conkbayırı'nda ilerleyen çıkarma kuvvetleri, 19. Tümen K.Kur.Yb. Mustafa Kemal'in 25 Nisan günü verdiği r0;Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve komutanlar geçebilirr1; emrini uygulayan Türk birliklerince durduruldu. Bu birliklerden biri Yb.Hüseyin Avni Bey'in komutasındaki 57. Alay'dı. 57. Alay'ın başta komutanları; olmak üzere 628 kişilik mevcudunun tamamı; 25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit düşmüştür.

....Sisli bir nisan sabahi 57. alay komutani araziye yayilmis beyazliklar
görür ve takim
komutanina bu beyazlarin ne oldugunu sorar. takim komutani, sabahleyin
düsmana
hücum emrini almis 57. alay'in, rablerinin huzuruna temiz cikmak icin
camasirlarini
yikadiklarini söyler; bu beyazliklar, onlarin ak niyetleridir, der...

57.Alay,alay komutanindan son erine kadar sehit olmustur.Canakkale
zaferinden sonra Kemalyerinde yapilan madalya toreninde 57.Alay
cagrildiginda,Alayin kanli sancagi baska bir alaya mensup askerler
tarafindan toren alanina getirilmis,goz yaslari içerisinde,kanli alay
sancagina madalyasi takilmistir.Ruhlari sad olsun..

abc9mkns3.jpg

Geri