gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Ateşin yakmadığı aşık kitabı

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

ateşin yakmadığı aşık kitabı ateşin yakmadıığ aşık hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Merhaba Melek'ler, sizlere bu sayfamızda Ateşin Yakmadığı Aşık kimdi diyen sevgili misafirimizin sorusunu yanıtlayacak ve dini güzel bir hikaye sunacak Ateşin Yakmadığı Aşık kitabı hakkında bilgiler aktaracağız. [​IMG]

Ateşin Yakmadığı Aşık

Yemen’de ortaya çıkan yalancı peygamber Esvedü’l-Ansî, o bölgede oturan müslüman
    salihlerden Ebû Müslim Havlânî’yi yanına çağırttı. Ona kendisini peygamber olarak kabul
    ettirmek istiyordu. Yanına gelince,

“Benim peygamber olduğuma şahitlik eder misin?” diye sordu, Ebû Müslim Havlânî (rah),

“Duymuyorum, kulağım sağır!” diye cevap verdi. Esved,

“Muhammed’in peygamber olduğuna şahitlik eder misin?” diye sordu, Ebû Müslim,

“Evet, şahitlik ederim” dedi. Esved tekrar,

“Benim peygamber olduğuma şahitlik eder misin?” diye sordu, Ebû Müslim tekrar,

“Duymuyorum, kulağım sağır!” diye cevap verdi. Esved,

“Muhammed’in peygamber olduğuna şahitlik eder misin?” diye sordu, Ebû Müslim,

“Evet, şahitlik ederim” dedi. Esved, sorusunu tekrar tekrar sordu, Ebû Müslim de (rah) aynı
    şekilde cevap verdi. Esved kızdı, onu cezalandırmak istedi. Büyük bir ateş yaktırdı. Ateş iyice
    alevlenince, Ebû Müslim ateşe atıldı. Ateş ona hiçbir zarar vermedi. Ebû Müslim (rah) ateşin
    içinde namaz kılmaya başladı. Ateş Allah’ın dostu Hz. İbrahim’i (a.s) yakmadığı gibi, bu Hak
    aşığını da yakmamıştı. Esved hayret etti. Korktu. Etrafındakiler Esved’e,

“Bu adamı buralardan uzaklaştır, yoksa size tabi olanların aklını çeler, yanınızda kimse
    kalmaz” dediler.

Onun bu cesaret ve kerameti etrafa yayıldı. Olay Medine-i Münevvere’ye kadar ulaştı.
    Esved, Ebû Müslim’in Yemen’i terk etmesini emretti. O da kalktı Medine’ye geldi. Âlemlere
    rahmet Hz. Resûlullah Efendimiz (s.a.v) vefat etmiş, yerine Hz. Ebû Bekir Sıddık (r.a) halife
    olmuştu.

Ebû Müslim (rah), bineğini mescidin dışına bağlayıp mescide girdi. Bir direğin arkasına
    durup namaz kılmaya başladı. O namaz kılarken Hz. Ömer (r.a) kendisini gördü. Onun Medine
    dışından birisi olduğunu anladı. Yanında durdu. Namazını bitirince, ona,

“Kardeş, sen neredensin?” diye sordu. O da,

“Yemen’denim” dedi. Hz. Ömer (r.a),

“Şu yalancı peygamberin ateşte attığı fakat ateşin yakmadığı mümin kardeşimiz ne
    yapıyor?” diye sordu, Ebû Müslim de,

“O adam benim” dedi. Hz. Ömer heyecanla,

“Allah adına soruyorum, o gerçekten sen misin” diye sordu, Ebû Müslim,

“Allah şahit, benim” dedi. Hz. Ömer hemen Ebû Müslim’in boynuna sarılıp alnından öptü,
    ağladı. Sonra onu alıp Hz. Ebû Bekir’in (r.a) yanına götürdü, huzuruna oturttu. Onu tanıttı.
    Başından geçeni anlattı ve,

“Allah’a hamd olsun, bu Ümmet-i Muhammed’in içinde, Hz. Halil İbrahim gibi kendisini
    ateşin yakmadığı kimseyi, ölmeden önce bana gösterdi” diye şükretti.185

Sebepleri ve tesirlerini yaratan yüce Allah’tır. Bütün sebepler O’na bağlıdır; fakat O,
    hiçbir sebebe bağlı değildir. O dilerse sebeplerin tesirini ortadan kaldırır, görevini bitirir;
    o zaman ateş yakmaz, zehir öldürmez olur. Nitekim Hz. İbrahim (a.s) ateşe atıldı fakat
    ateş onu yakmadı; ona serin ve selamet oldu. Her şey böyledir. Eğer Allah (c.c) dilerse
    sebepler fayda veya zarar verir.

Keramet haktır; bu ümmetin âlim ve arifleri elinde pek çok keramet ortaya çıkmıştır.
    Bütün bu kerametler, dinimizin hak olduğunu isbat ettiğ gibi, diğer müminler için de bir
    delil ve manevî destektir.

Allah Resûlü (s.a.v) buyurmuştur ki:

“Ümmetimin içinde (hâli ve ahlakıyla ) Halil İbrahim’e benzeyen otuz -bir rivayette
    kırk- veli, hiç eksik olmaz. Size onların bereketiyle manen yardım edilir, rızık verilir,
    yağmur yağdırılır.”

İmam Katade (rah) demiştir ki: “Biz Hasan-ı Basri’nin bu hadiste anlatılan kimselerden
    olduğundan şüphe etmezdik.”186

Ebû Nuaym, Hilyetü’l-Evliyâ, 2/150; İbn Kesir, el-Bidâye, 7-8/519; Ebü’l-Kasım İsfehânî, Siyerü’s-Selefi’s-Sâlihîn,
    3/873-874 (Riyad 1999).
    Taberani, el-Vasît, nr. 4113; Heysemî, ez-Zevâid, 10/63

Ateşin yakmadığı aşık kitabı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. AteŞ

AteŞ

Ateşe baktım sevgilim ocakta yanan ateşe.. Saydam, kıvrak dalgalı alevlere.. Gecenin içinden akan yıldızlar gibi kıvılcımlar .. yorgun bedenim, dalgın başım ateşin ışığındaki yansımalarda . Ne çok hüzün topladık ....ne çok umut yanıp yanıp gitti şimdi ocağın küllerinde. Sen var mıydın, sen gelmiş miydin.. Hiç tanıdım mı seni.. öyle çok beklediğim.. özlediğim.. sen .. Ateşin dilimleri...
  2. ateş

ateş

Ateş Nedir? Günümüzde ateş hekimlerin en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından birisidir. İnsan vücudunun normal şartlardaki ısısı 36,5 C’dir. Bu değer bebeklerde ve küçüklerde 36,8 olabilir.Vücut tüm fonksiyonlarını bu ısı değerleri arasında yerine getirdiği için “ateş” diye adlandırılan vücut ısısının yükselmesi vücudun normal dengelerinde bir bozulma olduğunu gösterir. Ateş, kendi...
  3. Aşık

Aşık

Bu kemiği görmek kadına, Bu kemikle oynamak batıl söz söylemeye, bu oyunda birini yenmek o kimseye galip gelmeye, Birtakım aşıkların yanında olduğunu görmek bakire kızlarla evlenmeye delalet eder.Rüyasında aşık olduğunu gören bir kimse bekar ise bir süre sonra gerçekten aşık olacak demektir. Evliyse, kişiyi hayata bağlayacak önemli bir neden ortaya çıkacak demektir.Asik görmek, bir is...
  4. Ateş

Ateş

Ateş infeksiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın en önemli ve en sık görülen belirtilerindendir. Ateş vücut ısısının makattan ölçümle 38.3 C° ve üzerinde olmasıdır. İnsan vücudunun normal ısısı koltuk altı ve ağızdan (36.4 - 36.9 C°)dir. Makattan (rektal) ısı bundan 1 derece fazladır. Bebeğinizin ateşinin yükselmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Ateşe neden olan etken...
  5. Ateşin yakmadığı aşık kimdi kızlar

Ateşin yakmadığı aşık kimdi kızlar

Kızlar tarihde bir aşık varmıştı hani ateş onu yakmamıştı dilimin ucunda bulamadım. Kimdi Bu aşık allaşkına ?

Sayfayı Paylaş