gebe
  1. Angel_tears

Angel_tears Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

Atlantik'te derin deniz balıkları tükeniyor

Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında Angel_tears tarafından paylaşıldı.

Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde yaşayan birçok derin deniz balığının soyu, ticari avlanma yüzünden 20 yıl içinde tamamen tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Atlas Okyanusu'nun kuzeybatısındaki soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan balıkların durumu, Bengal Kaplanı veya pandalardan daha kritik seviyede bulunuyor.

Kanada'nın Terra Nova bölgesindeki Saint-John Üniversitesi'nde bir biyolog ekibince yürütülen araştırmada incelenen beş balık türünün, araştırmanın yapıldığı 17 yılın sonunda yüzde 87 ile yüzde 98 azaldığı tespit edildi.

Bilim adamları, 1978-1994 arasında yakalanan balıkların boylarında da yüzde 25 ile yüzde 57 azalma belirlendiğini belirterek, eldeki verilere göre bu balıkların üç kuşak sonrasında nüfuslarının yok olma noktasına geldiğini kaydetti.

Kırmızı listeye girdiler

Bu verilere ışığında bahsedilen balık türleri, Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) tehdit altındaki türler listesinin en önde gelen kırmızı listesinde yer alıyor.

Soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan bu beş balık türü arasında 'Antimora rostrata', 'Coryphaenoides rupestris', 'Macrourus berglax', 'Notocanthus chemnitzi' ve 'Bathyraja spinicauda' bulunuyor.

Acil koruma önlemi alınmalı

'Coryphaenoides rupestris' ve 'Macrourus berglax' türleri özellikle yüzey balıklarının tükenmesiyle ticari şekilde avlanmaya başlandı. Daha az bulunan diğer üç tür ise Grönland açıklarındaki tütünbalığı avı gelişiminin kurbanı oluyor.

Derin deniz balıklarının, yavaş büyümesi, cinsel olgunluğa geç ulaşması, seyrek çiftleşmesi ve uzun zaman yaşaması (60 yıl kadar) nedeniyle son derece hassas balıklar. Bu balıkların fazla tanınmaması ise acil koruma önlemlerinin alınmasını engelliyor.

Atlantik'te derin deniz balıkları tükeniyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Derin Deniz Balıkları

Derin Deniz Balıkları

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. 2008'de Balık Burcu

2008'de Balık Burcu

Balık’lar için gerçekçi olma zamanı... 2008 pek çok açıdan öğretici ve geliştirici olacak. Karşıt burcunuzdaki Satürn ilişkilerde ve evlilik hayatında daha gerçekçi olacağınızı anlatmakta. Sosyal çalışmalarınız artacak Eğer 2003 yılından beri hayatınızdaki gelişmelere bakarsanız, çok daha özgür ve cesur davrandığınızı farkedebilirsiniz. Bu tarihten beri Uranüs burcunuzda ilerleyerek size...
  3. Deniz Seki - Benim Derdim

Deniz Seki - Benim Derdim

Benim derdim Aşar beni Bir kez dermanım ol Ne olursun Bu kalbim Her nefeste Yaşar seni Haberin olsun O tatlı bakışlarınla Gözlerin anlatır Aşkı Ayrılırsa ölüm gibi Ağlatır aşkı Bu şarkı anlatır beni Dinle ne olursun Sonum olsanda Yine seni seviyorum Biliyorsun Deki gönlüm olmasa Aşkınla yanmasa Düşer miyim peşine Uçur uçur beni İster kaçır beni Rastlamadım eşine Söz- Müzik : Altan Çetin...
  4. deniz balıkları....

deniz balıkları....

deniz balıkları deniz balıkları isimleri manzara fotoğrafları

Sayfayı Paylaş