gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı(Mustafa Armağan) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorum

Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

avrupanın 50 büyük yalanı özet mustafa armağan e book the nightingale özeti avrupa nın 50 büyük yalanı özet [​IMG]

Tarih > İnceleme-Araştırma
    TİMAŞ YAYINLARI
    Fiyatı:15 TL
    Yayın Yılı: 2009
    320 sayfa
    Kitap Kağıdı
    13,5x21 cm
    Karton Kapak
    ISBN:9752639997
    Dili: TÜRKÇE

Mustafa Armağan, Osmanlı tarihi ve yakın tarih üzerine kaleme aldığı bir düzine kitaptan sonra bu defa projektörünü Avrupa tarihinin karanlık bölgelerine tutuyor. Bu çalışmayla yalnız Avrupa tarihinin bilinmeyenleri ortaya çıkmakla kalmıyor, aynı zamanda kendi yüzümüzün de bir kısmının aydınlandığını fark ediyorsunuz. Eşitsiz olarak, adeta bir ast-üst ilişkisi içinde kurgulanan Osmanlı ve Avrupa tarihleri, olmaları gereken eşit konuma yerleştiriliyor.

Türk aydınının 1,5 asırdır peşinde koştuğu 'Avrupa mucizesi' yalanı, farklı ve şaşırıcı yönleriyle bu kitapta birer birer deşifre edilip ortaya konuluyor. İlginizi çekeceğine inandığımız başlıklardan bir kısmını tadımlık olarak şöyle bir hatırlamaya ne dersiniz?

Florence Nightingale'in İngiltere'de ölüm meleği olarak tanındığını, Galile'nin kiliseye karşı çıkmış bir bilim kahramanı olmadığını, Magna Carta'nın Avrupa tarihinde ileri değil, geri bir adım olduğunu, Hitler'in aslında Avrupa'yı işgal planı olmadığını,
    Einstein'ın son yıllarında beyninin yavaşladığını, İlk feministlerin fabrikalardaki kadınları evlerine kapatma için kampanyalar düzenlediklerini, Don Kişot'ta Endülüslü Müslümanlarla ilgili şifreler bulunduğunu, Kopernik ve Kepler'in güneşe tapanlar tarikatından olduklarını, Rönesans insanlarının Ortaçağ'daki atalarından daha pis yaşadıklarını, Haritaların emperyalizmin sözcülüğünü yaptığını, biliyor muydunuz?

Bunlar ve bunlardan başka Avrupa'nın büyük yalanlarını, Mustafa Armağan'ın hakikaten büyük emek mahsulü Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı'ndan okuyacak ve her satırında eminiz ki, şaşıracaksınız. Yazarın amacı da bu zaten: Düşünmek, şaşırmakla başlar ona göre. Mustafa Armağan'a göre Osmanlı tarihini de hakkıyla anlayabilmek için Avrupa tarihinin gerçeklerini bilmek gerekir. Osmanlı ve yakın tarih üzerine yazdığı ufuk açıcı kitaplarından sonra Armağan'la Avrupa tarihinin bilinmeyenlerine doğru nefes nefese bir yolculuğa hoş geldiniz.

Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı(Mustafa Armağan) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Anka Kuşu: Erdal İnönü Anlatıyor (Can Dündar) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yor

Anka Kuşu: Erdal İnönü Anlatıyor (Can Dündar) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yor

anka kuşu özet anka kuşu özeti hikayesinin özeti hikayesi kuşunun “Küçükken babam bir konuşmada bana ‘Sonuna kadar görevimi yapacağım’ dedirtmişti. Bu söz, içime işlemiş. Okulda başladım. Üniversitede görevler yaptım. Ondan sonra siyasete çağırdılar, gittim. Bir yerde görev yaparsanız, başka bir görev veriyorlar. Ben de hep bana verilen görevleri yaptım. Uğraştığım işlerin hiçbirinde büyük...
  2. Moskof Cariye Hürrem(Demet Altınyeleklioğlu) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yoru

Moskof Cariye Hürrem(Demet Altınyeleklioğlu) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yoru

moskof cariye hürrem özeti moskof cariye hürrem özet kitap özeti demet altınyeleklioğlu sultan kitap Edebiyat > Tarihi Roman ARTEMİS YAYINLARI Fiyatı:25 TL Yayın Yılı: 2009 İthal Kağıt 824 sayfa 13,5x21 cm Karton Kapak ISBN:6054228201 Dili: TÜRKÇE Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi...
  3. AŞK BU (Şükran Farımaz) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

AŞK BU (Şükran Farımaz) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

aşk kitabının karakterleri şükran farımaz aşk kitabı karakterleri romanının elif şafak özeti Kitap adı : AŞK BU Yazar : Şükran Farımaz Dizi : Türk Edebiyatı Özgün dili : Türkçe Kitap türü : Öykü ISBN : 978-975-07-1095-7 Sayfa sayısı : 88 Yayın tarihi : 2009 "O nicedir burada, hemen yanıbaşımızdaydı Adnan. Kimimizin göğsünde, kimimizin omzunda, ama hepimizin birden elinin altındaydı....
  4. Çirkinliğin Tarihi (Umberto Eco) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

Çirkinliğin Tarihi (Umberto Eco) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Yorumları

çirkinliğin tarihi umberto eco çirkinliğin tarihi umberto eco Bu kitap, Güzelliğin Tarihi’nin devamı niteliğinde. Ne de olsa güzellik ve çirkinlik birbirlerini imleyen kavramlar. Çirkinlikle güzelliğin tersini ifade ederiz. Demek ki yapmamız gereken birinin doğasını anlamak için diğerini tanımlamak. Ne var ki, yüzyıllara yayılan birçok çirkinlik tezahürü, sanılanın aksine oldukça zengin...
  5. CUMHURİYET (Turgut Özakman) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Y

CUMHURİYET (Turgut Özakman) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Okur Y

turgut özakman cumhuriyet kitabı özeti cumhuriyet kitabının özeti cumhuriyetin ilanı özet kitap kitabı Edebiyat > Tarihi Roman BİLGİ YAYINEVİ Fiyatı:20 TL Yayın Yılı: 2009 Kitap Kağıdı 440 sayfa 13,3x19,5 cm Karton Kapak ISBN:9752203181 Dili: TÜRKÇE 'Cumhuriyet', Türkiye Üçlemesi'nin üçüncü kitabıdır (birincisi Diriliş, ikincisi Şu Çılgın Türkler). Objektif bilim adamları Milli...

Sayfayı Paylaş