gebe
  1. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

ayağını değil başını koy

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

Ayağını Değil Başını Koy Gayb güneşi Hazreti Şems'i anlayan ender yiğitlerden biri olan Sultan Veled (asıl adı Bahaüddin), Hazret'i Şems'le Hazreti Mevlana'nın şeyhliği dervişliği, bilgeliği büyüklüğü birbirlerine atmalarını şöyle anlatıyor.Birgün bir mecliste babam Hazretleri, Hazreti Şems'i o kadar övdü ki, onun makam ve mertebelerinden, keramet ve zarafetlerinden, yüce Allah'a yakınlığı dolayısıyle hitaba kitaba, kaleme kelama sığmayan anlaşılmaz hallerinden dem vurduktan sonra:- Ayağı ruhların üstünde olan Şems-i Tebrizi'nin bastığı yere, ayağını değil başını koy! deyince, ben, buharlaşmış bir beden gibi doğru Hazret-i Şems'in odasına giderek, o gayb sultanının ellerini ayaklarını öpmeye başladım! Hazret-i Şems gülümseyerek:- Ne oluyor Bahaüddin? Bu ne naz, bu ne niyaz böyle? diye sordu. - Babam Hazretlerinin hakkınızda söyledikleri deli divane etti bizi! ... Dünyanın en büyük, en galibi padişahı, senin sıradan bir kölendir. ...
    ...Hazret-i Şems:
    - Mevlâna'nın benim için söylediği doğru değildir diyemem, fakat yüce Allah'a tekrar tekrar yemin ederim ki, yüzbinlerce benim gibi Şems-i Tebrizi, onun büyüklük güneşi karşısında bir zerreden başka bir şey değildir ...

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: ayağını değil başını koy
    emeğine sağlık

ayağını değil başını koy konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Başı Zürafa , Ayakları Zebra

Başı Zürafa , Ayakları Zebra

Kongo’da 50 yıldır fotoğrafı çekilemeyen bir okapi ilk kez görüntülendi. Okapiler zürafa ve zebra karışımı görünüşleriyle dikkat çekiyor. Kaçak avlanma yüzünden nesilleri tükeniyor.Londra’daki Zooloji Derneği’nden yapılan açıklamada, sadece Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusunda yaşayan okapinin fotoğraflarının Virunga Ulusal Parkı’nda çekildiği belirtildi. Dernek ve Kongo doğayı...
  2. son kelimesini al başa koy ???

son kelimesini al başa koy ???

canım arkadaşlarım oyun çok basit öncelikle örnek vereyimm örnek:mesela ben diyorumki canım çok sıkıldı alttaki arkadaşta sıkıldım artık hayattan diyor sonraki hayat çok acımasız ... işte böyle bu örnekti ben başlıyorummm şimdii... kim bu gözlerindeki yabancı
  3. "Uysal koyun değilim, kesilir ama eğilmez başım"

"Uysal koyun değilim, kesilir ama eğilmez başım"

Erdoğan Trabzon'da konuştu: "Haysiyetsiz yaşamaktansa haysiyetli ölmek çok daha iyidir" Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Trabzon İl Kongresi'nde konuştu. Erdoğan, konuşmasında muhalefete yüklendi: "Yargıyı, askeri, polisi istismar ederek kendilerine çıkar devşirme peşindeler. İstikrar, güven ve uyum ortamını zedeleyip Türkiye'ye zaman...
  4. Son Kelimeyi Al Başa Koy.....

Son Kelimeyi Al Başa Koy.....

Gayet kolay ben alta bir cümle yazacağım alttaki üye de son kelimeyi alıp başa koyup yeni bir cümle yazacak bu kadar basit yani ben başlıyorum oyunseverleri bekliyorum topiğime....:) Bugün hava kapalı

Sayfayı Paylaş