gebe
  1. NuRoVSkİ

NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Ayaklar Özen İster!

Konu, 'El ve Ayak Bakımı' kısmında NuRoVSkİ tarafından paylaşıldı.

Ayak bakımı, kapalı ayakkabılara güvenilerek ihmal ediliyor. Oysa mantarlar, ayak kokusu ve tırnak batmasına karşı bakım çok önemli... Ayakkabının doğru seçilmesi ayak sağlığının çok önemli bir şartı. Ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahatlığa ve ayakkabının doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

AYAKKABI ALIRKEN

Sonradan genişler düşüncesiyle alınan ayakkabılar tırnak batmalarına, ayak mantarına, acılı nasırlara, ayak parmaklarında şekil bozukluklarına, çabuk yorulmaya, bilek burkulmalarına, ayak, bacak ve bel ağrılarına ve ayakta kalıcı deformasyonlara neden oluyor. Ortopedik ayakkabılar ise sadece ayak için değil, bütün vücut için yararlıdır. Ayakkabı alırken, her iki çifti de giyip yürüyerek test etmek gerekir. En uzun parmağımızla ayakkabımızın ucu arasında yarım santim boşluk olmasına dikkat etmeliyiz. Bağcıklı ayakkabılar ayağı daha iyi kavrar ve kan dolaşımını engellemeyecek şekilde ayarlanabilir.

YUMUŞACIK OLSUN

Ayaklarınızı her gün ılık suda bekletin ve uygun bir şampuan ya da sıvı sabunla yıkayarak temizleyin. Ancak suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. 10-15 dakika kalması da yeterlidir. Ayak banyosu bittikten sonra özellikle parmak aralarını çok iyi kurulayın. Aksi takdirde mantar enfeksiyonları oluşabilir. Ayaklarınız çok kurur ise vazelin ya da uygun bir losyon ile yumuşatabilirsiniz. Ancak parmak aralarına losyon sürmeyin bu da yine mantar oluşumuna zemin hazırlayabilir.

ÖNEMLİ UYARILAR

Ayak tırnaklarını düz kesin ve çok kısaltmayın. Tırnakların kenarını kesmeyin, batık tırnaklara sebep olabilir. Ayakkabının ayağa göre olması çok önemlidir. Ayakkabı alışverişinizi, ayaklarınızın şiş durumuna denk getirin. Aşırı yıpranmış ayakkabılarınızı mümkünse giymeyin. Yaptığınız etkinliğine uygun ayakkabı seçin. Mesela koşarken, gündelik ayakkabınızı değil spor ayakkabınızı giyin. Her gün aynı ayakkabıyı kullanmayın.

2. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48
    Ce: Ayaklar Özen İster!
    ay emeğine sağlık canım ben batıktan çok çekiyorum yaaaa paylaşımın için saol canım

3. melegimeren

melegimeren Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Ayaklar Özen İster!

emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler canım

4. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

bilgi için saol canım emeğine sağlık

5. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    saol canım bilgiler icin elllerine sağlık :nur:

6. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0

Paylasim icin sagol :pasi:

Ayaklar Özen İster! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kisin cildiniz özen ister

kisin cildiniz özen ister

Kışın cildiniz özen ister! Kış aylarında cilt rahatsızlıklarının görülme sıklığı da artıyor. Rüzgar, düşük nem, kirli hava ve kapalı ortamlarda daha uzun süre vakit geçirme zorunluluğu hem sivilcelerin hem de sedef, egzama gibi cilt hastalıklarının artmasına neden oluyor. Kışın cilt sağlığını bozan faktörler fazlalaşıyor Cildimiz her an dış dünyayla irtibat halinde olduğundan fiziksel...
  2. Göz çevresi özen ister...

Göz çevresi özen ister...

Güzelliğin en çarpıcı silahı olan gözler, yüzün en hassas bölgesi olduğu için erken yaşlarda kırışıklıklara davetiye çıkarıyor. Bu nedenle göz çevresine ekstra bir bakım gerekiyor. İşte doğal yöntemlerle göz çevresi bakımı ve egzersizler? Gözler, ruhun ve sağlığın aynası ama aynı zamanda yüzün en nazik bölgesi. Çünkü göz çevresindeki deri yüzün diğer kısımlarından 7 kat daha ince. Dış...
  3. isterdim

isterdim

Kahkahan olmak isterdim. Ağzından çıkan kocaman bir kahkaha olmak. Düşünmeden, kontrolsüz, ansızın, gürültülü, günler boyu süren bir kahkaha. Neş’en olmak isterdim senin. Hiç bitmeyen neş’en Bir gülümseme olmak isterdim yüzüne yayılan. Sen istemesen de gelip yüzüne yapışan bir gülümseme. Işık gibi bir anda tüm yüzünü aydınlatan bir gülümseme olmak isterdim Ellerinle topladığın kır...
  4. Ebru Akel: Aşkta Özen İsterim

Ebru Akel: Aşkta Özen İsterim

''BEN ÖZEN İSTEYEN BİRİYİM. BANA BİR SANDVİÇ GETİRİYORSA, YANINA BİR DE UFAK ÇİÇEK İLİŞTİRİRSE MUTLU OLURUM. AYRICALIKLI HİSSETTİRİLMEK ÇOK ÖNEMLİ.' Yönetmen Abdullah Oğuz’un, 19 Aralık’ta vizyona girecek olan filmi 'Sıcak'ta başrolü sevgilisi Ebru Akel’e vermesi eleştirilmişti. Akel eleştirilere, 'Bu filme beni uygun gören kişi Abdullah Oğuz’dur ve karşıma bir ordu dolusu insan...
  5. Ayaklar Masaj İster

Ayaklar Masaj İster

ayak bakımı ayak masajı ayak sağlığı Bütün gün vücut ağırlığını taşıyan, sürekli ayakkabı içinde olan ayaklar, bakıma en çok ihtiyaç duyulan bölgelerden biridir melekler :) Hele de çalışıyorsanız, akşam eve yorgun geldiğinizde, ayaklarınızın masajla rahatlatılması, hem sağlık hem de sizin rahatınız açısından önemlidir. Bakımlı ve sağlıklı ayaklar için masajı eksik etmeyin :tik: Masaj...

Sayfayı Paylaş