gebe
  1. aSqimSin

aSqimSin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Ayni Haklar

Konu, 'Medeni Hukuk' kısmında aSqimSin tarafından paylaşıldı.

ayni haklar ayni hak sınırlı haklar nelerdir nelerdir hak nedir Ayni Haklar
    Bir kimseye bir mal üzerinde doğrudan doğruya hakimiyet sağlayan haklardır.Herkese karşı ileri sürülebilir.

a)Eşya üzerinde sağlanan yetki

Ayni haklar alacak haklarından farklı olarak daha sınırlı sayıdadır.Ancak kanunda öngörülen tipler çerçevesinde kurulur.Hak sahibine sağladıkları yetkiye göre ikiye ayrılırlar:

aa)Mülkiyet hakkı:Hakkın sağladığı tam yetkiye denir.Sahibine usus fructus ve abusus un 3’ünü birden tanır.Mülkiyet hakkı hak sahibinin adedine göre ferdi mülkiyet ya da müşterek mülkiyet tarzında ayrılır.Birden çok şahıs bir maldaki mülkiyet hakkına pay sahibi bulunduğu takdirde müşterek mülkiyet ; aralarındaki ortaklık ilişkisi dolayısıyla bir mala ortaklaşa malik bulunuyorsa “iştirak halinde mülkiyet” söz konusu olur.Fakat bu ortaklık tüzel kişiliği bulunmayan ortaklıktır eğer bulunuyorsa müşterek değil tek şahıs mülkiyeti söz konusu olur.Tüzel kişiliği bulunmayan iştirak halinde mülkiyete yol açan ortaklık ancak kanunda belirtilen ortaklık olabilir ve elbirliği ortaklığı denir.Ortakların mal üzerinde teker teker bir hakkı yada payı yok tümü elbirliği ile malik olduğundan elbirliği mülkiyeti de denir.

bb) Bir ayni hakkın mal üzerinde sağladığı yetki sınırlı ise buna “mülkiyetin gayrı ayni hak” denir.(sınırlı ayni hak).Mülkiyetin karşısında yer alan bu tür haklar sahibine mülkiyette bulunan yetkilerden birini veya ikisini sağlar

2. swetla

swetla Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bilgilendirici olmuş

Ayni Haklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hakim

Hakim

Adaletle hütmeden bir kadı olduğunu görmek iş ve mesleğinde insaf ve merhamet ölçülerini muhafaza etmeye, Adil ve ehil insanları şahit olarak dinleyen hakim, insanı kurtuluşa götürecek gerçek doğrulara, Ayak takımını ve alelade insanları şahit olarak dinnleyen yargıç, rüşvet yiyen, zalim hakime, Hakim bazen, gerçek adaletin tecelli edeceği 'hesap günü'ne delalet eder.Rüyasinda hakim görmek...
  2. Ayni sey...

Ayni sey...

Minik oglan bahçede oynarken, babasinin arabasiyla sokaktan geçip, ormana dogru gittigini görmüs. Merak bu ya. O da arabayi izleyerek ormana gitmis. Bir de ne görsün. Babasi ile teyzesi arabanin yaninda durmus öpüsüyorlar. Çocuk bu ya, gördügünden etkilenmis durumda kosarak eve dönmüs, nefes nefese heyecanli bir sekilde annesine, "Anne, anne. Biraz önce babami ormanda" derken annesi...
  3. erkek her yasta ayni (resimli)

erkek her yasta ayni (resimli)

aynı erkek fotoları aynı erkek resimleri manzaralı resimleri erkek her yasta ayni
  4. Grip ile nezle ayni degil!

Grip ile nezle ayni degil!

Grip ile nezle ayni sey degil nezle grip nezle ve grip ayni hastalik degildir. Sevgili melekler grip ile nezle birbirine karistirilmamali. Nezle ve grip vatandaşlar tarafından her zaman karıştırılan iki hastalık. Tedavi yöntemleri bile farklı olan bu hastalıklardan nezle çoğu zaman ayakta geçirilebilirken, grip için yatak istirahati gerekiyor. Hava sıcaklığının düşmesi, ve ortam ısısının...
  5. Kayinvalide ile ayni evi paylasmak

Kayinvalide ile ayni evi paylasmak

Kizlar selamlar, Ben 6 aylik evliyim. Esimi Cok seviyorum. Kayinvalidem ile ayni sehirde oturuyoruz biraz uzak. Esimin anne babasi oldugu icin onlari seviyorum saygimi eksik etmiyorum. Kayinvalidem esime Cok duskun görümcem evli yurt disinda yasiyor torunlarini Cok ozluyor. Bu yuzden bende hep yapici oluyorum her hafta cumartesi aksamlari gideriz pazarlari kahvaltiya gideriz. Ben evlenirken...

Sayfayı Paylaş