gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Ayten Alpman Kimdir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Ayten Alpman Kimdir kızlar Ayten Alpman biyografisini yazar mısınız bana

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Ayten Alpman biyografisi
    Bir Başkadır Benim Memleketim, Ayrıldık Yalnızım gibi hala dillerde olan Türkçe pop şarkılarına hayat veren Ayten Alpman 10 Ekim 1929 İstanbul doğumludur. Türk pop müzik ve caz sanatçısı olan Alpman Nişantaşı Kız Lisesi'nde ve Erenköy Kız Lisesi'nde eğitim görmüştür. Liseden sonra İlham Gencer'in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu'nda programa başlamıştır. Daha sonra Arif Mardin ile tanışmış ve onun teşviki ile caz şarkıları söylemeye başlamıştır.

1953 yılında İlham Gencer ile evlenmiş, 1960 yılında eşinden ayrılmıştır. 1959 yılında ilk plağı "Sayonara/Passion Flower" taş plak olarak yayınlanmıştır. 1963 yılında çalışmak için İsveç'e gitmiş, üç yıl sonra Türkiye'ye dönmüştür. Fecri Ebcioğlu'nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlamış ve ilk çalışması "İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım" 45lik plak olarak yayınlanmıştır.

1968 yılında Ümit Aksu ile evlenmiştir. Fecri Ebcioğlu ile birlikte yaptıkları "Sensiz Olamam" ile ilk büyük çıkışını yapmıştır. 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" plağı pek ilgi görmemiştir. 1974 yılında Kıbrıs Çıkarması ile TRT'de "Memleketim" çok sık çalınmaya başlayınca, şarkı tekrar 45'lik plak olarak piyasaya sürülmüş ve büyük satış rakamlarına ulaşmıştır.

20 Nisan 2012 tarihinde zatüreeden dolayı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybettiğinde 82 yaşında olan Ayten Alpman şarkılarıyla hatırlanmaya devam edecek

Ayten Alpman Kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ayten Alpman röpörtajı

Ayten Alpman röpörtajı

ayten alpman çocukları ressamla röportaj röportaj örnekleri ressamlarla yapılan röportajlar Ayten Alpman AYTEN ALPMAN & HAKAN EREN Yaklaşık 4 yıldır bu proje üzerinde çalışıyorsunuz…Nasıl bir araya geldiğinizden biraz bahseder misiniz? AYTEN ALPMAN: bu projeye biz Hakan Eren’le başladık. Bir sürü hayaller kurduk. Orkestrayı seçtik, büyük bir orkesra olsun, en iyisi...
  2. Ayten Alpman Bir Başkadır Ayten Alpman 2007

Ayten Alpman Bir Başkadır Ayten Alpman 2007

ayten alpman 2007 bir başkadır ayten alpman indir Ayten Alpman Bir Başkadır Ayten Alpman 2007 SANATÇI ADI : Ayten Alpman ALBÜM ADI : Bir Başkadır Ayten Alpman YIL : 2007 COVER: ALBÜMDEKİ PARÇALAR: 1- SENİNLEYİM ((E Penso A Te)) Söz: Fikret Şeneş Müzik: Lucio Battisti ((Taksim Edisyon)) 2- YAZ YAĞMURU Söz-Müzik: Serdar Ortaç 3- HER YAŞIN AYRI BİR GÜZELLİĞİ VAR Söz:Fikret Şeneş...
  3. Ayten Alpman hayatını kaybetti

Ayten Alpman hayatını kaybetti

Ayten Alpman öldü Ayten Alpman vefat etti Ünlü ses sanatçısı Ayten Alpman hayatnı kaybetti Melek'lerim. Biz de usta yorumcu Ayten Alpman'a Allah'tan rahmet diliyor ve Ayten Alpman ölüm haberini sizlerle paylaşıyoruz. Ünlü sanatçı Alpman, kronik akciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Osmanoğlu Kliniği'nde, bu akşam saat 21.50 sıralarında hayatını kaybetti. Türk pop ve caz müziğinin...
  4. Ayten Alpman Ben Böyleyim Şarkı Sözü

Ayten Alpman Ben Böyleyim Şarkı Sözü

Ayten Alpman Ben Böyleyim Şarkı Sözü istiyorum ya rahmetli ne de güzel söylerdi bu şarkıyı :(
  5. Ayten Alpman Ben Varım Şarkı Sözü

Ayten Alpman Ben Varım Şarkı Sözü

Ayten Alpman Ben Varım Şarkı Sözü de paylaşırsanız sitenizde çok ama çok sevinirim.

Sayfayı Paylaş