gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Babetler Rahat Ama Peki Ayak Sağlığı Açısından da Sağlıklı mı ?

Konu, 'Ortopedi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Bu konu; babetler sağlıklı mı hakkında bilgiler vermektedir.

Sevgili melekler, birkaç sezondur yaz geldi mi ayaklara özgürlük diyoruz ve hemen her türlü kıyafetin altına babetlerimizi giyip, sokağa fırlıyoruz. Eğer boy kısalığı gibi bir probleminiz yoksa, babetler en kadim dostunuz oluyor. Bütün bir yaz ayağınızdan çıkarmadığınız babetler sizi rahat ettirse de ilerde başınıza bazı problemler çıkaracağını biliyor musunuz peki ? Sizin anlayacağınız nasıl yüksek topuklu giymek sağlığa zararlıysa, dümdüz giymek de ayak sağlığı açısından zararlı. İşte Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Aktaş 'ın açıklamaları...

Prof. Dr. Şeref Aktaş’a gore; yüksek topuklu ayakkabı kullanımında, ayağa binen yük öne doğru kayıyor. Bu da ayağın ön tarafına normalden fazla yük binmesine neden oluyor. Artan yükle bereber; halluks valgus, Morton nöroma gibi ağrılı hastalıklar görülebiliyor. Yine vücudun mekanik aksında da topuklu ayakkabı giyimi ile değişim oluyor ve diz, kalça ve bel bu durumu telafi etmeye çalışıyor. Bir süre sonra da bel, kalça ve diz ağrıları görülebiliyor.

*Babetler bir kaçış yolu
    Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Şeref Aktaş, tüm bu şikayetleri yaşayan bayanlar yüksek topuklu ayakkabılardan bir kaçış yolu olarak babetleri gördüklerini dile getiriyor ve şöyle anlatıyor:

“Babetlerde ayakların rahat olması, sıkma olmaması, topuklu olmaması ilk başlangıçta çok cazip geliyor. Ama bir süre babet giyen hastalarımız bu sefer de topuk ve ayak bileği ağrıları ile ortopedi uzmanlarına başvuruyor ve ‘Acaba topuk dikeni mi oldum?’ sorularını kendilerine sormaya başlıyorlar. Oysa babet ayakkabılar da topuklu ayakkabılar gibi bazı sorunlara yol açabiliyor. Şöyle ki, babet ayakkabılarda topuk yüksekliği olmaması nedeni ile vücudun yükü topuğa biniyor. Babet giyen kadınlarda topuk, ayak bileği ve aşil tendon ağrıları görülmesinin nedeni de bu oluyor.

*İdeal ayakkabının 4-5 cm topuğu olmalı
    Prof. Dr. Şeref Aktaş, ideal ayakkabının 4-5 cm topuklu olması, ayak tabanını ve arkını destekler yapıda olmasını öneriyor. Ayakkabıda kullanılan materyalin, deri gibi ayağın havalanmasına izin veren yapıda olmasının da terleme ve mantar problemlerinin önüne geçebileceğini vurguluyor.

2. Asena_Sule

Asena_Sule Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    990
    Ödül Puanları:
    163
    ben topuklu giyemiyorum hep babet düz taban olduğum için sürekli topukalrımda aprı oluyor özellikle sabah kaltığımda demekki ondan ağrıyor topuklarım

Babetler Rahat Ama Peki Ayak Sağlığı Açısından da Sağlıklı mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Lazer Epilasyonda Sağlık Açısından  Risk Var mı?

Lazer Epilasyonda Sağlık Açısından Risk Var mı?

lazer epilasyon, yararları, sağlık yönünden etkileri, nasıl yapılır, ne zaman yapılır, merak edilen herşey burada Hayır yok! Ağda vb. epilasyon amaçlı kullanılan yöntemlerde deri iltihaplanmaları ve bulaşıcı hastalık görülme riski bulunmaktadır. Oysa ki lazer epilasyonda böyle bir durum yoktur. Hızlı bir yöntemdir, kanserojen etkiye sahip olduğunu gösteren veri bulunmamaktadır. Lazerdeki...
  2. Rahat Ayaklar İçin Beta Babet Modelleri 2012 Koleksiyonu

Rahat Ayaklar İçin Beta Babet Modelleri 2012 Koleksiyonu

beta 2012 yaz modelleri beta babet modelleri Ünlü markaların yaz sezonu ürünlerini sizlere tanıtmaya devam ediyoruz melekler :) Sırada ayakkabı markaları arasında kalitesi ve çizgisiyle müşteri memnuniyetini kazanan Beta 2012 yaz modelleri var. Markanın babet modelleri de rahatlık ve konforu şıklıkla birleştiriyor. Özellikle uzun boylu bayanlar için kurtarıcı olan babet modellerini Beta...
  3. Ayak Sağlığı Açısından Topuklu Ayakkabının Zararları

Ayak Sağlığı Açısından Topuklu Ayakkabının Zararları

topuklu ayakkabının zararları ayak sağlığı Sevgili melekler, şıklık ve zerafetine düşkünlüğümüzden giydiğimiz birbirinden şık topuklu ayakkabı modellerinin aslında uzun vadede ayak sağlığı açısından son derece olumsuz sonuçlar verdiğini biliyor muydunuz melekler ? İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Ögüt,...
  4. bede pek olasılık vemıyorum ama olabılır mı sızcede

bede pek olasılık vemıyorum ama olabılır mı sızcede

herkes merhabalar benım 3 ay önce bır ılıskım oldu ve oldu ve ondan sonra 2 kere adet oldum ama hep gecıkmelı bu gecıkmeler 20gunu bıle buld doktorum hormon bozuklugu ve az bır kıst var dedı ama bu ayda gecıktı ve korkuyorum cunku goguslerımde hassasıyet oluyo arada ve çok yorgun oluyorum az uykuya egılım var ve bugun başım agrıdı devamlı... ıdrar testlerıde zamanında negatıf cıkmıstı ve adet...
  5. Orucun Faydaları Sağlık Açısından nelerdir yazar mısınız

Orucun Faydaları Sağlık Açısından nelerdir yazar mısınız

Merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize hayırlı ramazanlar diliyor ve şimdiden tutacağınız oruçlar kabul olsun diliyorum ve Orucun Faydaları Sağlık Açısından nelerdir bu konuda da sizlerden bilgi rica ediyorum.

Sayfayı Paylaş