gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Babür İmparatorluğunun Başkenti Neresi biliyor musunuz

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

merhaba arkadaşlar acaba aranızda Babür İmparatorluğunun Başkenti Neresi bilen var mı varsa bana Babür İmparatorluğunun Başkenti Neresi yazsın lütfen.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Babür İmparatorluğunun Başkenti

Babür İmparatorluğunun Başkenti Neresidir

Babür İmparatorluğu günümüzdeki Hindistan toprakları üzerinde kurulmuş olan devlet. Yönetici sülalesi Türkleşmiş olan Barlaslardır.

Timur'un torunu olan ve eserlerini Çağatay Türkçesi ile yazan[kaynak belirtilmeli] Babür tarafından 1526 kurulmuştur. 1858 yılında bir isyan üzerine bölgeye müdahale eden İngiliz'lerce Hindistan'daki Babür İmparatorluğu'na son verilerek; Hindistan, Büyük Britanya İmparatorluğu'na bağlanılmıştır.

Babür İmparatorluğunun Başkenti Yeni Delhi'dir.

Yeni Delhi

Yeni Delhi Hindistan'ın başkenti, 321.883 şehir içi nüfusu ile yerleşim alanı olarak nüfusu 17.753.087 kişidir (1 Ocak 2006 verilerine göre). 1912-1947 arası Britanya Hindistanı'nın başkenti olmuştur. Bundan sonra Hindistan bağımsız olunca yine başkent olarak kalmaya devam etmiştir. Yüzölçümü 42.7 km2'dir. Yeni Delhi, 134 yabancı elçiliğe ve yüksek komisyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin temeli, 15 Aralık 1911 tarihinde atılmıştır.

Babür İmparatorluğunun Başkenti Neresi biliyor musunuz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Türkmenistan Başkenti Neresi biliyor musunuz

Türkmenistan Başkenti Neresi biliyor musunuz

Merak ettim bu Türkmenistan Başkenti Neresi diye aranızda Türkmenistan Başkenti Neresi bilen varsa yazarsa çok sevinirim şimdiden cevap için tşkler diyorum.
  2. Polonya Başkenti Neresi biliyor musunuz

Polonya Başkenti Neresi biliyor musunuz

selam arkadaşlar Polonya Başkenti Neresi biliyor musunuz aranızda Polonya Başkenti Neresi bilen varsa bana yazsın lütfen.
  3. Ruanda Başkenti Neresi biliyor musunuz

Ruanda Başkenti Neresi biliyor musunuz

Selam arkadaşlar hepinize öncelikle keyfi dolu ve başarılı bol kazançlı bir hafta diliyor ve sizden Ruanda Başkenti Neresi diye bilgi istiyorum aranızda Ruanda Başkenti Neresi bilen var ise bana yazsın.
  4. Abbasilerin Başkenti Neresidir biliyor musunuz

Abbasilerin Başkenti Neresidir biliyor musunuz

Arkadaşlar Abbasilerin Başkenti Neresidir bilen varsa aranızda lütfen benimle Abbasilerin Başkenti Neresidir bilgi paylaşsın.
  5. Dominika Başkenti Neresi biliyor musunuz

Dominika Başkenti Neresi biliyor musunuz

Selam arkadaşlar acaba Dominika Başkenti Neresi biliyor musunuz Dominika Başkenti Neresi bilen var ise lütfen bana da yazsın.

Sayfayı Paylaş