gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.573
  Beğenilen Mesajlar:
  1.516
  Ödül Puanları:
  113

  Bağırsak mantarı nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Bağırsak mantarı bir çoğunuz bu rahatsızlığı belkide yeni duydu.Bağırsak mantarı bağırsağın florasının bozulması ile ortaya çıkan bir durum.Yanlış beslenme,aşırı şeker tüketimi,aşırı çay,aşırı süt tüketimi,kullanılan ilaçlar antibiyotik gibi bağırsak mantarına yol açabilmektedir.Tedavisi mümkün olan bağırsak mantarı nedenleri,belirtileri ve tedavisi hakkında tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.Öncesi ; Bağırsak hastalıkları , Bağırsakları temizleyen kürler adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.
  Bağırsak mantarı genellikle karında şişkinlik,gaz,kabızlık,ishal,makat kaşıntısı,şekere aşırı düşkünlük,bitkinlik,halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir.Bu belirtileri yaşayan hastalarda genellikle halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler ilk başta görülür.Beslenme ilede alakası bulunan bağırsak mantarı doğum kontrol hapı kullananlarda,turşu gibi fermente olmuş gıdaları tüketenlerde, aşırı antibiyotik tüketenlerde görülebilmektedir.Belirtileri yaşıyorsanız ilk olarak hekime görünün.Hekim muayenesi ile teşhis konulmaz ancak bir takım tetkitler ile durumunuz netleşir.Hekiminiz size beslenmeniz ve dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgilendiricektir.Bu önerilerin dışında ilaçla tedaviye başlıyacaktır.Bağırsak mantarı hakkında tüm detayları uzmanından derleyerek sizlerle paylaşıyoruz.Bağırsak mantarı nedir,bağırsak mantarı neden olur,bağırsak mantarının tedavisi hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında.  bağırsak mantarı.jpg  Bağırsakları sağlıklı olan bir bireyin bağırsaklarında faydalı bakteriler % 98 civarındadır. Faydalı bakterilerin çeşitli nedenlerden azalması sonucu bakterilerin boşalttığı alana mantarlar yerleşir. Özellikle çok fazla antibiyotik kullanımı sonrası faydalı bakteriler azalır ve mantarlar çoğalır.

  Bağırsaklarda bulunan mantarların çoğunluğu "candida albicans" türü mantardır. Candida albicans türü mantar bağırsaklarda yer alan mantarların % 60- 70'ini oluşturur. Bağırsaklarda mantarın çok fazla olma nedenleri, öncelikle antibiyotik kullanımı, kortikosteroidler, yanlış beslenme, siyah çayın fazla tüketilmesi, fazla süt ürünlerinin tüketimi, özelikle undan yapılan ekmek, makarna, ve tatlıların fazla tüketilmesi gibi nedenlerden dolayı bağırsak mantarları artmaya başlar.

  Bu gıdaların çoğu pankreatit enzimler tarafından tam hazım edilmediği için bağırsaklarda kalır ve mantarlar bu hazmedilmemiş gıdalar ile beslenir ve çoğalır. Ayrıca son yıllarda beslenme rejimine giren hazır gıdalar, paket ürünler ve fastfood tarzı beslenme gibi beslenme tarzı da bağırsak mantarlarını arttırmaktadır. Her insanda bağırsak mantarları vardır ve 1 gr dışkıda 100 veya 1000 olması normaldir. Fakat bu sayı on bin ile bir milyon arasında değişir ise tehlikelidir. Bu mantarların en hızlı çoğalanı candida olup, ürettiği zehirli gazlar ve zehirli alkoller ile önce alt karında şişkinlik yapar ve alt karın diyaframı, diyafram akciğerleri, akciğerler de kalbi sıkıştırır.

  BAĞIRSAK MANTARI BELİRTİLERİ

  Bağırsak mantarı belirtileri karında şişkinlik, bağırsak gazlarında artış, bazen ishal, bazen kabızlık şeklinde dışkılama bozukluğu, aşırı tatlı yeme isteği, ağız kokusu, halsizlik, kaşıntı, alerjiler, depresyon, vajinal akıntı, kaşlarda ve saç derisinde aşırı kepeklenme ve kaşınma, göz alerjileri ve göz kapaklarında kaşınma gibi belirtiler görülür. Kaşıntı bağırsaklardaki mantarın aşırı çoğaldığının belirtisidir. Bu durum mantarlardan salgılanan mikrotoksinlerden kaynaklanır. Mantarlar hazmı olmamış gıdalar ile beslenir ve çoğalırlar.

  BAĞIRSAK MANTARI TEŞHİSİ

  Bağırsak mantarı teşhisi genellikle doktor muayenesinde ya da hastanın öyküsüne bağlı konulmaz. Bağırsak mantarı yüzünden muzdarip olan hastalarda yapılması gereken testlerin yapılması önemlidir. Örneğin gaita testinde aşırı mantar bulunması, serum antikor testi, klinik tüm vücut kinezyoloji (kas) testleri gibi testler tanıda yardımcı olur.

  Ayrıca bağırsak mantarının yarattığı sorunları yaşayan kişiler için evde yapabilecekleri tükürük testi söz konusudur. Fakat bu testin doğruluğu tartışılmaktadır.Bir bardak içme suyunun içerisine sabah aç karnına hiç bir şey yemeden ve içmeden ağzımızda biriken tükürüğü tükürüp 15 dakika bekletmek gerekir. Tükürük 15 dakika sonra bardağın dibine çöker ya da suya kar yağmış gibi olur ve suyun rengi rakıya dönüşür ise bağırsak florasının bozuk olma ihtimali söz konusudur. Fakat tükürük kabarcıklar halinde bardağın üzerinde kalır ise bağırsak florası sağlıklı anlamına geldiği şeklinde bir testtir. Tabi bu test kesin değildir ve bu mantarın varlığı ancak gaita (dışkı) testi ile anlaşılır. Çünkü candida mantarı vücutta zaten var olan bir mantardır. Bu nedenle ciddi şikayetler söz konusu ve çok rahatsız isek mutlaka bir gastroentroloji uzmanına başvurmak gereklidir.

  BAĞIRSAK MANTARI TEDAVİSİ

  Bağırsak mantarı tedavisinde öncelikle doğru beslenme önemlidir. Hayvansal proteinin arttırılması ve karbonhidratın azaltılması önemli bir tedavi basamağıdır. Mantarların artmasına neden olan besinlerden uzak durmak (tatlılar, asitli ve gazlı içecekler, ekmek, makarna, hazır gıdalar ve çok fazla süt ve süt ürünü tüketmek gibi) beslenme şekli değişikliği gereklidir. Ayrıca doktorun önerdiği mantar ilaçlarını düzenli kullanmak gereklidir. Mantar oluşumunu önlemek için lifli gıdalar tüketmek faydalı olur. Örneğin, baklagiller, kuruyemişler, yulaf ezmesi, pribiyotikler, probiyotikler, ev yoğurdu, kefir, meyan kökü, şalgam, ısırgan otu, yer elması, brokoli, sarımsak, fırında pişmiş patates ve soğan, kimyon, melisa çayı, papatya çayı, kekik çayı, sarı kantaron çayı ve tarçın gibi bitkisel öneriler bağırsakta ve midede mantar oluşumunu önlemede yardımcı olur.

  Fakat bitkisel çayların çok fazla tüketilmemesi ve sadece birinden ya da ikisinden gün arasında birer fincan içilmesi daha sağlıklı olur. Bilinmelidir ki her şeyin fazlası zararlıdır. Mantar, yiyeceklerden, içeceklerden, havadan ve sudan bulaşabilir. Bağışıklığı zayıflamış kişilerde daha fazla oluşur. Bayatlamış ve hijyenik ortamlarda saklanmayan besinler mantar etkenleridir. Ayrıca bozulmuş ve uzun süre duran besinler ve yemeklerin yaydığı kokularda mantar oluşumunda etkilidir.

   
Bağırsak mantarı nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kasık Mantarı Nedir ?Nedenleri ve Tedavisi

  Kasık Mantarı Nedir ?Nedenleri ve Tedavisi

  kasık mantarı ,kasık mantarı nedir,kasık mantarı ne kadar sürede geçer,kasık mantarı neden olur, kasık mantarı tedavisi,kasık mantarı nasıl geçer,kasık mantarına ne iyi gelir Kasık mantarı vücudun kasık bölgesinde meydana gelen bir mantar enfeksiyonu olmasına rağmen, vücutta daha önceden meydana gelmiş olan bir mantar enfeksiyonunun kasık bölgesine sıçramış olmasıyla da meydana gelebilir....
 2. Kulak mantarı nedenleri ve tedavisi

  Kulak mantarı nedenleri ve tedavisi

  Dış kulak yolu iltihaplarından birine verilen isimdir. Kulağın mantar enfeksiyonu da denir. Bazen mantarlar tarafından oluşturulsa da, özellikle ağrılı vak'alarda doğada sık rastlanan bir bakteri tarafından oluşturulur. Su kulağınıza girdiğinde beraberinde mantar ve bakterileri de getirebilir. Çoğunlukla su geri gelir, kulak kurur ve bakteri ile mantarlar problem oluşturmazlar. Fakat su...
 3. Çocukları bağırsak parazitlerinden korumanın yolları

  Çocukları bağırsak parazitlerinden korumanın yolları

  Bağırsak parazitleri, bağırsaklarımızda yaşayıp beslenen, istenmeyen misafirlerdir. Her yaşta çocuk veya erişkin parazitlerle karşılaşabilir. Korunmada hijyen kurallarına uymak önemli olsa da bazılarının yumurtaları hava yoluyla da yayıldığından, özellikle okullarda, yuvalarda toplu olarak bir arada bulunan çocuklar kolayca parazitle karşılaşabilirler. Dünya üzerinde, temiz su kaynaklarının...
 4. Bağırsak damar tıkanıklığı nedenleri

  Bağırsak damar tıkanıklığı nedenleri

  Barsak damarı tıkanıklıklarında, tıkanıklığın türüne (daralma ya da tam tıkanma), hızına (akut ya da kronik olması) ve tıkanan barsak damarı sayısına göre, hastada hiçbir şikayet olmayabilir ya da barsaklarda iskemi sonucu gangren ve hatta ölümle sonuçlanabilen durumlar ortaya çıkabilir. Anatomi: Barsaklar karındaki aorta atardamarın ön kısmından çıkan 3 atardamar tarafından beslenirler:...
 5. Vajinal mantar dan nasıl kurtulurum ?

  Vajinal mantar dan nasıl kurtulurum ?

  Kadın hastalıkların da en sık rastlanan enfeksiyonlardan biride vajinal mantarlardır.Vajinal mantarlar ,gerek kaşıntısı,gerekse yanma gibi komplikasyonları yüzünden adeta kadınların kabusudur.Nedeni genelde vajinal hijyenle alakalı bu durumun tedavisi olsada , tekrarlaması söz konusudur.Vajinal mantarlar hem cinsel açıdan hemde psikolojik açıdan sorun olabilir.Vajinal mantar enfeksiyonu ile...

Sayfayı Paylaş