gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Bahar Geldi Gözlerinizi Koruyun!

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Bu konu; Bahar Geldi Gözlerinizi Koruyun haberi hakkında bilgiler vermektedir.

Sevgili melekler, nihayet soğuklar bitti, bahar geldi. Her ne kadar mart kapıdan baktırıp kazma kürek yaktırsa da önümüz sıcak. Hatta değişen iklimlerle birlikte ani bir sıcaklık artışının içine gireceğimiz söyleniyor. Hayırlısı olsun.,
    Baharla birlikte alerjisi olanlar bilirler, gözler kaşınır, hapşuruk nöbetleri, göz sulanmaları artar. Uzmanlar baharda gözlerin özenle korunması gerektiğini söylüyorlar..

Bahar aylarında ortaya çıkan göz hassasiyetinin, ilerde daha büyük ve kalıcı göz problemlerine yol açmaması için ertelenmemesi ve zaman geçirmeden bir göz doktoruna başvurulmasında fayda var.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Karataş, ilkbaharda özellikle mevsimsel alerjik konjoktivitte artış görüldüğünü söyledi. “Saman nezlesi de denilen mevsimsel alerjik konjonktivit, gözün dış zarı ile temas eden alerjenlerin, özellikle de polenlerin yol açtığı aşırı duyarlılık reaksiyonudur” diyen Karataş, şu bilgileri verdi:

“Hastalıkta ani başlayan kaşıntı, yanma hissi, kapaklarda hafif ödem ve gözün dış zarında sıvı birikmesi, kanlanma ve sulanma şikayetleri olur. Üst kapak dış zarında yaygın meme ucuna benzer oluşumlar görülebilir. Genellikle tek gözde başlayan bu belirtiler temas ve kaşınma yoluyla diğer göze de bulaşabilir. Bu sebeple hasta da bu belirtiler ortaya çıktığında, vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmalıdır. Hastaların tedavisinde soğuk kompres, topikal nonsteroid antienflumatuarlar ve gerekirse topikal steroidler kullanılabilir. Bahar ve yaz aylarında ayrıca güneşin etkisiyle göz damarlarında kalınlaşma görülebilir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için UV kaplamalı koruyucu güneş gözlükleri kullanılmalıdır.”

Bahar Geldi Gözlerinizi Koruyun! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. meyve yemekle göz sağlıoğınızı koruyun

meyve yemekle göz sağlıoğınızı koruyun

Erken yaşlarda düzenli olarak ve bol bol meyve yemek, ilerleyen yaşlarda görme kayıplarını önemli oranda önlüyor. Görme yetisi ve beslenmeye dair en geniş kapsamlı araştırma ABD nin Boston şehrindeki Brigham Kadın Hastanesi nde gerçekleştirildi. Bunun için 12 ila 18 yıl boyunca izlenilen 77 bin 562 kadın ve 40 bin 866 erkek değerlendirildi. Araştırma sonucunda düzenli olarak günde üç öğün...
  2. bahar hastalıklarından koruyun...

bahar hastalıklarından koruyun...

Çocuğu bahar hastalıklarından korumak için Bahar aylarında sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının çocuklara bulaşmasını önlemek için hangi tedbirleri almak gerekiyor? Pediatri Doktoru Ayla Kamburoğlu Yüksel'e göre, bahar aylarında üst solunum yolu hastalıklarına neden olan virüslerin çocuklara bulaşmasını önlemenin en etkin yolu; çocuğun hasta kişilerle temasını engellemek....
  3. Orda Bahar Geldi Mi Bilmem Ama...

Orda Bahar Geldi Mi Bilmem Ama...

Bir gün kasabamizin küçük patikasindan yukari dogru tirmaniyordum. Güzel bir bahar gününün tadini küçük bir gezintiyle çikarmak üzere disari çikmistim. Önünden geçmekten, çocuklugumdan beri korktugum o kocaman bahçeli, siyah boyali, kasvetli eve yaklastikça geri dönmek istiyordum fakat içimdeki mutluluk o gün korkumu yendi. Evi biraz geçmistim ki, kapidan biri çikti. Bir süre yavas yavas beni...
  4. sılam'ın gözüyle bahar

sılam'ın gözüyle bahar

Arkadaşlarımdan beğeni toplayınca baharda çekmiş olduğum bir kaç kareyi de paylaşmak istedim.İşte bunlarda Sılam'ın geçen bahardan sakladığı fotoğraflar:
  5. Bahar Olmadan Gel

Bahar Olmadan Gel

Açsın aşk çiçekleri Tutuşsun bedenlerimiz Sevişirken bulutlarda Sevgisiz kalmadan gel Sıcaklığına dokunmak Gözlerinde kaybolmak Kalbimin atışını Hissetmen için gel Soğuklarda baharım ol Gir gönlüme canım ol Sensiz yaşamak çok zor Baharı beklemeden gel

Sayfayı Paylaş