Baharatlardaki gizli tehlike

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Baharatlardaki gizli tehlike
Kalıntı izleme çalışmalarının sonuçlarına göre, gıda gruplarında en büyük risk baharatlarda bulunuyor. Tüketicilere bu konuda şu tavsiyeler öneriliyor.
Baharatlarda, küflerin salgıladığı, aflatoksin maddesinin yaygın olarak görüldüğü bildirildi.

Kocaeli Tarım Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Halide Sancar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gıdalarda kalıntı izleme çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, satışa sunulan baharat, beyaz et, çiğ süt, peynir ve bal gibi gıdaların sürekli denetlendiğini söyledi.

Kalıntı izleme çalışmalarının sonuçlarına göre, gıda gruplarında en büyük riskin baharatlarda olduğunu ifade eden Sancar, ''Özellikle kırmızı biberde, küflerin salgıladığı, beyinde ve karaciğerde tümörlere neden olup, ani ölümlere yol açabilen aflatoksin maddesine
yaygın olarak rastlıyoruz'' dedi.

Laboratuvar tahlillerinde aflatoksine rastlanılan ürünlerin imha edildiğini, ayrıca ürünün imal edildiği ilin tarım müdürlüğüne bilgi verilerek, yasal işlem yapılmasını sağladıklarını anlatan Sancar, şunları kaydetti:

''Beyaz et, su ürünleri, çiğ süt, peynir ve ballarda da kalıntı izleme çalışması yapıyoruz. Numuneler alıyor, bazı ilaç kalıntıları, antibiyotik, hormon ve ağır :):):):)llerin varlıklarını araştırıyoruz. Baharatlar dışında ciddi tehlike oluşturan grup yok, ancak ballarda
tanınmış markaların bile ticari şeker kullandığını tesbit ettik.

Tüketicilerimiz, bu tür tehlikelerle karşılaşmamak için aldıkları gıda ürünlerinde, bakanlığımızın üretim iznini aramalı ve etiketli, ambalajlı olanları tercih etmeli.''

Kocaeli'nde 10 binin üzerinde gıda üreten, satan ve toplu tüketim yapan işletme olduğunu dile getiren Sancar, denetimlerin, gıda ve ziraat mühendisi, veteriner hekim ile çevre sağlığı teknisyenlerinden
oluşan 20 kişilik personelle sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.

Geri