gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Baharatlardaki gizli tehlike

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Kalıntı izleme çalışmalarının sonuçlarına göre, gıda gruplarında en büyük risk baharatlarda bulunuyor. Tüketicilere bu konuda şu tavsiyeler öneriliyor. Baharatlarda, küflerin salgıladığı, aflatoksin maddesinin yaygın olarak görüldüğü bildirildi.
    Kocaeli Tarım Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Halide Sancar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gıdalarda kalıntı izleme çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, satışa sunulan baharat, beyaz et, çiğ süt, peynir ve bal gibi gıdaların sürekli denetlendiğini söyledi.

Kalıntı izleme çalışmalarının sonuçlarına göre, gıda gruplarında en büyük riskin baharatlarda olduğunu ifade eden Sancar, ''Özellikle kırmızı biberde, küflerin salgıladığı, beyinde ve karaciğerde tümörlere neden olup, ani ölümlere yol açabilen aflatoksin maddesine
    yaygın olarak rastlıyoruz'' dedi.

Laboratuvar tahlillerinde aflatoksine rastlanılan ürünlerin imha edildiğini, ayrıca ürünün imal edildiği ilin tarım müdürlüğüne bilgi verilerek, yasal işlem yapılmasını sağladıklarını anlatan Sancar, şunları kaydetti:

''Beyaz et, su ürünleri, çiğ süt, peynir ve ballarda da kalıntı izleme çalışması yapıyoruz. Numuneler alıyor, bazı ilaç kalıntıları, antibiyotik, hormon ve ağır :):):):)llerin varlıklarını araştırıyoruz. Baharatlar dışında ciddi tehlike oluşturan grup yok, ancak ballarda
    tanınmış markaların bile ticari şeker kullandığını tesbit ettik.

Tüketicilerimiz, bu tür tehlikelerle karşılaşmamak için aldıkları gıda ürünlerinde, bakanlığımızın üretim iznini aramalı ve etiketli, ambalajlı olanları tercih etmeli.''

Kocaeli'nde 10 binin üzerinde gıda üreten, satan ve toplu tüketim yapan işletme olduğunu dile getiren Sancar, denetimlerin, gıda ve ziraat mühendisi, veteriner hekim ile çevre sağlığı teknisyenlerinden
    oluşan 20 kişilik personelle sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.

Baharatlardaki gizli tehlike konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. gizli tehlike olan,nefs

gizli tehlike olan,nefs

hayvani arzular gizli tehlikesi olan Nefs, Allahü tealanın düşmanıdır. Nefsin arzularının, insanı Allah yolundan saptırıcı oldukları, Kur'an-ı kerimde haber verilmiştir. Çünkü nefs, daima Allahü tealayı inkar, O'na inat, isyan etmek ister. Bunun için, nefsin her istediği kendi zararınadır. Her işte, nefsin arzularına uymak, nefse tapınmak olur. Nefsine uyan, küfre veya bid'at sahibi...
  2. Evlerimizdeki Gizli Tehlike

Evlerimizdeki Gizli Tehlike

Dünya genelinde görülen akciğer kanseri vakalarının yüzde 15'ine neden olduğu belirtilen radon gazına karşı evlerin sürekli havalandırılması gerekiyor. Açıklama, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu'dan geldi. Günümüzde sağlık açısından büyük tehlike olarak insanların karşısında duran radon gazının çok fazla bilinmediğini...
  3. Baharat

Baharat

Birinden zarar görmeye ve hastalığa işarettir. Birinden zarar görmeye ve hastalığa işarettir. Rüyada baharat aldığını gören kimse hiç bilmediği bir yere gider.Rüyada ilaç için kullanilan baharat görmek, faydasi olani hayir, olmayani zararla yorumlanir. Bir rivayete göre baharat görmek gam ve kederle tabir edilir. Baharat yedigini gören hüzün ve kedere, düsünceye kapilir. Bir baska rivayete...
  4. Buzlu kahvede gizli tehlike

Buzlu kahvede gizli tehlike

rocco kalori Şahsen içmiyorum.Kahvenin içinde bulunduğu hiçbirşeyi yiyip içemiyorum.Neden mi:D alarjim varda ondan:DYapılan araştırmalar sonucunda buzlu kahvenin içinde gizli bir tehlikenin olduğunun alarmını verdiler.Buyrunuz buzlu kahve severler... Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) adlı kanserle mücadele kuruluşu sayıları giderek artan zincir kahve salonlarında satılan bazı buzlu...
  5. Yoğurttaki Gizli Tehlike

Yoğurttaki Gizli Tehlike

Yoğurttaki Gizli Tehlikeİhbarlar sonrası yapılan kontroller ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetimleri artırırken, ihbarlar sonrası yapılan kontrollerde ilginç sonuçlara ulaşıldı. Bazı firmaların yoğurdun maliyetini azaltmak amacıyla sütün içerisindeki yağı alarak yerine margarin kullandığı ortaya çıkarıldı. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün yaptığı...

Sayfayı Paylaş