gebe
  1. hülya18

hülya18 Forum Okuru

baklavanın sanat olduğunu biliyor muydunuz?

Konu, 'Yemek Tarifleri' kısmında hülya18 tarafından paylaşıldı.

antep baklava yapımı,baklava tarifleri,antep baklavası tarifi,fıstıklı baklavanın yapılışı,antep baklavacıları Antep Baklava tarifi tarifi - Antep Baklava tarifi Yapılışı - Antep Baklava tarifi Nasıl Yapılır? Bakımlıyız.Com - Antep Baklava Tarifi Tarifi - Antep Baklava Tarifi Yapılışı
    Malzemeler :
    1 kilo baklavalık un
    3 tane yumurta
    10 gr tuz (hamuru sağlamlaştırmak için)
    2 bardak su
    Yarım kilo nişasta
    400 gram tereyağı veya margarin
    1 kilo şeker
    250 gr fıstık veya ceviz
    Yemeğin Yapılışı :
    Geniş bir leğene unu boşaltıp yumurtaları içine kırın. Sonra tuzu ekleyip bir bardak su ilave edin. Hamuru sert bir hale gelene kadar yoğurduktan sonra üzerini ıslak ve temiz bir bezle örterek yaklaşık 20 dakika kadar dinlenmeye bırakın.
    Dinlenen hamuru leğenden çıkararak 12 eşit parçaya bölün ve üzerine nişasta serpip elinizle yassı hale getirin.Mermer bir zemin veya sofra üzerinde oklava veya merdaneyle hamurları olabildiğince ince bir şekilde açın.
    Hamur açılırken sürekli olarak nişasta serpin. Açtığınız yufkaları tepsiye dizmeden önce çok hafif bir şekilde tepsiyi iyice yağlayın. Sonra birer birer yufkaları tepsiye dizin.
    Yufkaları tepsiye dizerken her bir defasında daha önce kısık ateşte eritmiş olduğunuz tereyağına bir fırçayı batırarak yufkanın üzerine serpin.
    Hamurun yarısını tepsiye döşedikten sonra fıstık veya cevizi güzel bir şekilde tepsiye yayın. Kalan hamurları da aynı şekilde fıstıkların üzerine dizin. Bıçağın tersiyle tepsinin kenarından hamuru içeriye doğru sıkıştırın. Yine bıçak yardımıyla istediğiniz şekilde (havuç dilimi kare dikdörtgen vb. gibi) dilimleyin.
    Eritmiş olduğunuz yağı dilimlerin üzeri kapanacak şekilde dökün. Hazırladığınız baklavayı orta hararetli bir fırında yaklaşık yarım saat pişirin. Bu süre içinde baklavanın içi pişecek ve yüzeyi de portakal rengini alacaktır.
    Kadayıftaki gibi hazırladığınız şerbeti baklavayı fırından alır almaz sıcağı sıcağına ilave edin. Sonra yine soğumaya bırakın baklavanız hazırdır.

sema aytekin bunu beğendi.
  2. sema aytekin

sema aytekin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    paylaşım için çok teşekkür ederim,baklava yapma hakikaten bir sanat,çok sçok sevdiğim bir tatlı,bende baklava sanatçısı olma yolunda çaba sarfedenlerdenim.....

3. ErzaK

ErzaK Banned

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok acıktım canım acayip baklava çektii ben baklava canavarıyım
    bi oturuşta yarım tepsi yediğim olmuştur sabah kalktm ve kahvaltı yapmadım bugun tatil ama mağaşımı daha alamadım 5 milyon param war ne yiyebilirim ablalarım kardeşlerim bu yüzden aranıza yeni katıldm ben bir evet açıklıyorum ben bir 20 yaşında çicegi burnunda ana kuzusu bir erkeğimmmmmm düşman ola bilirim ama evde kmse olmadıgından size muhtacım :D ve yumurtadan sıkıldm

baklavanın sanat olduğunu biliyor muydunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Nasıl bir çift olduğunuzu biliyor musunuz?

Nasıl bir çift olduğunuzu biliyor musunuz?

Sürekli yan yana olan bir çift misiniz, yoksa kendinize nefes alacak özel zamanlar ayırmayı mı tercih edersiniz? Nasıl bir ikili olduğunuzun yanıtı testimizde saklı. Test Marie-Claire derigisine ait (Belçika) hadi bakalim beyler bayanlar, evli bekar çiftlerimiz merak ediyorsaniz testimizi yapalim... - Ev sizin için... a. Çiftlerin kozalarını ördükleri sıcak bir yuvadır. b....
  2. Hamile Anneler  Buraya Gebelikte Ayakkabı Seçiminin Önemli Olduğunu Biliyor muydunuz

Hamile Anneler Buraya Gebelikte Ayakkabı Seçiminin Önemli Olduğunu Biliyor muydunuz

hamilelikte ayakkabı seçimi,hamilelikte ayak şişmesi, Sevgili melekler güzel anne adayları sizler uygun ayakkabı seçimini yaptınız mı?Yoksa ben ne bulursam onu mu giyerim diyorsunuz..Gebelikte rahatlığınız için ayakkabı seçimi önemli bir unsurdur. Kıyafet gibi günlük yaşamda ayakkabı seçimide gebeler için önemlidir. Gebelikte vücüdun yük dağılımın bozulması,oluşan ödem ve ayak...
  3. İncirin Doğal Sakinleştirici Olduğunu Biliyor muydunuz ?

İncirin Doğal Sakinleştirici Olduğunu Biliyor muydunuz ?

doğal sakinleştirici doğal sakinleştirici bitkiler Sevgili melekler, artık siz ye da etrafınızdakiler sinirlendiğinizde çaresi çok basit, incir yiyeceksiniz. :) Yapılan araştırmalar incirin doğal sakinleştirici özelliği olduğunu ortaya çıkarmış. Doğadan gelen şifa kaynağı bitkilerden biri incirin özellikleri ile ilgili uzmanların açıklamaları şöyle... İncirin, içerdiği yüksek oranlardaki...
  4. Nescafenin Faydaları Olduğunu Biliyor muydunuz ?

Nescafenin Faydaları Olduğunu Biliyor muydunuz ?

Nescafe'nin Faydası Varmı Nescafe'nin Faydaları Nelerdir Sevgili melekler, gün içinde en sık tükettiğimiz içecekler özellikle kışın çay ve kahvedir. Elbette ki herşeyde olduğu gibi bunlarında fazlası zarar. Az önce açtığımız nescafenin zararları konusunun ardından şimdi de nescafenin faydaları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.. :) Baş ağrıları Migreni olumsuz yönde etkileyen...
  5. Ağlamanın Sağlık Açısından Faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

Ağlamanın Sağlık Açısından Faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

ağlamanın faydaları ağlamanın vücuda faydaları nelerdir "Allah ağlatmasın" deriz ve ağlayan birini gördüğümüz onu teselli etmeye çalışırız hatta ağlayan çocuğu susturmak için ne gerekliyse yaparız. Lakin ağlamak faydalıymış bunu daha önce hiç duydunuz mu? Evet Melek'ler, ağlamanın faydaları nelermiş onu da bu yazımızda öğreniyoruz ama yinede faydalı diye ağlamayın olur mu...

Sayfayı Paylaş