gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Bakü Hanlığı

Konu, 'Genel Türk Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Azerbaycan'da bugünkü Bakü'nün doğusunda kurulmuş olan Türk hanlığı. İran hükümdarı Nadir Şah'ın öldürülmesi üzerine, 1747 yılında Mirza Muhammed tarafından kuruldu. Mirza Muhammed, 1768 yılında ölünceye kadar devletin bağımsızlığını korudu. Ölümünde yerine küçük yaştaki oğlu Mehmed geçti. Bu yüzden hanlık, Mirza Muhammed'in hemşiresi ve Kuban hanı Feth Ali'nin hanımı Tuti Bike tarafından idare edildi. Feth Ali Hanın ölümünden bir müddet sonra Bakü, Ruslar tarafından işgal edildi (1796). Mehmed'in oğlu Hüseyin Kulu Han, tam yirmi iki yıl (1806-1828) Ruslarla mücadele etti ise de, Bakü'yü almaya muvaffak olamadı. Neticede hanlık tamamıyla Rus hakimiyeti altına girmiş oldu.

Bakü Hanlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sibir Hanlığı

Sibir Hanlığı

İrtiş boyu, I. yüzyıldan beri çeşitli Türk-Kıpçak boylarının yaşadıkları bir saha idi. Sibir'in doğu kısmında hâkimiyet süren İnal adlı bir Kırgız hanı, Çingiz'e (Cengiz) tabi olduktan sonra, burası Moğol İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi, sonraları ise Coçi (Cuci) Ulusu'na ve dolayısıyla Altın-Ordu'ya bağlandı. Altın-Ordu'nun parçalanmasından sonra kurulan (batı) Sibir (Sibirya)...
  2. Tuna Bulgar Hanlığı

Tuna Bulgar Hanlığı

Bulgarların asıl ismi Ogur olup, Büyük Hunları oluşturan Volga çevresinde yaşayan Türk kavimlerinden biriydi. Büyük Hunların yıkılmasından sonra, batıya göç eden Hun boyları sebebiyle Bulgarlar daha kuzeye çekildiler ve bu Hunlarla kültür alışverişinde bulundular. 5. yüzyılda doğudan gelen Sibir Türkleri ile karşılaştılar ve biraz daha kuzeye ve batıya çekildiler. Avrupa Hunlarının bir parçası...
  3. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattında yangın

Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattında yangın

Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattında yangın çıktı. Alevler 50 metreye ulaşıyor... Bakü- Tiflis- Ceyhan boru hattının Erzincan'ın Refahiye İlçesinden geçen bölümünde şidditle bir patlamanın ardından yangın çıktı. Alevler yaklaşık 50 metre yüksekliğe ulaşırken, çevre köylerde endişe yaşandı. Boru hattınının vanası Ankara'dan kapatılırken, ekipler bölgeye sevkedildi. Refahiye Karayolu'nun 50'nci...
  4. İşte Meleklerim Azeri Meleklerin Yani Bakünün Sokak Modası Burada...

İşte Meleklerim Azeri Meleklerin Yani Bakünün Sokak Modası Burada...

Bakü Sokak Modası Bakülü Hanımların Sokak Modası İşte Bakülü hanımların ne giyindiklerini merak ediyorsanız....Bakülü hanımların sokak modası hemen aşağıda fotolarla sizlere sunuyoruz....Bakalım Azeri güzellerin modasında neler varmış....Ben çok beğendim sizlerinde esinlenip beğeneceğinizi umarak burada sizinle paylaşmak istedim...Bu arada Azerilerin güzel yemeği Düşberenin de tarifini...

Sayfayı Paylaş