gebe
  1. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

Balayı etkisi

Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

Balayı etkisi adı verilen mutluluk sadece 1 yıl sürüyor... Evliliğin ilk döneminde hissedilen aşırı mutluluk ve heyecanın sadece bir yıl sürdüğü belirlendi. 15 bin çiftin katıldığı bir araştırmaya göre evliliğin birinci yılının ardından ilk dönemdeki heyecan kaybediliyor ve evlilik çiftlere “sıradan” gelmeye başlıyor.

Evliliğin ilk döneminde hissedilen ve “balayı etkisi” adı verilen heyecan acaba ne kadar sürer? Almanya’da 15 bin evli çiftin katıldığı ve sonuçları “Journal of Socio-Economics”te yayınlanan araştırmaya göre bu heyecan evliliğin birinci yılı dolduktan sonra yitirilmeye başlanıyor.

Bilimadamları evliliğin ilk döneminde hissedilen bu heyecan ve aşırı mutluluk halininin muhtemelen çiftlerin birbirine karşı hissettikleri cinsel çekimden kaynaklandığını belirtiyor. Ancak araştırmaya göre birinci yılın ardından bu durum da çiftlere sıradan gelmeye başlıyor.

Yine de bekar oldukları döneme kıyasla daha mutlular
    Evliliklerinin birinci yılında çiftlerin mutluluk oranı on üzerinden ortalama 7,6 olarak belirlenirken, ilk yılın ardından bu oran giderek düşmeye başlıyor. Ancak araştırmaya katılan 15 bin çiftin büyük çoğunluğu ilk yılki heyecanlarını kaybetseler bile, yine de bekar oldukları döneme kıyasla daha mutlu olduklarını belirtti.

4. ya da 5. yılda yeniden yükseliyor
    Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri ise evliliğin dördüncü ya da beşinci yılında, ilk yıldaki heyecanının yeniden yakalanması oldu. Ancak uzmanlar bu durumun kesin nedenini belirleyemedi.

Evlilikte heyecan ve mutluluğun kaybedilmesinde mali sorunlarla, çocuk büyütmenin getirdiği sıkıntıların etkili olduğu belirtiliyor.

Paylaşım ve işbirliği heyecanı artırıyor
    Evliliğin sorumluluklarını paylaşan ve etkin bir işbirliği yapabilen çiftlerinse “balayı etkisi” adı verilen heyecanı daha uzun süre koruyabildiği belirtiliyor.

kaynak:kadinlik.com

2. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Ce: Balayı etkisi
    emeğine sağlık canım paylaşımın için saol

3. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Balayı etkisi

emeğine sağlık canım teşekkürler:)

4. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0

ben evlenmiiiim ozamann :))

5. TÜLSÜ35

TÜLSÜ35 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Kusura Bakma Izmirli Ama Bu Konuda Kendi Adıma Sana Katılmıyorum 11 Yılı Aşkın Süredir Evliyim Ve Evliligimde Her Konuda Ilk Günkü Heyecanı Yaşanlardanız(allah Bozmasın Bu Arada)belki Istisnalar Içinde Olanlardanız Canım Ama Paylaşımın Için Sagol

Balayı etkisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. BaLayı

BaLayı

Alacağınız en keyifli kararlardan birisi de balayı olsa gerek...Ne de olsa karı-koca olarak çıkacağınız ilk tatilinizi planlıyorsunuz artık! Eşinizin balayı beklentileri ile sizinkilerin bir noktada buluşmasını sağlamak balayı programınızı yapmanızı kolaylaştıracaktır. Karşılıklı konuşarak karar vermeniz gereken bazı sorular şunlardır; Balayımızı yakın bir yerde mi, yoksa dünyanın öbür...
  2. balayı adeti

balayı adeti

Balayı denilince evliliğin bal gibi tatlı geçen ilk ayı veya evlenir evlenmez çıkılan seyahat anlaşılır. Aslında İngilizce'deki 'honeymoon' kelimesinin 'balayı' olarak tercümesi doğrudur ama buradaki 'moon' süre olarak 'bir ay' değil gökyüzündeki 'Ay' anlamındadır. Balayının geçmişi ile ilgili farklı hikayeler vardır. Birinci hikayeye göre balayının kökeni Babilliler ile o zamanki Avrupa...
  3. balayı:)

balayı:)

balayı mekanları türkiye ekimde balayı ekim 24 de düğünüm var balayı için yardımınızı istiyorummmm antalyada olduğum için seçmekte zorluk çekiyorum
  4. Balayı Villaları

Balayı Villaları

havuzu görünmeyen villa Özellikle son yıllarda yeni evlenen çiftler balaylarını kalabalık tatil köylerindense, özel havuzlu villalarda geçirmeyi tercih etmektedirler. Balayı çiftleri için muhteşem villalar mevcuttur. Bu tarz villalar genellikle özel havuzu dışarıdan gözükmeyen villalardır ve balayı çiftlerinin rahatça tatillerini yapmalarına olanak sağlar. Villa tatili özgür tatil...
  5. balayı başlasın

balayı başlasın

selamm geçenlerde nişanlımla nikahımızı kıydırdık ama düğünümüz henüz olmadı tarih olarak okulların yarıyıl tatilini bekliyoruz malum akrabalar falan var uzakta onların gelebilmesi için okullarında tatil olması gerekiyor neyse sizden bir isteğim olacak bana balayı otelleri tavsiyesi olan varmı kış oteli olursa daha iyi olur sonuçta kışın evleniyoruz ve balayımızın çok güzel geçmesini...

Sayfayı Paylaş