Balerin Patikler

M

Misafir

Forum Okuru
Balerin Patikler
Arkadaşlar,
Şişe ilmek atın. Kim ne büyüklük istiyorsa ayak altına göre ölçün. İlmekler tam ortaya kadar gelsin.
vvvvv bu benim düz dediğim taraf olacak. Ona göre anlatıyorum.
Attığınız ilmekleri ters olarak örün. Çevirin 2 tane arttırın. Arttırdığınız ilmekler dahil düz vvvvvvv olarak başa kadar dönün. Arkaya döndünüz. Ters bana göre o yön. Şimdi oradanda başa ters olarak gelin. 3 arttırın. Dönün vvvvvvvv düz olarak devam edin.
Diyelim ki kız çocuk için örüyorsunuz. 10 ilmek başladınız. 10 + 2+ 3 oldu.
Aynı şekilde devam ediyoruz .Artırım sayılarımız 4 e çıkıyor. 4 kez de 4 ilmek artırıyoruz. Bu artmalar sonucu 10 ilmek üzerinden çalıştıysak 31 ilmek oldu.
4 sıra hiç bir şey yapmadan gidip geleceğiz. 4 sıra sonra patiğin geniş yerinden pirinç işlemeye başlıyoruz. Burun kısmı düz kalacak şekilde pirinç örgüyü bırakıyoruz. Bu aşamada foto ya bakın. Arka bölüme döndüğümüzde kesim yapacağız. Bu kesim sırasında 10 yada 12 adet kestikten sonra 4 yada 5 ilmek yukarıya bırakıp ( bu kısım patiğin bağcığı olacak) 10 sıra kadar örelim. O uzunluk yeterli geldiğinde ipi koparıp tekrar şişteki ilmeğe bağlayın ve örmeye devam edin. Bu aşamada şişinizde olan ilmekler sadece burun kısmını oluşturan ilmeklerdir. Bilginiz olsun. Yaklaşık 15 sıra ördüğünüzde ayak parmağı ile ayak üzerindeki açıklığa kada olan burun kısmı oluşmuş olur. Sonraki aşama da şişinize ilmek atma sırası gelir. Bağcık uzattığımız tarafta ne kadar ilmek keserek çıktıysak o kadar ilmek atarız şişe. Ve o ilk attığımız ilmekleri de pirinç olarak yapacağız. Yine 4 sıra kadar örüp burun kısmından 4 er li 4 erli eksiltmelere başlıyacağız. İlk aşamada arttırdığımız ilmekleri bu kezde eksilterek örgümüze devam edeceğiz. Yani 31 ilmek kabul edersek ; 31 - 4 git dön. 27 - 4 git dön. 23 - 4 git dön. 19 - 4 kalan ilmeklerden 3 eksiltip, 2 eksiltip son kalan sayı ilk şişe attığımız ilmek sayısına eşit olacak. ve patik bitmiş olacak. Bu tarifimi fotoğrafa bakarak daha kolay anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Kolay gelsin...

bottinesab9tq7oc.jpg

Cevap: Balerin Patikler

çok güzeller kızıma da ne yakışır ama emegine saglık canım

Geri