gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Balgam Yutmak Orucu Bozar mı biliyor musunuz

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba arkadaşlar aranızda dini konuda bilgisi olan var ise Balgam Yutmak Orucu Bozar mı bana bilgi verirse sevinirim.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Balgam Yutmak Orucu Bozarmı

Balgam Yutunca Oruç Bozulurmu

Oruçlu iken Balgam ve sümük ağza ulaşmadığı zaman mezhepteki bir görüşe göre orucu bozmaz. Ağza ulaştığı ve yutulduğu zaman bu konuda ilim ehlinin iki görüşü vardır.

İlk görüş şöyle İlim adamlarından bir kısmı bunu yemeye ve içmeye dahil ederek orucu bozar dediler.

Bir kısmı da bunu tükürüğe benzeterek orucu bozmaz dediler. Çünkü tükürükle oruç bozulmaz. Hatta bir kimse tükürüğünü ağzında toplasa ve yutsa bile orucu bozulmaz. Bu, tercih edilen görüştür. Çünkü balgamın orucu bozduğuna dair bir delil yoktur.

Balgam Yutmak Orucu Bozar mı biliyor musunuz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kusma orucu bozar mı?

kusma orucu bozar mı?

kusmak orucu bozarmı kusmak orucu bozar mı kusma bozarmı bozarmi oruçluyken Kendiliğinden kusmakla oruç bozulmaz. Ancak kişinin kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma, ağız dolusu olması halinde, orucu bozar. Nitekim Hz. Peygamber "Oruçlu kimseye kusmak gelir de kendisine hakim olamazsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin"...
  2. Haram Orucu Bozar mı?

Haram Orucu Bozar mı?

haram, orucu bozarmı, orucu bozan durumlar, nelerdir, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Soru ve cevaplarla Haram işlemek sizlerle paylaşıyoruz melekler :D: Sual: Oruçluyken günah işlemek, gıybet etmek orucu bozar mı? CEVAP Orucu bozmaz; fakat özellikle oruçluyken günahtan daha çok sakınmalıdır. Hadis-i şerifte, (Gıybet etmek, söz taşımak, yalan yere yemin etmek,...
  3. yıkanmak orucu bozar mı

yıkanmak orucu bozar mı

yıkanmak orucu bozar mı Yıkanmak orucu bozar mı melekler yada banyo yapmak yada duş almak yada denize girmek yani su ile temasta oruca bişey oluyor mu
  4. Abdest Alırken Gülmek Abdesti Bozar Mı biliyor musunuz

Abdest Alırken Gülmek Abdesti Bozar Mı biliyor musunuz

Selam arkadaşlar ben geçen abdest alırken bir şey oldu güldüm abim abdest alırken gülünmez abdestin bozuldu dedi bu doğru mu ben ilk defa duydum acaba Abdest Alırken Gülmek Abdesti Bozar Mı ?
  5. Balgam yutmak orucu bozarmı ?

Balgam yutmak orucu bozarmı ?

Ramazan ayının gelmesi ile oruç ile ilgili bir çok merak edilen konularda gündemdeki yerini alıyor.Özellikle orucu bozan haller ile ilgili sorular akılları kurcalıyor.Bu sorulardan biride oruçlu iken balgam yutmanın orucu bozup bozmayacağı .Bizde bu konuyu araştırdık ve balgam yutmanın orucu bozup bozmayacağı hakkındaki tüm detayları hocalarımızdan derleyerek sizlerle paylaşmayı uygun...

Sayfayı Paylaş