gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Balgam yutmak orucu bozarmı ?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Ramazan ayının gelmesi ile oruç ile ilgili bir çok merak edilen konularda gündemdeki yerini alıyor.Özellikle orucu bozan haller ile ilgili sorular akılları kurcalıyor.Bu sorulardan biride oruçlu iken balgam yutmanın orucu bozup bozmayacağı .Bizde bu konuyu araştırdık ve balgam yutmanın orucu bozup bozmayacağı hakkındaki tüm detayları hocalarımızdan derleyerek sizlerle paylaşmayı uygun bulduk.Balgam yutmak orucu bozarmı konusuna değinmeden önce ; Orucu bozan ve bozmayan durumlar adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Havalar sıcak günler uzun ve uzun süre oruç nedeni ile su içmiyoruz.Bu yüzden boğazımız kuruyor ister istemez balgam oluşabiliyor. Balgamı tükürüp atsak bile yanlışlıkla veya bilerek balgamı yutabiliyoruz.Merak edilen bilerek veya bilmeyerek yutulan balgamın orucu bozup bozmayacağı.Mezhepler farklı görüşler sunuyor.Hanefi mezhebi yutulan balgamın orucu bozmadığını,şafii mezhebi ise orucu bozduğunu söylüyor.Tabi her iki mezhebinde görüşlerinin kriterleri var.Balgam yutmak orucu bozarmı, balgam yutmak orucu neden bozar tüm detayları mezhebe dayalı olarak sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

balgam yutmak orucu bozarmı.jpg

Oruç tutan kişinin balgam yutması

"Balgam yutmak orucu bozar mı?" sorusu üzerine her mezhep farklı bir yorum getirmektedir. Bilindiği üzere vücuda dışarıdan alınan herhangi bir şey orucu bozmaktadır. Balgam, vücutta salgılanan doğal bir salgı olduğundan dolayı Hanefi mezhebine göre balgam yutmak orucu bozmamaktadır. Ancak bu salgı pis kabul edildiğinden dolayı, balgamın dışarı atılmasının daha iyi olacağı savunulmaktadır.

Şafii mezhebinde ise bu durum daha farklı yorumlanmaktadır. Eğer balgam, boğazda "h" harfinin çıktığı yeri aşıp ağıza kadar gelmişse ve isteğe bağlı olarak yutulduysa bu durumda orucun bozulduğu kabul edilmektedir. Fakat balgam gayri ihtiyari olarak yutulmuşsa o halde oruç bozulmamaktadır.

İftar öncesinde kasıtlı olarak balgam yutmak

İftar öncesinde, hala oruçluyken, kasıtlı olarak balgam yutmanın caiz olup olmadığı sorusu üzerine çoğu İslam aliminin görüşü ortak bir noktada kesişmektedir. Öyle ki oruçlu olunsun ya da olunmasın balgam yutmanın haram olduğu savunulmaktadır.

Çünkü balgam, insan bedeninden çıkan hastalıkları taşıyabileceği gibi aynı zamanda tiksindirici ve pis bir şeydir. Fakat oruçlu bir kimse tarafından yutulan balgam, yeme veya içme olarak kabul edilmediğinden dolayı, orucu bozmamaktadır. Bugün, Diyanet Bakanlığı ve İslam alimlerinin çoğu tarafından aynı tükürük gibi, oruçluyken balgam yutmak da orucu bozmayan durumlar arasında kabul edilmektedir. Buna rağmen, balgam yutmak bir kısım ilim ehli tarafından yemeye ve içmeye dahil edilmekte olup, bunun orucu bozacağı savunulmaktadır.

Yine de Ramazan ayında balgam yutmanın orucu bozduğuna dair bilinen herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

2. Feraceli ybz

Feraceli ybz Forum Okuru

BABACIM HEP SORARDI RAHMETLİ BALGAM ORUCU BOZUYMOU DİYE ALLAH RAZI GELSİN

3. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba ; yorumunuz için teşekkür ederiz.Allah, sizden de razı olsun.Babanızda nur içinde yatsın inşallah.

Balgam yutmak orucu bozarmı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Saç boyatmak orucu bozarmı?

Saç boyatmak orucu bozarmı?

saç boyamak orucu bozarmı saç boyatmak orucu bozarmı sac boyamak bozarmi bozar mı boyası Saçımızı boyatmak orucu bozarmı? Özellikle sarı saçlarda bazı uygulamalar deri altına işliyor sanki. Şimdi saç derimizi acıtmayan zarar vermeyen formüllede kullanılıyor ama yinede öğrenirsem iyi olacak. Bu arada 2. bir sorum olacak acaba özel günlerde saç boyatmamızın bir sakıncası dinen varmıdır?...
  2. Balgam yutmak zararlımı

Balgam yutmak zararlımı

balgam yutmanın zararları balgamı yutmak zararlımıdır balgam yutmak zararlımı balgamın zararları balgam, balgam çıkarma, balgam yutma, balgam yutmanın zararları, balgam yutmak, Merhaba Melek'ler... Az önce aklıma bişey takıldı ve netten kesin bir cevap bulamadım, sizlere sorayım, belki sizler bu konuda bir cevaba sahipsinizdir diye... Hani olur ya bazen uygunsuz zmanalarda öksürür...
  3. Oruçluyken Ağda Orucu Bozarmı?

Oruçluyken Ağda Orucu Bozarmı?

ağda orucu bozar mı ağda oruç bozar mı orucu bozarmı oruçluyken yapmak oruçluyken yaptırmak oruç tutmak, ağda, oruçluyken ağda yaptırmak, orucum bozuldumu, orucu bozan şeyler hakkında gene bilgiler sevgili melekler malum ramazan ayındayız herkesin aklında binbir soru acaba orucu ne bozar ne yapsam bozulur gibi işte buna benzer bir sor da aklıma takıldı ve sizler için araştırdım acaba...
  4. Balgam Yutmak Orucu Bozar mı biliyor musunuz

Balgam Yutmak Orucu Bozar mı biliyor musunuz

Merhaba arkadaşlar aranızda dini konuda bilgisi olan var ise Balgam Yutmak Orucu Bozar mı bana bilgi verirse sevinirim.
  5. Balgam Yutmak Zararlımıdır ben hep yutuyorum

Balgam Yutmak Zararlımıdır ben hep yutuyorum

Balgam yutmak hoş değil ama bazen öyle durumlar oluyor ki peçete mendil bulamayınca balgamı dışarı tükürmek yerine ne yalan söyliyim yutuyorum acaba Balgam Yutmak Zararlım mı?

Sayfayı Paylaş