Balık ve Yoğurt İlişkisi

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

1. GREY

GREY Daimi Üye

Balık ve yoğurt ilişkisi, nedir, ne zararı vardır, ne işe yarar, resimleri hakkında detaylı bilgi alalım.

Küçükken babaannem her balık yediğimizde yoğurt sakın yeme balık ile zehirlenirsin maazallah derdi. Hiç unutmam ama aslında zehirlenmemize neden olmuyormuş. Nedenini hep birlikte öğrenelim.

Balık ve Yoğurt İlişkisi

Halk arasında yaygın olan "Balıkla yoğurt yemek zehirler" inancı, balığın taze olduğu durumlar için geçerli değil. Eğer balık tazeyse süt ürünleriyle yemenizde bir sakınca yok Temiz sulardan elde edilmiş balık, uygun şekilde pişirilip yoğurtla birlikte yenildiği zaman zehirlenme yapmaz. Geleneksel rakı balık sofralarında bulunan peynir, yoğurtlu patlıcan veya semizotu da zaten bu konuda en iyi örnektir.

Balık tazeyse yoğurtla yenebilir

Balık yendiğinde genel olarak oluşan iki tip zehirlenme vardır. Bunlardan birincisi, tropik sularda yaşayan balıklardan kaynaklanır. Bu balıkları yemek, ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Bu tipteki zehri pişirerek veya dondurarak balıktan uzaklaştırmanız mümkün değildir ve ülkemizde çok sık karşılaşılmaz.

Histaminden kaynaklanan zehirlenme ise en bilinen zehirlenmedir. Balığın içindeki histamin denilen bir proteinin miktarı, bayat balıkta artış gösterir. Yakalandıktan sonra hızlıca soğutulmayan balıkta histamin artışı görülür ve siz bu şekilde beklemiş balığı tükettiğinizde histamin vücudunuzda alerjik reaksiyonlara ve beraberinde olumsuz etkilere, zehirlenmelere yol açabilir.

Balık tazelik derecesine dikkat!

Yoğurtta da histamin adlı madde bulunur. Taze olmayan balıkla birlikte yoğurt tüketilmesi histamin artışına neden olacağı için tavsiye edilmez. Ancak burada önemli olan balığın tazelik derecesidir. Bu nedenlerden dolayı eğer balığınızın tazeliğine güveniyorsanız balıkla birlikte yoğurt tüketmenizin herhangi bir sakıncası olmayacaktır.

Yukarıda bahsedildiği gibi uygun koşulda hazırlanmamış balıkları yiyen herkes balık zehirlenmesiyle karşılaşabilir. Temiz sulardan elde edilmiş ve daha sonra uygun şekilde temizlenip depolanmış ve pişirilmiş balık, süt, yoğurt veya peynirle yendiğinde zehirlemez. Ancak bu besinlerden birisine özel bir alerjik hassasiyeti olan kişi için durum farklıdır.

Zehirlenme belirtileri

Zehirlenmenin en belirgin belirtileri bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi ve uyuşukluktur. Kişi üşümese bile kendini üşüyormuş gibi hissedebilir. Zehirlenme semptomları, balığı yedikten yaklaşık 20 - 30 dakika içerisinde başlayabilir.

Zehirlenmenin tedavisi

Tropik sularda yaşayan balık yenildiğinde oluşan bir zehirlenme söz konusu ise bu zehirlenmeyi geçirecek herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Bir ya da iki hafta içerisinde zehirin tüm etkisinden kurtulursunuz.

Histaminin vücutta artmasına bağlı olarak oluşan zehirlenmelerde ise histamini kanda bloke eden birtakım ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar sayesinde zehrin etkisi 6 - 8 saat içinde geçer. Ancak zehirlenmeden şüpheleniyorsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir.

Balık zehirlenmesinden korunmak için:

• Bilmediğiniz ve güvenli olmayan hiçbir balığı tüketmemelisiniz.

• Dondurulmuş balıkları güvendiğiniz markalardan almalı ve eve götürürken soğuk zinciri muhafaza edecek özel poşetlere koymalısınız.

• Balığın taze olduğundan emin olmalısınız. Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur.

• Taze balığın derisi gergin ve parlaktır. Balığa parmağınızla dokununca oluşan çukur hemen düzelir.

• Taze balığın solungaçları canlı ve parlaktır.

• Balık dondurulacaksa mutlaka temizlenmesi gerekir.

• Balık oda sıcaklığında uzun süre bekletilmemelidir.

• Çözdürülmüş balık tekrar dondurulmamalıdır.

Balık ve Yoğurt İlişkisi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. AŞk VE NEFFRETİN İLİŞKİSİ

! ! ! Ne SevGimSiN NeDe NefReTiM ! ! !bir sevgilinin ayrılık için aşkına yazdığı mektup Hiçßr Zaman KenDiMi SaNa AnLaTaMaDım iFaDe eDeMeDim Hep ÖnYarGılı davrandım; Ya ßen AnLatmasınıkendimi sana ßiLeMeDim YaDa Sen DinLeMeSiNi Sana SeNi SeViYoRum DeMeye ßiLe KorKuYodum HaYatımda Da ßir Sana YeniLdim ßir SenDe ßu KaDar HadSiz oLdum GuRuRumu aYakLar altınana aLdım ßeLki DüzeLir ßeLki ßazı...
  2. balık severler için denizden taze çıkmış balık avatarları

[IMG][IMG][IMG][IMG] [IMG][IMG][IMG][IMG] [IMG][IMG][IMG][IMG] [IMG][IMG][IMG][IMG] [IMG][IMG][IMG][IMG] [IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG]
  3. Balık Burcunun Diğer Burçlarla İlişkisi Nasıl

Balık – Koç Koç'un sade dünyası Balık'a çok ters gelebilir. O dans eder gibi bir hayat düşlerken sert ve ketum bir dünya ile karşı karşıya gelmiştir. Üstelik Koç üzülüp ağladığı zaman ona mendil uzatacak bir insan değildir. İkisi de birbirlerinin dünyalarını tüm iyi niyetlerine rağmen anlayamazlar. Koç’un hareketli yapısına bir Balık’ın eşlik etmesi mümkün değildir. Tüm iyi niyetlerine rağmen...
  4. burcunuz balık yükseleniniz balık ise

burcunuz balık yükseleniniz balık ise Güneş ve Yükselen Burç Balık ise, doğum sabah saatlerinde, 6-8 arasında gerçekleşmiş demektir. Kişiliği belirleyen bu her iki temel ögenin de aynı olması, Balık karakteristiklerinin kişilikte çok ciddi anlamda görülmesinde etkilidir. Zaman zaman ben-merkezcilik ve egoizm negatif özellikler olarak kendini gösterir. Yükselen Burcu da Balık olan Balık,...
  5. Ben Balık Sevgilim Balık

Bu ilişki uzay ve zaman kavramını reddeden ruhların buluşmasıdır. Kısacası öteki Balık ile olan beraberliğiniz spiritüel bir olay olacaktır. İkinizde yaratıcısınız, hayal gücünüz geniş ve dünyaya yaklaşımınız manevi yönden çok zengin. Gelişmiş sezgi ve içgüdülerinizle başkalarının duygularını anlar ve özen gösterirsiniz. Sadece bu özelliğiniz bile sizi hayat boyu bir arada tutabilir....
  6. Balık yanında yoğurt yenmeli mi?

balık yanında ne yenir balık yedikten kaç saat sonra yoğurt yenir yoğurt yedikten kaç saat sonra ile yenirmi balıkla yenirmi Balık yerken insanın canı serin birşeyler çeker:DMesela ben balık yedikten sonra ayran içmeyi çok istiyorum ama tereddüt ediyorum acaba zehirlenirmiyim diye??Sonra suya talim ediyorum:)Artık balık yanında değil ayran içmek yoğurt bile yiyicem:D:D Balık yanında yoğurt...
  7. Balık Otu Nedir? Balık Otu Faydaları Nedir

Balık Otu Nedir? Balık Otu Faydaları Nedir lütfen Balık Otu Nedir? Balık Otu Faydaları hakkında da bilgi verin bize
  8. Balık Burcu 2012 Haziran Ayı Burç Yorumu...Balık Burcu Meleklerimize...

Balık Burcu 2012 Haziran Ayı Yorumu Balık Burcu Haziran Ayı Burç Yorumu Balık Burcu Meleklerimizi haziran ayında neler bekliyor... Aşk para sağlık ile ilgili gelişmeler neler...Merak eden balık burcu meleklerimiz için paylaşıyorum... Evde değişiklik var sevgili Balıklar size! İkizler yıldızları sizin yuva evinize yerleşerek, adeta yuvanızda, ailede sizi yerinizden kıpırdatacak...
  9. Balık Burcu 2012 Temmuz Ayı Burç Yorumunuz...Balık Meleklerimize...

Balık Burcu 2012 Temmuz Ayı Burç Yorumu Balık Burcu Aylık Burç Yorumu Merhametli Duygusal Hayalci Balık Burcu Meleklerimizi bakalım bu ay neler bekliyor....Yıllardır kurduğu hayalleri gerçek olacakmı acaba...Evli olmayanlar için yeni bir aşk habercisi olabilirmi...Mutluluk kapıda mı? Başarı sağlık ne durumda..... Geçtiğimiz ay kariyeriniz oldukça kafanızı karıştırmış, düşündürmüş...
  10. Balık Burcu 2012 Eylül Ayı Burç Yorumunuz...Balık Burcu Meleklerimize....

Balık Burcu 2012 Eylül Ayı Burç Yorumu Balık Burcu Aylık Burç Yorumu Merhametli Duygusal Hayalci Balık Burcu Meleklerimizi bakalım bu ay neler bekliyor....Yıllardır kurduğu hayalleri gerçek olacakmı acaba...Evli olmayanlar için yeni bir aşk habercisi olabilirmi...Mutluluk kapıda mı? Başarı sağlık ne durumda..... Geçtiğimiz dönem biraz sizi yormuş olmalı. Yüzüp yüaüp kuyruğuna...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. yogurt yedikten kac saat sonra balik yenmeli

,
  2. balik yedikten kac saat sonra peynir yenir

,
  3. balık yedikten sonra yoğurt yenir mi

,
  4. balık arkasından 3 saat sonra yoğurt yenir mi