gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Balıkesir Üniversitesi

Konu, 'Üniversiteler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Tarihçe Balıkesir Üniversitesi’nin kökleri 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebi’ne kadar dayanir. Balıkesir Devlet Mühendislik Akademisi, Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu ile Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun 1975-1976 eğitim-ögretim yılında faaliyete geçmesi ile üniversitemizin kuruluşuna giden yolda önemli adımlar atılmıştır. Bu kurumlar, 1982 yılında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile isim ve statü değiştirmişler ve Uludağ Üniversitesi’ne bağlanmışlardır.

Necati Eğitim Enstitüsü 1981 yılında üç yıllık statüsünden çıkarılmış , 4 yıllık “Yüksek Öğretmen Okulu” statüsüne alınmış, 1982 yılında da bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir. Aynı şekilde Balıkesir işletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulu’nun ismi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak değiştirilmiş, 2 yıllık Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun ismi ise aynı kalmıştır. Uludağ Üniversitesi’nin çatısı altında on yıl kalmış olan bu kurumlar , sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balikesir Üniversitesi için güçlü bir altyapiı oluşturmuşlardır.

Balıkesir Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3837 Sayılı Kanun geregince kurulmuş ve 1 Ocak 1993 tarihinden itibaren de tüzel kisilik kazanarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Fakülteler

Tıp Fakültesi
    Necatibey Eğitim Fakültesi
    Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
    Fen-Edebiyat Fakültesi
    Bandırma İ.İ.B.F.
    Güzel Sanatlar
    İ.İ.B.F.

Enstitüler

Fen Bilimleri
    Sosyal Bilimler
    Gönen Jeotermal
    Edremit Zeytincilik

Yüksekokullar

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
    Bandırma Sağlık Yüksekokulu
    Balıkesir Sağlık Yüksekokulu
    Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

http://www.balikesir.edu.tr/index.php

2. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Balıkesir Üniversitesi
    benim okulum burhaniye meslek yüksek okulundan mezunum... eğitimi süper bir okul ancak çevresinde hiçbişi yok bomboş arazi ah bi yetırım olsa daa güzelleştirseler okulumu

Balıkesir Üniversitesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Balıkesir!

Balıkesir!

balıkesir
  2. Balıkesir Kongreleri

Balıkesir Kongreleri

Batı Cephesi'nde Yunan Ordusu karşısında mücadele eden Kuva-yı Milliye'nin bir düzen altına alınarak sevk ve idaresini ve beslenmelerini sağlamak için 28 Haziran 1919'da Balıkesir'de bir kongre toplandı. Kongre'ye Ayvalık, Soma, Akhisar mıntıkaları ile Balıkesir'e bağlı diğer ilçelerin temsilcileri katıldı. Bir merkez heyeti kurularak başkanlığına Hacım Muhittin Bey seçildi. 12 Temmuza kadar...
  3. Balıkesir Efsanesi

Balıkesir Efsanesi

balıkesir efsaneleri yer adları ile ilgili efsaneler balıkesir efsanesi yer adlarıyla ilgili efsaneler in efsanesi Tarihçilere göre Balıkesir adı, Bizans imparatoru Hadrianus’un av partilerinde kullanmak için yaptırdığı Paleo Kastro (Eski Hisar) sözcüğünden kaynaklanmaktadır. Tarihî bir gerçekliği de bulunan bu ad, daha sonra halk etimolojisi sayesinde değişik rivayet ve yorumlara da konu...
  4. Balıkesir Tarihi

Balıkesir Tarihi

balıkesir tarihi mekanlar balıkesirli süleyman hoca Balıkesir çevresinde bulunan pek çok höyük, iskan edilmiş mağara ve düz yerleşim yerinde yapılan araştırmalarda ele gecen bulgular, buralarda bilinmeyen çok eski zamanlardan Milattan Önce 8000-3000 yılları arasında yerleşilmiş olduğunu ortaya koymaktadır. Bu arada Yortan Mezarlığı'nda yapılan çalışmalar, burada bir mezar kültü olduğunu...

Sayfayı Paylaş