gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Balıkesir'in Meşhur Höşmerim Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Konu, 'Tatlılar' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

höşmerim tatlısı höşmerim tarifi

Sevgili melekler, Balıkesir ilimizin en meşhur tatlısı höşmerim tarifi ile karşınızdayız. Balıkesir denince akla gelen höşmerim tatlısı peynirli kendine has bir tattır. Şimdi geçelim tarifimize.. :)

Malzemeler

2 Kg süt (pişmemiş olacak)
    2 Tane yumurta sarısı
    3 Su bardağı şeker
    1 Tatlı kaşığı peynir mayası (baharatçılarda bulabillirsiniz)
    Yarım su bardağı orta boy irmik
    Yapılışı

İlk önce tenceremizin içine sütümüzü koyalım. İçine peynir mayasını küçük kasede azıcık suyla karıştırıp sütün içine atalım iyice karıştırıp tencerenin kapağını kapatıp sıcak bir yere koyup saralım 1 saat mayalansın. Mayalanan peynirimizin suyunu bayağı tülbentten süzelim biraz sulu kalsın. Süzdükten sonra tencereyi ateşe koyalım.İçine yumurta sarılarını ekleyip tahta kaşıkla peynirleri ezerek karıştıralım.İrmiğini ekleyip devamlı karıştıralım.

5-10 dakika pişirelim sonra içine şekeri ekleyelim. Sürekli karıştıralım 5 dakika civarı daha kaynatıp ocaktan alalım.

Not: Höşmerimin rengi sarı olsun derseniz ocaktan inmeden önce içine kürdanın ucuyla sarı gıda boyası ekleyip iyice karıştırın sonra ocaktan alın.

Balıkesir'in Meşhur Höşmerim Tatlısı Nasıl Yapılır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gökkuşağı Tatlısı nasıl yapılır

Gökkuşağı Tatlısı nasıl yapılır

Gökkuşağı Tatlısı gökkuşağı tatlısı ben irmikli tatlıları çok severim buda onlardan biri ve oldukça kolay ve güzel bir tatlı daha seveceğinizi umuyorum:) Malzemeler: * 3 yumurta * 1 çay bardağı şeker * 3 çay bardağı yoğurt * 1 çay bardağı sıvıyağ * 3 çay bardağı irmik * 3 çay bardağı un * 2 paket kabartma tozu şerbeti: * 3,5 su bardağı su...
  2. Topitop Tatlısı Nasıl Yapılır?

Topitop Tatlısı Nasıl Yapılır?

topi**** tatlısı, tarifleri, neler gereklidir, yapılışı nasıldır, tatlı tarifleri burda bulabilirsiniz Meleklerim hiç duydunuz mu bu tatlıyı Topitop tatlısı :) Malzemeler: 2 paket pötibör bisküvi 1 bardak süt 2 kaşık kakao 4 kaşık pudra şekeri ½ paket sana yağı 1 Vanilya Dövülmüş fındık veya ceviz Yapılışı: Öncelikle bisküvileri ufalıyoruz. Sanayağını eritip bisküvilerin...
  3. Demir tatlısı  nasıl yapılır?

Demir tatlısı nasıl yapılır?

Bu konu; demir tatlısı nasıl yapılır ile ilgili bilgi vermektedir. Meleklerim bu tatlıyı hiç deneyen yada yiyen var mı bilmem ama bir denerseniz bir daha vazgeçemezsiniz. :tik: Aslında yapımı kolay olan bu tatlı oldukça gösterişli oluyor. Annem ben küçükken bu tatlıyı üzerine toz şeker ekleyerek okul dönüşlerimize hazırlardı ve çok beğenerek yerdik (her ne kadar ağabeyim beni kandırıp daha...
  4. İncir tatlısı nasıl yapılır?

İncir tatlısı nasıl yapılır?

Meleklerim evde incirimiz var ve değerlendirmek istiyordum farklı bir tarifim olsun istedim Aydınlı bir öğretmen arkadaşım bana şahane bir tarif verdi tabi siz meleklerimle paylaşmadan edemedim işte tarifimiz :hayal: Bildiğimiz kek malzemesini kullanacağız sadece yağ biraz daha az ve içine 8tane kuru inciri ıslatıp küçük küçük doğrayarak ekliyoruz,bir su bardağı iri çekilmiş cevizle de...
  5. Pepeçura Tatlısı Nasıl Yapılır?

Pepeçura Tatlısı Nasıl Yapılır?

pepeçura tarifi, pepeçura malzemeleri, pepecura nasıl yapılır Daha tarifini ve lezzetini bile bilmeden ismini sempatik bulduğum pepeçurayı sizlerle paylaşmak istedim. Görüntüsü oldukça lezzetli görünen ve özellikle hafif tatlı sevenler için oldukça ideal olan pepeçuranın malzemeleri ile birlikte tarifini sizlerle paylaşıyorum. 1 kg. siyah üzümü iyice yıkayalım.6 su bardağı suyla...

Sayfayı Paylaş