gebe
  1. papattya

papattya Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    85
    Ödül Puanları:
    0

Bambu ağacındaki hayat dersi

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında papattya tarafından paylaşıldı.

bambu ağacı , hayat dersi , hikaye , kişisel gelişim , bambu , ile ilgili hikayeyi burdan okuyabilirsiniz [​IMG] Çin Bambu ağacının yetişmesi, olumlu ısrar için güzel bir örnektir.Çinliler bu ağacı şöyle yetiştirir:Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir.
    Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz.
    Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez.
    Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir.

Fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez.
    Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler.
    Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar
    ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.
    Akla gelen ilk soru şudur :
    Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı hafta da mı Yoksa beş yılda mı ulaşmıştır?
    Bu sorunun cevabı tabii ki beş yıldır.
    Büyük bir sabırla ve ısrarla tohum beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edebilir miydik ?...
    Bir başarının şartları her zaman çok basittir.
    Bir süre için çalışın,
    Bir süre tahammül edin.
    Her zaman inanın
    Ve hiçbir zaman geri dönmeyin.

_EvAnEsCeNcE_ bunu beğendi.
  2. RefRa

RefRa Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    378
    Ödül Puanları:
    83
    Çok güzel gerçekten, sabır çok önemli.
    Ancak sabredersek bişeyleri başarabiliriz. Bence hayattaki en önemli şeydir sabır...

Güzel bi paylaşım olmuş saol canım :)

papattya bunu beğendi.
Bambu ağacındaki hayat dersi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hayat dersi

hayat dersi

Neler yedi bu diş, ne altın oldu ne gümüş. Gençler ihtiyarların aptal olduklarını sanırlar. Ama ihtiyarlar gençlerin aptal olduklarını bilirler... Şanssızlığa katlanabiliriz , çünkü dışarıdan gelir ve tümüyle...
  2. Hayat Dersi

Hayat Dersi

On dokuz yıl evveldi. Stockholm'e gitmiştim. Bir otele indim. Geceydi. Sabahleyin, traş olmak için lavaboya gittiğimde, aynanın yanında ilginç bir not gördüm. Lütfen diyordu, trastan sonra jiletinizi çöpe atmayın. Yanda bir kutu var,oraya bırakın. Bir tek jiletle dahi olsa, İsveç çelik sanayisine yardımcı olun. Doğrusu hayretler içinde kaldım. Çocukluğumdan beri çelik eşya denince akla İsveç...
  3. bir hayat dersi...

bir hayat dersi...

Hayat dersleri : İNSANLARI KUSURLARIYLA SEVMEK Vietnam'da savaştan sonra sonunda evine dönmekte olan bir asker hakkında bir hikaye anlatılır. San Francisco’dan ailesini aradı : 'anne baba eve dönüyorum ama sizden bir şey rica ediyorum yanımda bir arkadaşımı da getirmek istiyorum' 'memnuniyetle onunla tanışmak isteriz diye cevapladılar' oğulları: "Bilmeniz gereken bir şey var"...
  4. Einstein’dan 10 hayat dersi.

Einstein’dan 10 hayat dersi.

hayat dersi veren videolar einstein 10 altın kuralı Albert Einstein çoğu insan tarafından dahi olarak görülür. Şu ana kadar yaşamış en etkili bilim insanı olmanın yanında teorik fizikçi, filozof ve yazardı. Bilime birçok katkı sağlamış Einstein’ın başarı sırlarını merak ediyor musunuz? İşte Einstein’dan 10 hayat dersi… 1. Merakınızın peşinden gidin ‘Benim özel bir yeteneğim yok....
  5. tek kelimelik hayat dersi.

tek kelimelik hayat dersi.

Cherokee kabilesinin yaslilarindan biri hayat, ask ve evlilik uzerine konusurken... sunlari soyluyor: "Icimizde iki kurt var ve bunlarin arasinda da korkunc bir savaş.'''' Kurtlardan biri; korkuyu, ofkeyi, kiskancligi, pismanligi, acgozlulugu, kibiri, kendine acimayi, kuskunlugu, asagilik duygusunu, yalanlari, ustunluk taslamayi ve benciligi temsil ediyor. Digeri ise; zevki, huzuru,...

Sayfayı Paylaş