gebe
  1. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113

Barajlarda Elektrik nasıl üretilir

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

barajlar nasıl çalışır barajlardan elektrik enerjisi nasıl üretilmektedir Barajlarda Elektrik nasıl üretilir, Hidroelektrik santrallerinde elektrik nasıl üretilir, barajlarda elektrik üretimi nasıl yapılır
    Barajlar bir akarsuyun enerjisini elektrik enerjisine çevirmeye yarayan yapılardır. Akarsuyun enerjisinden elektrik üretebilir ya da akarsuyunyolunu kesip onu üretime ihtiyaç olacağı zamana kadar baraj gölündedepolayabilirler, çünkü elektriği kullanmanın en verimli yolu onuüretildiği anda tüketmektir.

Barajlar aslında bir ya da birden fazla dev jeneratör içerirler. Busebeple bir barajı anlamak için önce bir jeneratörün çalışma prensibiniinceleyelim;

Jeneratörler elektromanyetik endüksiyon prensibi ile çalışırlar.Elektromanyetik endüksiyon, bir telin içinden geçen manyetik alandeğiştiğinde o tel üzerinde bir akım oluşmasına sebep olur. Bu tel eğerdışarıdan bir güç ile çevrilirse bu çevirmeyi sağlayan enerji elektrikenerjisine dönüştürülmüş olur.

Barajlarda tam olarak bu prensiple, ancak daha komplike ve verimlimekanizmalarla çalışır. Tellerde bir yerine binlerce sarım vardır, veçevirme gücünü ise su değirmenlerine benzer bir mekanizma iletürbinlerden akan su sağlar. Akan su türbinleri çevirir ve türbinlerşaftı döndürür, şaft jeneratör içerisindeki armatürü çevirir vejeneratörün çıkışı şehir şebekelerine elektrik sağlar.

Bu türbinlerin saniyedeki dönüş sayısı akımın frekansını, manyetik alanise voltajını belirler. Tabii ki bu iki değişken evimize evimize gelenekadar 50Hz frekans ve 220V etkin voltaj değerlerine getirilir.Evlerimizde doğru akım değil alternatif akım kullanıyor olmamızınsebeplerinden biri elektriğin barajlarda bu şekilde üretiliyor ve buşekilde daha verimli iletilebileceği voltajlara (yüksek gerilim gibi)taşınabiliyor olmasıdır, zira transformatörlerde jeneratörler gibialternatif akımla çalışır.

Hidroelektrik santrallerinde jeneratörler elektrik ihtiyacına göregerekli sayıda aynı anda çalıştırılarak enerji tasarrufu sağlanır.

Young bride bunu beğendi.
  2. Young bride

Young bride Banned

Beğenilen Mesajlar:
    581
    Ödül Puanları:
    0
    Evet bunu biliyordum.Bilmeyenler için iyi bir bilgi emeğinize sağlık Sadmin..

Barajlarda Elektrik nasıl üretilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Şeker nasıl üretilir?

Şeker nasıl üretilir?

şeker nasıl üretilir şekerin üretim aşamaları şekerin üretimi şeker nasıl üretiliyor çay şekerinin üretim aşamaları Günlük hayatımızda birçok kereler kullandığımız şekerin nasıl meydana geldiğini ve üretildiğini hiç merak ettiniz mi? İşte tüm merak edenler için bakalım mutfaklara gelene kadar şekerin üretim aşamaları nelermiş Beyaz şeker iki işlemde elde edilen kamış şekerinin aksine...
  2. baraj

baraj

türkiyedeki yüzölçümü bakımından ve yükseklik bakımından en büyükleri
  3. Elektrik Nasıl Çarpar?

Elektrik Nasıl Çarpar?

elektrik, nasıl çarpar, etkileri, sonuçları, açıklaması, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Özellikle çocuklarımız için en büyük tehlikelerden biri elektrikli aletler ve prizlerdir.Çarpılma sonucunda çok kötü neticelerle karşılandığı gibi bilinçsizlik yüzünden yardım etmeye çalışan kişiler de kendilerini hayati tehlikeye atarlar.Peki elektrik çarpması nasıl...
  4. tuz nasıl üretilir kısaca açıklaması

tuz nasıl üretilir kısaca açıklaması

ben tuzun nasıl üretildiğini merak ediyorum. Tuz nasıl üretilir kısaca açıklar mısınız lütfen bana XX?
  5. elektrik nasıl üretilir

elektrik nasıl üretilir

Arkadaşlarım elektrik nasıl ve hangi aletlerle neyin yardımı ile üretiliyor teşekkürler.

Sayfayı Paylaş