Basın Bülteni Ne İşe Yarar ve Nasıl Hazırlanır?

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
basın bülteni nasıl hazırlanır basın bülteni nedir editör ne iş yapar bülten nasıl hazırlanır yazılır
Bir firmanın kamuoyundaki görünürlüğü, güçlü tanıtımla artar. Kendinizi ya da ürünlerinizi tanıtarak, hedef kitleniz açısından değerinizi artırabilirsiniz. Tanıtım, kendinizle ya da firmanızla ilgili haberleri, Türkiye’ye ya da dünyaya duyurabilmeniz için önemli bir araçtır. Tanıtım araçları içinde ise basın bültenleri kritik bir değer taşır. Basın mensuplarına okurlarının ilgisini çekebilecek haberler sunarsanız, güvenilirliğiniz anında artar ve tanıtım odaklı, çok özel bir ilişkiniz olur. Bu da pazarlama gücünüzü epey artırabilir.

Öte yandan şirketinizi ne kadar çok haber yapılmaya değer kılarsanız, basında o kadar sık görünürsünüz. Bu noktada tanıtım, reklamın satın alamayacağı bir güvenilirlik sağlayacaktır. Görünürlük ile hem firma profiliniz güçlenir, hem de müşteri ve müşteri adayı sayınız yükselir. Firmanız hakkında ücretsiz tanıtım sağlayan bir başarı öyküsü, yüz binlerce dolar değerindeki bir reklamla eşdeğerdir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken önemli konu; tanıtım kampanyasının bir ana planla başlaması gerektiğidir.

Özellikle halkla ilişkiler kısmının yönetimi, bir yönüyle, medyaya okurların ve izleyenlerin ilgisini çekebilecek benzersiz bir öykü sunmaktan ibarettir. Basın bültenleri de müşteriler ve hedef müşteri adaylarınız üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir. Halkla ilişkiler, bir şirketin uygulayabileceği en az maliyetli pazarlama bileşenlerinden biridir. Maliyet kalemleri, düzenli bir kampanya geliştirmeyi, metin yazımını ve basın bültenlerinin dağıtımını kapsar. Genellikle, yayımlanan yazılar ya da yayın organlarında yer almak için herhangi bir para ödenmez. Bu yüzden PR, çok düşük maliyetli bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

Kimi zaman hedef, farkındalık yaratmak ve tanıtmak olsa da ‘haber değeri taşıyan’ basın bülteni yazmak kesinlikle maharet ister. Editörler reklamdan hoşlanmazlar; bu yüzden işin sırrı, herhangi bir editörün hoşuna gidecek bir basın bülteni yaratmaktadır. Bir basın bülteninin yayımlanıp yayımlanmayacağının garantisi yoktur; ama tanınmış yayınların tanınmış editörlerine sürekli olarak profesyonel ve haber değeri taşıyan çalışmalar gönderilirse, basın dünyasında bazı kapıların açılması ve farkındalığın artması ihtimali yükselir.

Basın bültenleri, aynı zamanda müşteriler ve müşteri adayları ile iletişim kurmakta etkili araçlardır. Onları web sitesine yerleştirmek, yakaladığınız pazarlarda tanıtım yapmak için çok etkili bir yoldur. Aynı zamanda, pazarlamadaki konumunuzu ve kendi alanınızdaki güvenilirliğinizi pekiştirir.

Böyle bir kampanya yürütürken sık sık şu soru sorulur; ‘Firmamızın basın bültenine konu olacak bir faaliyeti olduğundan emin değilim. Ne önerirsiniz?’ Aşağıda, kısmen de olsa, editörler tarafından haber değeri taşıdığı düşünülen basın bülteni konuları yer alıyor:

Yeni bir iş kurmak

Yeni bir ürünü piyasaya sunmak

Bir yıldönümü kutlamak

Bir promosyon duyurusu yapmak

Bir şirketin yeniden yapılanmasını duyurmak

Basılmak üzere bir makale serisi sunmak

Ofis taşımak

Şube ya da uydu ofis açmak

Ödül almak

Bir göreve atanmak

Bir hayırsever etkinliğine katılmak

Benzersiz bir strateji/yaklaşım sunmak

Bir iş ortaklığı duyurusu yapmak

Belli bir sözleşme ödülü duyurusu yapmak

Şirket ya da ürün adı değişikliği

Şirketin, ürünün ya da insanların, ulusal, hatta bölgesel bir yayın tarafından tanınması

Özel ilgi alanlarınız hakkında konuşmak üzere size ulaşılabileceğini duyurmak

Şirkette yeni bir kurulun ya da danışmanların seçilmesi

Yerel, bölgesel ya da ulusal bir konuda bir konumlandırma demeci vermek

Televizyonda, radyoda ya da yüz yüze yapılacak bir kamu açıklamasını duyurmak

Bir web sitesini duyurmak

Ücretsiz bilgi sunulduğunu duyurmak

Çok önemli bir kilometretaşına ulaşıldığını duyurmak

Emekliye ayrılan bir yöneticiyi duyurmak

Şirketin yeni ve önemli bir müşteri kazanması

İşinizin genişlemesi ya da yenilenmesi

Benzersiz bir üretici firma anlaşmanız olması (örn. beta testi sitesi)

Sıradışı bir zorluğu yenmeniz ya da bir sıkıntının üstesinden gelmeniz

Büyük bir alıcı ya da onun yetkili temsilcisi tarafından sertifika almış olmak

İşinizi yeniden yapılandırmanız ya da iş modelini ‘yeni bir hedefe kavuşturmanız’

Bir müşteri tavsiye grubu oluşturmanız

Yaptığınız araştırma ya da anketlerin sonuçlarını duyurmak istemeniz

Bir ürün, marka ya da hizmetin özel satış ve pazarlama hakkını almak

Şirketinizin bir çalışana ya da bir müşteriye ödül vermesi

İşyerinizdeki bir kişinin, bir topluluk içinde, profesyonel ya da bağış yapan bir organizasyonda lider konuma gelmesi

Bir atölye çalışmasına ya da seminere sponsor olmanız

Geleceğin iş trendleri ya da koşulları üzerine kamu açıklaması yapmanız

Şirketinizin çok yeni ve stratejik bir iş ortaklığı kurması

Bunlar, basın bülteni yazma nedenlerinden yalnızca bazılarıdır. Basın bülteniniz iyi yazılmışsa hemen her olay habere dönüştürülebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, bültenin reklam kokmamasını sağlamaktır. Editörler, reklamı sevmezler; haberi severler. Yayımlanma şansı en yüksek olan basın bültenleri, zamanında ve haber değeri taşıyan bilgiler sunanlar ile yeni ve farklı olan, benzersiz bir iş yapan ya da uzmanlaşmış bir yapıya sahip olan şirketlerin duyurusunu yapanlardır. Editörler, hem haber ve bir bakış açısı, hem de okurlarının sevecekleri (ve okuyacakları) bir şey basmak isterler.

Kaynak: Yaratım İçerik İletişim

Geri