gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürü istifa etti

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürü Veysel Karani Demir görevinden istifa etti.
    Görevinden istifa eden Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürü Veysel Karani Demir, istifasıyla ilgili açıklama yaptı. İşte Demir'in açıklamaları.

"1.1.2009 gecesi 7 gencimizin karbonmonoksit gazından vefat etmeleriyle ilgili bugünkü (3.1.2009) gazetelerde yer alan haberler, şahsımı ve Kurumumu yıpratmaya, kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir.

Dün (2.2.2009) düzenlediğim basın toplantısında, üzücü olayın gelişimini anlatıp, bilirkişi raporunu ve teknik değerlendirmeyi sunarak, Başkentgaz’ın bu olayda herhangi bir ihmali ve kusuru bulunmadığını ifade ettim ve gerekirse bizim de soruşturma kapsamına alınabileceğimizi vurguladım.

Ayrıca bu türü vahim olayların bir daha yaşanmaması için doğalgaz kullananların nelere dikkat etmesi gerektiği yönünde detaylı açıklamalarda bulundum.

Ancak basın toplantısında ifade ettiğim bu konular, tamamen art niyetli olarak çarptırılmış, çok farklı bir boyuta taşınmıştır.

Toplantıda bir soru üzerine gençlerin durumuyla ilgili olarak çok samimi bir şekilde gördüklerimi anlatıp, “Hadiseyi hiçbir insanın görmesini istemem. Gençlerin her biri bir tarafa düşmüş. Kimisi yerde, kimisi yüzükoyun, kimisi belden üstü yarı çıplak. O yaşlarda benim 3 çocuğum var. Ben bir babayım. Bu travmayı uzun süre atlatamam" dedim.

Gençler kesinlikle giyinik, günlük kıyafetliydi. Bir delikanlının gömleğinin düğmeleri beline kadar açıktı, bu gencin muhtemelen havasızlıktan bunalıp gömleğini açtığını düşündük. Hiçbir şekilde (gençler çıplaktı) diye bir beyanda bulunmadım. Anlatmaya çalıştığım, bu acıklı ortamdı.

Benim bir baba olduğumu defalarca tekrarladığım bu duygulu ifadelerimin iğrenç bir şekilde çarptırılarak; kamuoyuna, hem beni hem de gençlerin ailelerini yaralayacak şekilde yansıtılmasını kınıyorum. İfadelerimin çarptırılması sonucu ailelere verdiğim üzüntüden dolayı, bu ailelerden özür diliyorum.

Geldiğimiz noktada; Kurumumuzun, 7 gencin ölümü olayında hiçbir kusuru ve ihmali bulunmadığı halde töhmet altında bırakılmış olması, benim üzerimden hiç ilgisi olmayan insanların hedef olmaması için Başkentgaz Genel Müdürlüğü görevimden istifa ediyorum. 3.1.2009

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur."

Veysel Karani Demir

BÜYÜK TEPKİ ÇEKEN SÖZLER

7 gencin yılbaşı gecesi karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmesi tüm Türkiye’yi yasa boğdu.

Kurumunu savunmak için basın toplantısı düzenleyen Başkent Doğalgaz A.Ş. Genel Müdürü Veysel Karani Demir’in gençlerin cansız vücutlarıyla ilgili sözleri büyük tepkiye neden oldu.

Bilkent Üniversitesi öğrencisi 7 gencin yaşama veda ettiği karbonmonoksit zehirlenmesinde Ankara’ya doğalgaz dağıtan Başkent Doğalgaz A.Ş.’nin ihmali olup olmadığı tartışılırken Genel Müdür Veysel Karani Demir, dün özelleştirme sürecindeki şirketini savunmak için basının karşısına çıktı.

Olay sabahı karbonmonoksit zehirlenmesinin yaşandığı eve gittiğini anlatan Demir, cansız yatan gençlerin “yarı çıplak” olduğunu söyledi. Emniyet ve savcılıktaki bilgiler ile olay sabahı kapıyı açmak için eve giden çilingir ise müdürün doğru söylemediğini ortaya çıkardı. Sözlerinin tepki toplaması üzerine akşam saatlerinde Milliyet’e farklı bir açıklama yapan Demir, “Haşa, yok öyle bir şey. Yarı çıplak dediğim, çocuk sırtüstü yatmış, yakası açık. Gündüz giydiği elbiselerle duruyor çocuklar” diyerek geri adım attı.

‘ŞİRKETİN DEĞERİ DÜŞÜYOR’

Demir, düzenlediği basın toplantısında faciaya, kombiden bacaya bağlantı sağlayan fleks borusundaki yırtılmanın neden olduğunu söyledi. Kombi ve bağlantı arızalarının sorumluluğunun evde yaşayanlara, baca bakımının sorumluluğunun ise apartman yöneticilerine ait olduğunu öne süren Demir, kendilerinin sorumluluğunun sayaçta sona erdiğini kaydetti.

Olayın, Başkent Doğalgaz A.Ş.’yi yıprattığını savunan Demir, “Bu şirket özelleştirme yolunda bir şirkettir. Bu ekonomik kriz ortamında bu tür etkiler, bu şirketin, Ankaralının malı olan bu şirketin değerini düşürmektedir” dedi.

Demir, gazetecilerin neden kravat takmadığı konusundaki ısrarlı sorularını sinirlenerek yanıtladı. Basın toplantısını Cuma namazı nedeniyle apar topar bitiren Demir, “Başka sorunuz yoksa cumaya müsaade isteyeceğim” dedi. Demir, toplantıdan ayrılmak üzere olduğu sırada da gazetecilere “Cumanız mübarek olsun” diye seslendi. Daha sonra yanındaki bürokratlara namaz saatini kaçırıp kaçırmadığını soran Demir’e gazeteciler soru sormaya devam etti.

Olay sabahı eve giren Demir’e bir gazetecinin karşılaştığı manzarayı sorması üzerine Başken A.Ş Genel Müdürü şu yanıtı verdi: “Gençlerin her biri bir tarafa dağılmış, bir taraflara düşmüş. Kimisi yerde, kimi yüzükoyun, kimisinin belden üstü yarı çıplak. Benim de çocuklarım var. Bir baba, bir dede olarak bu travmayı uzun süre atlatabileceğimi sanmıyorum.”

YETKİLİLER ‘GİYİNİK’ DEDİ

Gençlerin yarı çıplak bulunduğu iddiasına karşı olayın ardından evde yapılan ilk incelemeler, yaşamını yitiren 7 gencin üstlerinin tamamen giyinik olduğunu ortaya koydu. Polis ve savcılık yetkilileri, öğrencilerin giyinik olduğunu tespit etti.

Olay sabahı gençlerin bulunduğu evin kapısını açan çilingir de üniversite öğrencisi gençlere ait cansız vücutların giyinik olduğunu söyledi. Milliyet’in ulaştığı çilingir Cevat Nayır, “Hepsi giyinikti. Üzerlerinde günlük giysileri vardı” dedi.

SONRA ÇARK ETTİ

Demir bu gelişmeler üzerine geri adım attı. Demir, “O sabah uygun bulmadığınız bir durum mu gördünüz” sorusu üzerine “Haşa yok öyle bir şey” diyerek şöyle devam etti: “Yarı çıplak dediğim, çocuk sırtüstü yatmış, yakası açık. Gündüz giydiği elbiselerle duruyor çocuklar. Hiç böyle çıplaklık falan söz konusu değil. Üstleri soyunuk manasında değil. Birisinin gömleğinin düğmeleri açılmış. Hatta biz şöyle yorumladık; rahatlamak için diye. Nefes almak için mi diye.” Demir, “Üzerini çıkaran çocuk var mıydı” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi.

‘KRAVAT HEDİYE EDİN TAKAYIM’

Basın toplantısına kravatsız katılan Demir’e bir gazeteci “Bürokrat arkadaşlarınızla birlikte kameraların karşısındasınız ama kravat takmadığınızı görüyorum. Bunun gerekçesi nedir acaba” diye sordu. Demir, “Herhalde hadisenin etkisi. Özel bir tavrım yok. Kravat da takıyorum, kravatlı resimlerim de var” dedi. Demir, ısrarlı sorular üzerine de “Kravat hediye et de takayım” yanıtını verdi.

guncel.net

Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürü istifa etti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat istifa etti

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat istifa etti

AK Parti MYK'dan deprem gibi kararlar çıktı. Bu kararlar AK Partililer için bile sürpriz oldu. Bomba istifa Fırat'dan geldi. AK Parti'de deprem yaşandı. MYK'dan önemli kararlar çıktı.Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat partideki tüm görevlerinden istifa etti, yerine İçişleri eski bakanı Abdülkadir Aksu getirildi. Bir süre önce Genel Başkan yardımcılığından istifa eden...
  2. Jandarma Genel Komutanlığı'nda 900 istifa

Jandarma Genel Komutanlığı'nda 900 istifa

Jandarma Genel Komutanlığı'na 900 uzman jandarmanın istifa için dilekçe verdiği bildirildi. Bir hafta içinde 3 uzman jandarmanın intihar ettiğini dile getiren Emekli Muvazzaf Uzmanlar Derneği (EMUD) Genel Başkanı emekli Gazi Uzman Jandarma Adnan Oğuz, intihara götüren sebeplerin araştırılmasını istedi. EMUD, yaptığı yazılı açıklamada, uzman jandarmaların sıkıntılarını dile getirdi. Son...
  3. Halis Toprak istifa etti

Halis Toprak istifa etti

Halis Toprak, Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa ettiğini duyurdu. Halis Toprak, yazılı açıklamasında, 32 yıldan bu yana sürdürdüğü Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığından bugün itibariyle istifa ettiği, Yönetim Kurulu Başkanlığının oğlu Mehmet Toprak tarafından yürütüleceğini bildirildi.
  4. İstifa ettim genç olmaktan

İstifa ettim genç olmaktan

İstifa ettim GENÇ olmaktan... Yağmur yüreğime çiselerdi kendimi genç hissettiğim zamanlarda. Serinlerdi yüreğimin dört bir tarafı… Ben ne zaman karanlığa düşsem, yağmur başlardı gözlerimden ve gönlüme düşerdi her bir damlası. Her damlada sen olurdun… Her damlada senden bir parça olurdu.. Ve ben her yağmurda seni bulurdum… Tekrar tekrar düşerdin yüreğime, tekrar tekrar saklardım seni...
  5. Kenan Işık İstifa Etti

Kenan Işık İstifa Etti

Kenan Işık İstifa Etti Kenan Işık İstifa Etti Şehir Tiyatroları'nda son perde. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni yönetmeliğinin ardından başlayan tartışmada Başkan Kadir Topbaş'ın sanat danışmanı Kenan Işık da istifa etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın repertuar belirleme yetkisini bürokratlara veren yeni yönetmeliğin ardından istifalar sürüyor. Akşam...

Sayfayı Paylaş