gebe
  1. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48

Baskı kadını hasta ediyor

Konu, 'Kadınlar' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

Türk kadınının çevre ve aile baskısı nedeniyle pek çok duygusunu yansıtamadığını belirten Prof. Dr. Gülşen Yakupoğlu “Bunların içinde cinsel sıkıntılar da var. Türk kadınının dışa vuramadığı sıkıntılar farklı biçimde ortaya çıkıyor. Mide karın ağrısı gibi şikâyetlerin yanı sıra yüksek tansiyona eğilim de artıyor” dedi. Kadınların erkeklere oranla daha hassas bir yapısı olduğunu vurgulayan Yakupoğlu özellikle kırsal kesimde yaşayan pek çok kadının psikosomatik hastalıkla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Orta yaş hastalığı

Türk kadınında sıklıkla görülen bir diğer hastalığın safra kesesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yakupoğlu
    şöyle konuştu: “Çok doğum yapmış orta yaş grubu ve beyaz tenli kadınlarda safra kesesi hastalıkları sıklıkla görülüyor. Bunun bilinen ve bilinmeyen nedenleri var. Bazı hastalarda genetik olarak görülen bu hastalık bazılarında ise hormon sistemine bağlı olarak ortaya çıkıyor.”

Guatr da kadın hastalığı

Guatrın da bir kadın hastalığı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yakupoğlu
    içilen sudaki iyot eksikliğinin ve bu suyla yetişen sebze ve meyvelerin guatra neden olduğunu belirtti. Prof. Dr. Yakupoğlu “Guatr Türkiye’de en çok Isparta Burdur ve Karadeniz bölgesinde görülüyor. Hastalığın bilinen nedenleri arasında iyot eksikliği var ancak diğer hastalıklar gibi guatr da ırsi olabiliyor” diye konuştu.

Baskı kadını hasta ediyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. tokalasmak hasta ediyor

tokalasmak hasta ediyor

Tokalaşmak hasta ediyor İngiltere’de uzmanlar, virütik hastalıkların bulaşması konusunda tokalaşmanın, yaygın inancın aksine öpüşmekten daha tehlikeli olduğunu belirtti. Konuyla ilgili araştırma yapan İngiliz uzmanlar, tokalaşarak selamlaşan kişilerin grip, nezle ve norovirüs gibi mide ve bağırsak sistemine yerleşen virüslerin yayılmasında, birbirinin yanağına birer öpücük konduranlara göre...
  2. süper kadın olmak hasta ediyor!!

süper kadın olmak hasta ediyor!!

Süper kadınların hastalığı olarak adlandırılan ‘fibromiyalji’de hastalar, yaygın kas ağrıları, çarpıntı, migren, ellerde uyuşma, barsak spazmları, gaz şikayetlerinden yakınıyor. Hastalar doktora ‘Her yerim ağrıyor, dayak yemiş gibiyim, sabah bitkin kalkıyorum’ diyerek geliyor. International Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayda Uluhan, “Bu hastalık daha çok süper kadınların hastalığı....
  3. Süper Kadın Olma çabası Hasta Ediyor

Süper Kadın Olma çabası Hasta Ediyor

Süper kadınların hastalığı olarak adlandırılan 'fibromiyalji'de hastalar en çok, yaygın kas ağrıları, çarpıntı, migren, ellerde uyuşma, bağırsak spazmları, gaz şikâyetlerinden yakınıyor. Fibromiyalji, 'Her yerim ağrıyor'', ''dayak yemiş gibiyim'', ''Sabah bitkin kalkıyorum" diyerek soluğu doktorda alanların ortak hastalığı. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalık, daha çok süper...
  4. Has kadın

Has kadın

Has kadın nasıl olur??! Her gün kim bilir kaç kadın görüyorum... Sokakta, vapurda, okulda, kuaförde, orda, burda...Ama olmuyor hanımlar, olmuyor! Kadınlar kadınlığı unutalı daha kaç on yıl oldu ki? Solaryuma girmeye, çıplak gezmeye, kariyer hırsıyla yüzlerini buruşturmaya başlayalı kaç on yıl oldu? Çevremde gördüğüm kadınlardan bazılarının birtakım özelliklerini seçtim. Bunlara,...
  5. Kadının hası

Kadının hası

Her gün kim bilir kaç kadın görüyorum... Sokakta, vapurda, okulda, kuaförde, orda, burda... Ama olmuyor hanımlar, olmuyor! Kadınlar kadınlığı unutalı daha kaç on yıl oldu ki? Solaryuma girmeye, çıplak gezmeye, kariyer hırsıyla yüzlerini buruşturmaya başlayalı kaç on yıl oldu? Çevremde gördüğüm kadınlardan bazılarının birtakım özelliklerini seçtim. Bunlara, dizilerdeki,...

Sayfayı Paylaş