gebe
  1. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

Başteröriste baskın..

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

ETA örgütünün lideri Francisco Javier Lopez Pena, önceki gece Fransa’nın Bordeaux kentinde operasyonla ele geçirildi. Pena’nın sevgilisi Yolanda Molina’yı takip eden güvenlik birimleri, düzenledikleri baskında ETA lideri ile üç militanı yakaladı.

FRANCISCO Javier Lopez Pena (49), namı diğer "Thierry", 1980’li yıllardan bu yana ayrılıkcı Bask grubunun silahlı kanadında önemli rol oynamıştı. 2006 yılında İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero Yönetimi ile yapılan barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine örgütün başına geçmişti. Pena, 2007 Haziran’ında ateşkesin sona ermesinde de etkili olmuştu. Bu nedenle Pena’nın ele geçirilmiş olması, İspanya Yönetimi tarafından, "ETA’ya vurulmuş büyük bir darbe olarak" ilan edildi.

Pena, 40 yıldan bu yana Bask bölgesinin bağımsızlığı için silahlı mücadele veren ETA’ya 1980 yılında katıldı. Bir ara hapse giren, 1983 yılında serbest kalan Pena, bir süre Küba’da kaldıktan sonra Avrupa’ya geri döndü. Pena’nın ateşkesi sona erdiren Aralık 2006 tarihinde Madrid havalimanında düzenlenen, iki kişinin öldüğü saldırının mimarı olduğu sanılıyor. İspanyol polisine göre, 7 Mart’ta Sosyalist bir yerel politikacıya düzenlenen suikast dahil, son silahlı eylemlerin emrini veren kişinin Pena olduğu tahmin ediliyor.

Pena ile Ainhoa Zaeta Mendionda, Igor Suberbiola ve Jon Salaberria isimli üç ETA mensubu daha yakalandı. Salaberria, ETA’nın yasaklı olan siyasi kanadı Batasuna’ya mensup yerel bir politikacıydı. Suberbiola, ETA’nın gençlik kollarında faal bir isim. Ainhoa Ozeata’nın ise 2007 yılının Haziran ayında, video mesajı aracılığıyla ETA’nın ateşkesinin sona erdiğini ilan eden maskeli kadın olduğu sanılıyor.

İspanyol basınına göre, bu dört ETA üyesinin yerini ise Lopez Pena’nın, Fransa’daki ETA şüphelilerinin davalarına bakan aynı zamanda sevgilisi olan Yolanda Molina ele verdi. Pena’nın Fransa’da gizlendiğine dair istihbarat alan güvenlik birimleri, Molina’yı takip ederek ETA’nın hücre evini buldular. Gözaltına alınan ETA üyelerinden üçü yüzünü gizlerken, "Çok yaşa ETA", "Çok yaşa özgür Bask ülkesi" diye slogan attı. Yüzünü gizlemeyen dördüncü kişi ise ağır aksanıyla Fransızca, "Bask ülkesindeki durumu kınıyorum" dedi.

kaynak:hürriyet haber

Başteröriste baskın.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. baskın basanındır***********

baskın basanındır***********

Herşey bana gönderilen bi maille başladı. aldığım mail sevgilimden geliyordu. ondan geliyordu ama onun göndereceği tarzda bişey olmadığı okadar belliydiki... mailde beni böyle bırak git git gidebilirsen şarkı vardır. o şarkı sözleri yazıyordu. benim saf ve aklı ermeyen sevgilimde beğendiği için maili bana yollamış. fakat en altta göndereni silmeyi unutmuşşş,:D e tabi hemen bunu...
  2. Cezmi Baskın

Cezmi Baskın

İstanbul'da 1949 yılında doğan Cezmi Baskın, tiyatroya Bakırköy Halk Evi'nde amatör olarak başladı. Daha sonra aynı tiyatroya stajyer oyunculuk yaparak devam etti. LCC Language and Culture Center'dan eğitim aldıktan sonra, LCC'den ayrılan grupla birlikte tiyatro eğitimini geliştirmeye çalıştı. Bir süre grup oyuncularında ve Şehir Tiyatrosu'nda çalışan sanatçı, Ankara Sanat Tiyatrosu ve...
  3. Almanya'da Kanlı Okul Baskını

Almanya'da Kanlı Okul Baskını

Almanya'da bir okulda düzenlenen silahlı saldırıda 15 kişi hayatını kaybetti. Ülkede yas ilan edildi. Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Winnenden kentindeki Albertville Lisesinde düzenlenen saldırıda, 17 yaşındaki genç, 15 kişiyi öldürdü, polisle girdiği çatışmada ölü ele geçirildi. Ölen öğrencilerden daha önce Türk olduğu açıklanan birinin Arnavut olduğu bildirildi. Almanya'nın...
  4. Diyarbakır'da DTP'lilere şafak baskını

Diyarbakır'da DTP'lilere şafak baskını

Emniyet Müdürlüğü ekipleri bu sabah erken saatlerde aralarında DTP'li eski yöneticilerin evlerinin de bulunduğu 27 noktaya baskın yaptı Eş zamanlı yapılan operasyonda Diyarbakır ve Batman'da bazı kişiler gözaltına alındıüı öğrenildi...
  5. Dizi Setlerine Müfettiş Baskını

Dizi Setlerine Müfettiş Baskını

Dizilerde Avrupa standartlarına uyucak kızlar... Dizi sektörü çalışanlarının 'yerli dizi yersiz uzun' isyanı Çalışma Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlığın çalışma şartlarını araştırması için görevlendirdiği 2 müfettiş İstanbul’da setleri mercek altına aldı Geçen 24 Aralık'ta Senaryo Yazarları Derneği'nin (SENDER) Taksim Meydanı'nda yaptığı "Yerli Dizi Yersiz Uzun" sloganlı...

Sayfayı Paylaş