gebe
  1. THESECRET

THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63

Bayramda çalışmak zorunlu mu?

Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

bayramda çalışmak zorunlu mu, bayramda çalışanın ücreti nasıl hesaplanır,bayramda işçinin çalışmama hakkı var mı,bayramda çalışanın ücreti farklı mı,Ulusal bayram ve genel tatil günleri hangileridir,bayramda çalışırsam yüzde yüz zamlı ücret alırmıyım, bayramda çalışma1.jpg

Çalışmak zorunda değil!

Eğer işyerinde bayram günlerinde çalışmaya ihtiyaç duyuluyorsa, işveren işçileri bayram tatili olan günlerde işçiyi çalışmaya zorlayamaz. Burada işçinin çalışmama yönünde insiyatifi vardır. Ancak işçi ile işveren arasında yapılan iş sözleşmesinde veya varsa toplu iş sözleşmenizde ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağınıza ilişkin bir hüküm varsa ve işveren de çalışmanızı isterse çalışmak zorundasınız. Böyle bir hüküm yoksa ve ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağınıza ilişkin bir onay vermemişseniz bayramda çalışmak zorunda değilsiniz.

İş sözleşmesinde çalışma zorunluluğunuz olmamasına rağmen yine de çalışıyorsanız ücretiniz normal ücretinize göre farklı hesaplanır. İş Kanunu’nda Ulusal Bayram ve Genel Tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışma ücreti de günlük ücreti yüzde 100 zamlı ödenmesi gerektiği belirtilmiştir. Buna göre; bayramda işyerinde işçiler çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. Eğer işvereniniz ücretinizi bu şekilde usulüne uygun ödenmediği takdirde Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilirsiniz.
    Resmi Bayramlar( tatiller) :29 Ekim Ulusal Bayram’dır. 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 30 Ağustos, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı günleri ise genel tatil olarak kabul edilir. 29 Ekim 1.5 gün; 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs ve 30 Ağustos 1’er gün; Ramazan Bayramı 3.5 gün; Kurban Bayramı 4.5 gündür.

BEYZA21 bunu beğendi.
Bayramda çalışmak zorunlu mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. çalışmak istemiyor musun yoksa?

çalışmak istemiyor musun yoksa?

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. Zorunlu Hizmet Kalkıyor mu?

Zorunlu Hizmet Kalkıyor mu?

mecburi hizmet kalkıyor mu mecburi hizmet kalkıyor 2010 Eğer burdaki alınan kararlar uygulamaya geçirilirse. Zorunlu hizmet konusunda bazı değişiklikler olacak. Hadi hayırlısı olsun bakalım...
  3. Alo 182 Zorunlu mu?

Alo 182 Zorunlu mu?

Alo 182 Zorunlu mu? Kızlar hastane randevu hattı zorunlu mu bu konuda bilgisi haberi olan var mı?
  4. kış lastiği takmak zorunlu mu ?

kış lastiği takmak zorunlu mu ?

Duyduğuma göre kış lastiği takmak zorunluymuş. Doğruluk payı var mı ? Bana ayrı eşimin arabasına ayrı biraz zor olacak gibi ama :S
  5. Namaz kılarken etek giymek zorunlu mu ?

Namaz kılarken etek giymek zorunlu mu ?

Sevgili melakeler ve melake ablalarım. ben vakit namazlarımı kılıyorum fakat ayın 7sinde yolculuğum var. sabah 6da yola çıkmam gerek. :S istanbulda yaşıyorum bu yüzden sabah en erken kaçta kılabiliyorum ? ve 6dan önce kılamıyorsam otobüs garında mescid var fakat benim eteğim yok yani yanıma alamam sadece başörtüsü alabilirim. mutlaka etek gitmeli miyim ? ne yapmam gerektiğini bilmiyorum sabah...

Sayfayı Paylaş