gebe
  1. THESECRET

THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63

Bebeği anne sütünden keserken ne yapılmalı ?

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

bebeğinizi memeden keserken nelere dikkat etmelisiniz,bebek anne sütünden kesilirken ne yapılmalı,bebeği anne sütünden keserken yapılması gerekenler bebek sütü.jpg

Anne sütünden kesme dönemi hem anne için hem de bebek için zorlu bir süreç. Doğru zaman ve doğru uygulamayla bu süreci biraz da olsa kolaylaştırabilirsiniz.

Psikolog Eda Gökduman bu zorlu sürece ilişkin önemli bilgiler verdi.

Bu sürece öncelikle annenin duygusal olarak hazır olması gereklidir. Emzirme ; her kadının annelik süreci için farklı duygular yaşadığı bir dönemdir. Bebeğinin ona olan bağlılığından mutluluk duyar ve onu büyüttüğünü, güzel beslediğini ona hissettirir. Bebeğinden bu şekilde ayrılmaya duygusal olarak hazır olmalıdır. Eğer anne duygusal olarak hazır olmadan bu sürece başlarsa yeniden başa dönen ve bir türlü başarılamayan memeden kesme süreçleri gözlemleyebiliriz.

Bu süreçte anne duygusal olarak rahatlamak için neler yapmalıdır ?

Anne; bebeğinin artık büyüdüğünü daha iyi görecektir. Çocuğu bir birey olarak beslenmesinde anneden bağımsız olarak hareket edebilecek , kendi gelişiminin daha sağlıklı ilerlediğini anneye gösterecektir. Bunu başarabilen bir çocuğu olduğunu görmek bir anneyi daha mutlu eder.

Duygusal olarak rahat olduğunuz bir dönemde memeden kesme sürecine başlamalısınız. Stresli olduğunuz dönemlerde daha sabırsız, sinirli ve aşırı duygusal olabilirsiniz. Yaşadığınız stres çocuğunuza yansıyabilir.

Çocuğunuz da emzirmeyi bırakma döneminde rahat olmalıdır. Çocuğun stresli olduğu dönemler ( diş çıkarma, bakıcı değiştirme, ev değişikliği vb. ) başarıların geciktiği ve çocuğun duygusal olarak daha fazla baskı yaşadığı dönemlerdir. Bu nedenle çocuğunuzun ve sizin rahat , daha mutlu olduğu dönemleri tercih etmelisiniz.

Memeden kesme dönemleri her çocuk için zorlu bir süreçtir. İlk doğduğu günden itibaren sizebu kadar yakın olduğu, kokunuzu hissettiği, teninizle rahatladığı bir süreci bırakmak ona üzüntü verecektir. Alıştığı bir şeyi yeniden yaşayamamak onu sinirlendirecek, huysuzlaşmasına neden olacaktır . Bu tepkisi oldukça doğaldır. Önemli olan annenin bu süreçte yaşanan stresin doğal olduğunu kabul etmesi ve bu dönemde sabırlı davranmasıdır .

Birden kesme yöntemleri çocuğunuzu duygusal olarak zorlayabilir. Annenin kendisini reddetmesi onu sevmediği , değer vermediği , istemediği duygusunu ortaya çıkarabilir. Bu nedenle aşamalı bırakma yöntemleri uygulanabilir.

Bebeği anne sütünden keserken ne yapılmalı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bebeğe Anne Sütünün Yararları

bebeğe Anne Sütünün Yararları

Anne Sütünün Yararları anne sütünün yararları anne sütünün yararları ile ilgili broşür faydaları sütüyle ilgili kompozisyon sütü ile kompozisyon Anne Sütünün Yararları Anne sütü üstün içeriği ile yenidoğan bebeği tüm ger Anne sütü üstün içeriği ile yenidoğan bebeği tüm ger eksinimini 6 ay boyunca tek başına karşılayabilen, kolay sindirilebilen ideal bir besindir. Anne sütü ile beslenen...
  2. bebeğinizi sütten keserken

bebeğinizi sütten keserken

sütten keserken sütten kesmenin yolları bebeği kesmenin yolları kesen anneler bebeği keserken anne ne yapmalı Bebeğinizi sütten keserken... Bebeğin anne sütünden ayrılmasıyla ilgili verdiğimiz bilgilerden sonra bebeğini sütten kesen annenin bu süreçten nasıl etkilendiğini, sağlığı için neler yapması ve nelere dikkat etmesi gerektiğini de uzmanımız Dr. Murat Keskin anlatıyor. Meme iltihabı;...
  3. Anne SÜtÜnÜn BebeĞe Yararlari

Anne SÜtÜnÜn BebeĞe Yararlari

ANNE SÜTÜNÜN BEBEĞE YARARLARI Anne sütü alan bebeklerin ortalama I.Q. puanları daha yüksektir: Bu konuda çok sayıda çalışma yapılmıştır ancak en yenisi Yeni Zelanda’daki araştırmadır. 1000 birey üzerinde yapılan ve bu bireylerin 18 yıllık incelenmesinden oluşan bu araştırmada, bebekliklerinde anne sütüyle beslenmiş olanların hem zeka seviyeleri hem de öğrenim hayatındaki başarıları daha yüksek...
  4. Anne sütünün bebeğin beyin gelişimine katkısı nedir ?

Anne sütünün bebeğin beyin gelişimine katkısı nedir ?

Selamün aleyküm, taze anneyim ve süt veriyorum. Bir yandan de merak ediyor ve araştırıyorum beyin gelişimi açısından anne sütünün önemi tam olarak nedir ?
  5. Bebeği sütten kesecek olan anne ne yapmalı

Bebeği sütten kesecek olan anne ne yapmalı

Kızlar bebeğim şimdi 2,5 yaşında ve artık ben emmesin istiyorum ve bebeğimi sütten kesmeye karar verdim sizler ne yapmıştınız tam olarak ağlıyor sızlıyor ya oğluşum bende her defasında dayanamayıp yine veriyorum. Zeki bi çocuk ama hala emiyor beni kuruttu sıpa :) Lütfen bana bebeğimi sütten kesmek için önerileriniz var ise yazar mısınız?

Sayfayı Paylaş