Bebeği ilk yıkama yardım lütfen

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Bebeği ilk yıkama yardım lütfen
Kızlar yeni yeni ayaklandım bebeğimi evde allahtan kombi var sıcak ama ilk kez yıkayacağım ve bu benim bebeğim. Kayınvalidem yanımda yok. Benle eşim yıkayacak bugün karar verdik nelere dikkat edelim suyu kaç derece olsun. Dirsekle mi bakayım suyun sıcaklığına, hangi sabunu süreyim şampuan kullanayım mı ay heyecan yaptım. Lütfen ilk bebeğinizi nasıl yıkadınız bana yazar mısınız .Ama çabuk olun lütfen bu akşam eşimle birlikte yıkayacağız az önce kapattım telefonu gülerek tamam dedi :) Yardım almam lazım ama buradan alacağımıda bilmiyor. Hadi yazın kızlar bana seviyorum sizleri. Allah isteyen tüm kadınlara bebek nasip etsin.

Keşke sizi tanısaydım da yanınızda olabilseydim :) Çünkü yeni doğum yapan arkadaşlarım hep beni çağırmışlardır yıkama için.
Öncelikle bebeği yıkayacağınız ortamı ısıtın. Orta sıcaklık iyi, ne çok aşırı sıcak ne üşüyeceği kadar olsun. Suyun ısısını dirseğinizi yakmayacak şekilde kontrol edin. Su bol olsun, bebeği bırakıp suyla uğraşmayın yani. Bebeği almadan önce herşeyini yanınıza hazır edin. Şampuanından temiz bezine kıyafetlerine kadar herşey yıkayacağınız odada ya da banyoda bulunsun. Bebeği yıkarken sakin olun, telaşlı konuşmayın, hareketleriniz yumuşak olsun, inanın ses tonunuzdan bile anlıyorlar :) Sakin bir ses tonuyla konuşmayı onu rahatlatıcı sözcükler söylemeyi ihmal etmeyin.

Bebek küvetini biraz ılık suyla doldurun zeminine kaymasın diye bir ufak havlu atın. Sağ elinizi kullanacaksanız sol kolunuzun üstüne bebeği sırtüstü yatırın. Öyle ki bebek rahatça yatarken sol elinizle onun sol kolunu da alttan kavramış olun hafifçe suyun içine sokun. Merak etmeyin bu şekilde iyi tutarsanız kesinlikle kaymaz. Önce başını kulak ve gözlere dikkat ederek nazikçe yıkayın.Eşiniz de nazikçe su döksün. Arada tüm vücuduna su dökmeyi unutmayın ama hafifçe. Dikkat edin yüzüne gelmesin huysuzlaşır:D

Başını yıkama işi bitince aynı şekilde bu kez yüzüstü yatırın ve yumuşak pamuklu bir bezle (lif olmasın) nazikçe köpüklü köpüklü yıkayın ve yine yüzüne su gelmeyecek şekilde duru suyla durulayın.

Valla eski usül ben işim bitince, ayak bileklerinden tek elimle kavrayıp kaldırıp havluya öle yatırırım ama siz yapmayın, tecrübe lazım :D:D Bebeği havluya alın, kurulayın, krem ya da nemliyken yağlayın ve o sıcak ortamda bir güzel bebeğinizi giydirin. Eviniz sıcaksa bir pikeye fazladan sarın ve emzirip uyutun.

:tik:

İlk kez anne baba olanların sorduğu önemli noktalardan biride yenidoğan bebeğin ilk banyosudur. Öncelikle tecrübeli bir anne olarak kendi deneyimlerimden ve tecrübelerimden örnekler vermek istiyorum.

Bebeğin banyo suyu el yakmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Oda sıcaklığı 25 derece şeklinde olursa iyi olur. Giysilerini yakın bir yere koyarsanız banyodan sonra onu hemen giydirebilir ve üşümesine engel olursunuz.Piyasada bulunan bebekler için özel olarak üretilmiş şampuan ve sabunları kullanabilirsiniz. Ben her banyo sonrası bebeğimin tenine mutlaka bebe yağı sürüp masaj yapıyordum. Masaj bebekleri rahatlatır ve sancılarına iyi gelir. Ayrıca işinize yarayacak bebeğin ilk banyosu ile ilgili püf noktalarını paylaşıyorum bu önerilerle işiniz daha çok kolaylaşacaktır.

· İlk önce eller yıkanmalı ve giysiler hazırlanmalıdır. Oda sıcaklığı ve su sıcaklığı ayarlanmalıdır.

· Bebek leğende yıkanacak ise leğenin alt kısmına kalın havlular ve ya banyo süngeri konulmalıdır.

· Bebek oturur biçimde leğene konulmalıdır ve beline gelecek kadar su konulmalıdır. Yavaş şekilde su dökerek yıkamaya başlamalısınız.

· Ancak eğer bebek küvette yıkanacak ise; küvetin yarısına kadar su doldurulmalıdır. Daha sonra bebek yavaş bir şekilde suya sokulmalıdır.

· İlk olarak bebeğin ön tarafı sabunlanmış bebek süngeri ile sabunlanır. Aynı şekilde sırtı da sabunlanır ve su dökülerek durulanır.

· Durularken su yavaş şekilde dökülür ve nazik şekilde bebeğin vücudu ovulur.

· Vücudu yıkandıktan sonra sıra bebeğin başını yıkamaya gelir. Ancak bebeğin kulaklarına su kaçırmamaya dikkat etmek gerekir.

· Bebeğin başı nazik biçimde sabunlanır ve aynı biçimde durulanır. Yıkama işlemi bittikten sonra bebek hemen ılık bir havluya sarılmalıdır.

· Kurulandıktan sonra bebek kıyafetlerini giymeye başlar. Bebeğin yüzü banyodan sonra yumuşak bir bezle silinebilir. Aynı şekilde kulaklarının arkası da bir bezle silinebilir.

· Banyodan sonra bebekler yapılan yumuşak bir masaja bayılırlar. Bebeğe masaj yaparak sakinleştirebilirsiniz. Yıkarken ve kurularken göbek bağına dikkat edilmelidir.

Geri