Bebeğin göbek bağı düşünce ne yapılır

Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  bebeğin göbek bağı ne zaman düşer göbek bağı ne zaman düşer
  bebeğin göbek bağı bakımı  Anne adayları ve yeni anneler, bu sayfamızda sizi yakından ilgilendirecek bir konuya değiniyor ve bebeklerde göbek bağı bakımı hakkında ve göbek bağı düştükten sonra yapılacakalr hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz.

  [​IMG]


  Bebek yaşama annesinden kendisine uzanan göbek kordonuyla bağlıdır. Rahim içerisindeki 9 ay boyunca bebek gıdasını bu kordon içindeki kan damarlarından alır. Bununla beraber, bu kordon, artık gerek duyulmadığı için ayrılır. Doğum sonrasında, bebeğin anne ile bağlantısını sağlayan göbek kordonu, yaklaşık 5 cm mesafeden göbek klembi ile bağlanarak kesilir.
  Geriye kalan, yaklaşık 2.5 cm. boyunda, bebeğin vücuduna çok yakın bir parçadır. Bu kordon zamanla kurur ve gövdeden ayrılır. Uygun bakım ile bir hafta gibi bir sürede, bu parça kurur ve düşer. Bazı bebeklerde, kordonun düşmesi 12 – 15 gün sürebilir.


  Yeni doğan bebeğin göbeğinin erken ya da geç düşmesi de sorun olabilir. Bir haftadan önce göbek düşerse göbekten kaynaklanabilecek enfeksiyonlar (yenidoğan tetanozu, sepsis) bakımından dikkat edilmesi gerekir. 15 günden sonra hala düşmemesi ise göbeğin çok temiz tutulduğu veya mikrop öldürücü tozlar kullanıldığı hallerde olur.


  Göbek bakımı konusunda farklı görüşler vardır. Bebeklerde alkol, betadine, battigon gibi antiseptik ilaçlarla göbek bakımının gereksiz olduğunu savunan görüşler bildirilmektedir. İdeali göbek kordonuna düşene kadar günde bir kez p′lik alkol ile yapılan pansumandır. Doğumdan sonraki ilk göbek bakımından sonra özel steril gaz bezi veya evde yapılmış, kaynatılarak yıkanmış ve ütülenmiş bir bezle sarılarak kuru tutulması göbeğin zamanında düşmesini sağlayacaktır. Göbeği temizlerken, göbek kordonu çıkıntısını inciltmeden tutarak göbeğin etrafından çıkıntıya doğru temizleyiniz. Bu şekilde, hem bu bölge temiz tutulmuş olacak, hem de enfeksiyon tehlikesi ortadan kaldırılmış olacaktır. Bu amaçla kullanılan ilaçlar ciltte tahriş yapabileceğinden ilacı lütfen sadece göbek kordonuna sürünüz ve cildine fazla bulaştırmayınız. Ayrıca , alkol ciltten emilerek bebeğin kan şekerinin düşmesine sebep olabilir. Betadine solüsyonları ise iyot içerdikleri için tiroid bezini uyarabilir. Bir kulak temizleme çubuğu, ilacı göbek kordonuna daha kontollü olarak sürmenize yardımcı olabilir.


  Göbek kordonu kuru tutulmalıdır. Bebeğin bezini değiştirirken, bezin göbek üzerine gelecek şekilde kapatılmamasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde göbek kuru tutulabilir. Alt bezinin göbeğin altından bağlanması ve böylece kirlenmesinin engellenmesi gerekir. İlacı sürdükten sonra steril gazlı bezi üzerine sarmak ve sarılı göbeği alt bağlama bezinin dışarısına çıkarmak, göbeğin daha temiz, güvenli ve sağlıklı olarak düşmesini sağlayacaktır. Bebeğin altını değiştirirken göbek yerinin kirlenip kirlenmediğine dikkat edilmelidir. Göbek yeri tamamen kuruyup iyileşmedikçe mikropların buradan kolaylıkla vücuda girebilecekleri unutulmamalıdır.

   
Bebeğin göbek bağı düşünce ne yapılır konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Perdenizin Baği Var Mi ?

  Perdelerinizi farklı bağlarla süsleyip dekore etmeye ne dersiniz? Bu bağlarla hem evinize farklı bir hava katacak hem de perdeleriniz eskisinden daha şık duracak. Düğümlü perde bağları Kesme: Perde bağının bitmiş uzunluğunun 2 katı artı düğüm için 102 cm. uzunluğunda kordon kesin. Bağ uzunluğu artı 51 cm. uzunluğunda kumaş şeritleri kesin. Kordonu kaplayın. Ortadan büyük bir düğüm atın....
 2. diz bağı hastalıkları

  dizdeki şişlik dizde şişlik diz bağlarının kopması dizde lif kopması iç yan bağ Diz vücudun en büyük ve harekette hayati önemde bir eklemdir. Dizin sabitliğini yan bağlar ve çapraz bağlar sağlar. Çapraz bağlar diz ekleminin içinden uyluk(femur) ve kaval(tibia) kemiğini bağlar. Bu bağlar kısa bir halat gibi bu iki kemiği sıkıca birbirine bağlar , diz bükülürken ve düzken gerekli olan...
 3. Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı

  göbek bağından kan gelmesi yeni doğan bebeğin göbeğinden kan gelmesi yenidoğan bebeğin göbeğinden bebeklerin Anne karnındaki bebek göbek bağı sayesinde gerekli oksijeni ve besi maddelerini alarak büyür. Eğer bu bağ herhangi bir nedenle hasara uğrarsa, bebeğin gelişmesi durur ve durduğu gibi de yaşama veda eder. Bebek dünyaya geldikten sonra da göbek bağı hayati önem taşır. Eğer gerekli...
 4. Düşünce Kontrolü Telepati Nedir Nasıl yapılır

  telepati nedir telepati nasıl yapılır kurmak nasıl kurulur nasil yapilir Düşünce Kontrolü Telepati Nedir Nasıl yapılır Düşünce kontrolü, telepati nedir nasıl yapılır? Telepati kurma nasıl yapılır.. Bildiğimiz gibi telepati bir başkasının düşüncelerini okuyabilme, düşündüklerini anlayabilme ve belki de düşündüklerinde etkili olmaktır. Bikaç örnek vererek detaylandıralım ve açıklayalım.....
 5. bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılır kızlar ?

  kızlar 5 günlük bir bebişim var göbek kordonu bakımını nasıl yaparım neler kullanmam gerekiyor yanımda kimsede yok 3 güne kız kardeşim gelecek ama ben bu sürede öğrenmek istiyorum bakımın nasıl yapıldığını. Anlatırsanız sevinirim. Neler kullanmam lazım. Sağlıcakla kalın.
 6. Bebeğin göbek bağı ne zaman düşer?

  selam millet Bebeğin göbek bağı ne zaman düşer acaba bana bu konuda bilgi verecek arkadaşlarıma şimdiden tşkler
 7. Bebeğin Yıkanması,Yeni Doğan Bebeğin Banyosu

  Bebeğin Yıkanması,Yeni Doğan Bebeğin Banyosu nasıl olmalıdır. 15 günlük bir bebeğim var ve banyo yaptırırken bilinçli olmak istiyorum.
 8. Anne Olmadan Önce “Göbek Bağı”nı Koparmak!

  Göbek bağı bireyin özgürlüğünün simgesi olması yanı sıra annesinden tam kopamayışının, her gün görülse de farkında olunmayan, dokunulmayan tam iyileşmemiş, izi kalmış yaraların simgesidir. Dr. Hasan Ali NogayAkupunktur Uzmanı Bebeğin anne ile arasındaki yaşam bağı ‘göbek bağını’ koparmak doğumun bitmesi, yeni bir canlının dünyaya ‘ilk’ merhaba demesinin başlangıcıdır. Bebek böylece ilk kez...
 9. kimlikte bebeğin ismini değiştirmek için hangi işlemler yapılır?

  merhaba bayanlar kimlikte bebegin ismini tekrar degistiren varmi ne gerekiyo masrafi ne kadar oluyo bilginize ihtiyacim var :)
 10. Yenidoğan bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılır?

  yenidoğan bebeklerde göbek bağı bakımı,yenidoğan bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılır,yeni doğan bebeklerde göbek bağı bakımı hakkında bilgiler Göbek kordonu, hamileliğiniz boyunca bebeğinizi, size bağlayan, dolaşımını ve beslenmesini sağlayan bir bağdır. Doğumdan hemen sonra, göbek bağının kesilmesi ile birlikte bebeğiniz sizden ayrılır ve solunumun da başlamasıyla birlikte dolaşım...
Tags: Add Tags

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. göbek bağı düştükten sonra

  ,
 2. bebeğin göbeği düşünce ne yapılır

  ,
 3. göbek bağı düştükten sonra ne yapılır

  ,
 4. bebeğin göbek bağı düşünce ne yapılır,
 5. göbek baği düşünce ne yapilir,
 6. bebeğin göbeği düştükten sonra,
 7. gobegi dusen bebege ne yapilir,
 8. göbek bağı düştükten sonra bakım,
 9. gobek bagi dusunce ne yapmali,
 10. bebek gobegi dustukten sonra