gebe
  1. ρємвє_мєℓєк

ρємвє_мєℓєк Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Bebeğin gülüşü anneye yarıyor

Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında ρємвє_мєℓєк tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Bebeğin gülüşü anneye yarıyor
    Bebeğin gülümsemesinin, annenin yüreğini ısıtmanın yanı sıra beynindeki ödül merkezlerini harekete geçirdiği bildirildi.

Amerikalı bilim adamlarının, MRI kullanarak yaptığı araştırma, anneyle bebek arasındaki yegane bağın incelenmesi ve bu ilişkinin bazen nasıl olup da tersine geliştiğinin anlaşılmasına yardımcı olacağı belirtildi.

Araştırma çerçevesinde, ilk kez anne olan 28 kadının beyinlerinin, 5 ila 10 aylık bebekleriyle diğer bebeklerin fotoğraflarına baktıklarında MRI yöntemiyle tarandığı belirtildi.

Bebeklerin bazı fotoğraflarda gülümsediği veya mutlu olduğu, bazılarında da üzgün ve anlamsız bir ifadeye sahip oldukları, annelerin kendi bebeklerinin fotoğraflarını gördüklerinde beyinlerinin ödülle bağlantılı kilit merkezlerinde, kan akışının artması nedeniyle aydınlanma gözlendiği kaydedildi.

Araştırmacılar, söz konusu bölgelerin düşünme, hareket, davranış ve duyguyla bağlantılı olduğunu, böyle bir etkinin, uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili olarak yapılan araştırmalarda da görüldüğünü söylediler.

Annenin beynindeki bu aydınlanmanın en güçlü görüldüğü anın, gülümseyen bebeklerinin fotoğraflarını gördükleri zaman olduğu, bebeklerinin üzgün ve anlamsız ifadelerinin annenin beyninde bu denli bir etki yaratmadığı kaydedildi.

Araştırmada, annelerin beyinlerinde, kendi bebekleriyle tanımadıkları bebeklerin ağlarken çekilmiş görüntülerine verilen tepkinin çok az farklılık gösterdiği, genel anlamda anne beynindeki bu bölümlerindeki hareketliliğin, kendi bebeğini gördüğünde diğer bebeklere oranla daha güçlü olduğu tespit edildi.

Baylor Tıp Fakültesi’nde görevli bilim adamı doktor Lane Strathearn, anneyle bebeği arasındaki ilişkinin çocuğun gelişimi açısından çok önemli olduğunu hatırlatarak, annenin, bebeğinin gülümseyen yüzünü görmesinin, onu doğal olarak "uçurduğunu" söyledi.

2. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Bebeğin gülüşü anneye yarıyor
    Bilgiler icin sagol!

3. göknur

göknur Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

saol canim paylasim icin

4. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

paylaşımın için teşekkürler canım

5. Hülya

Hülya Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Nasıl yaramasın o minicik gülümseme ... emeğine sağlık

6. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Aman Allah ağlatmasın yaa. hep gülsünler:)

7. Monera

Monera Forum Okuru

paylaşım için teşekkürler

Bebeğin gülüşü anneye yarıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. annenın kahkaha atması bebege yarıyor

annenın kahkaha atması bebege yarıyor

Japonya'da yapılan bir araştırmada, bebek emziren annelerin kahkaha atmasının, anne sütündeki melatonin düzeyini artırdığı ve bu sayede bebeğin alerjiye yakalanmamasına yardımcı olduğu ortaya çıktı. Osaka'daki Moriguchi-Keijinkai hastanesinden Hajime Kimata, anne sütü emen 5-6 aylık, toza alerjili ve egzema hastalığı görülen 48 bebeğin anneleri üzerinde araştırma yaptı. 24 bebeğin annesine...
  2. Annenin Gülüşü Bebeği Etkiliyor

Annenin Gülüşü Bebeği Etkiliyor

Osaka’daki Moriguchi-Keijinkai hastanesinden Hajime Kimata, anne sütü emen 5-6 aylık, toza alerjili ve egzema hastalığı görülen 48 bebeğin anneleri üzerinde araştırma yaptı. 24 bebeğin annesine ünlü komedyen Charlie Chaplin’in “Modern Zamanlar” filmi izletildi, diğer 24 bebeğin annelerine de meteorolojiyle ilgili “sıkıcı bir program” seyrettirildi. Filmler seyredilirken Japon araştırmacı...
  3. Anne karnındaki bebeğin annesine mektubu

Anne karnındaki bebeğin annesine mektubu

anne karnındaki bebeğin annesine mektubu anne karnındaki bebeğin mektubu annesine anneye şiiri Bi kere daha düşünün... 5 Ekim: Bugün var edildim. Buradayım. Varım. Müthiş bir duygu bu. Var olduğumu henüz annem ve babam bilmiyor. Bir elma çekirdeğinden bile küçüğüm. Ama ne de olsa, ben benim. Varım ya! Bu bana yetiyor. Henüz bedenim belli belirsiz, yüzüm yok ama, varlığımı ve benliğimi...
  4. Bebeğine kavuşamayan anne...

Bebeğine kavuşamayan anne...

annem repi ALINTIDIR... Bebeğim; Sana sahip olma konusunda çok büyük sorunlar yaşadım.Çok düşündüm inan bana,senin için en iyisini düşündüm hep… Ve karar verdim..Evet sana sahip olabilirdim.Belki de 1 kere olsun anne demeni duyabilirdim… Şuan yanımda değilsin sana dokunamıyorum ama içimdesin,canımın canında seni hissediyorum. Annecim; Anne demeni çok istiyorum.Hep hayalini...
  5. Bebeğin Eşi Ne İşe Yarıyor?

Bebeğin Eşi Ne İşe Yarıyor?

bu konu bebeğin eşi hakkında bilgilere yer vermektedir. Şimdiye kadar mutlaka bebeğin eşi diye bir terim duymuşsunuzdur. Peki bebeğin eşinin ne işe yaradığını ve bebeğe olan faydalarını biliyormuydunuz? Bebeğin eşi hakkında merak ettiğiniz bilgiler sizlerle birlikte... Plasenta, bebekle anne arasında kan alışverişini sağlayan, gebelik sırasında bebekle birlikte gelişen bir dokudur. Bebek...

Sayfayı Paylaş