gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.223
    Ödül Puanları:
    113

Bebeğin Suyunun Normalden Az Olması

Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Olioghidramnios (Bebeğin suyunun normalden az olması) Herhangi bir gebelik haftasında yapılan ultrasonografide bebeğin amniyos sıvısının normalden az olduğu belirlendiğinde aşağıdaki nedenler söz konusu olabilir:

Suların erken gelmesi
    Suların herhangi bir nedenle erken gelmesi, kaybedilen sıvının miktarına ve sıvının kaybedilme hızına bağlı olarak bebekte sıvı azalmasına neden olabilir.

Bebekte böbrek ve idrar yollarında doğumsal kusurlar
    İdrar yapımının azalmasına ve / veya üretilen idrarın boşaltılmasına engel olan doğumsal kusurlar bebekte sıvı azalmasına neden olabilirler.

Miyad geçmesi
    Bebeğin beklenen doğum tarihinde doğmaması amniyos sıvısının azalmasına neden olabilir

Rahim içi gelişme geriliği
    Bebeğe plasentadan gelen besin maddeleri ve oksijenin azalmasına bağlı gelişme geriliğinde bebek koruyucu mekanizmalarını devreye sokarak kanının büyük kısmını yaşamsal organlarına yönlendirmiş olabilir. Bu yönlendirme sonucunda bebeğin böbreklerine giden kan miktarının azalması idrar üretiminin ve böylece amniyos sıvısı miktarının azalmasına neden olur.

Yukarıdaki nedenler göz önünde bulundurularak oligohidramnios saptanan her anne adayında öncelikle suların erken gelip gelmediği belirlendikten sonra ayrıntılı doğumsal kusur taraması yapılır ve mümkün olan durumlarda plasentadan gelen kan akımını değerlendirmeye yönelik olarak Doppler incelemesi yapılır.

Amniyos sıvısı azalmasının miyad geçmesine bağlı olduğu saptandığında en uygun yaklaşım bebeğin doğurtulmasıdır.

2. esra

esra Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Bebeğin Suyunun Normalden Az Olması
    evet yakın bir arkadaşım henüz yeni miyad geçmesinden suyu tükenmesi sebebiyle acil sezeryana alındı...şimdi nur topu gibi bir bebişimiz var

Bebeğin Suyunun Normalden Az Olması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. normalde böyle olması gerekirdi ama benim hayalim..

normalde böyle olması gerekirdi ama benim hayalim..

ben en çok taraftar birliği isterdim.mesela FENERBAHÇE ve GALATASARAY derbilerinde her iki takımında taraftarlarının yan yana izlemesini isterdim.mesela GS gol attığında FB lilerin onları tebrik etmesini FB gol attığındada GS nin tebrik ettiği bir hayat hayal ediyorum.ama aslında bunun hayal olmaması gerekir.neden bilmiyorum ama bu spor ve çok abartılıyor abatılı fanatik olabilirsiniz ama...
  2. Tüp bebek tedavisinde yumurtanın az olması

Tüp bebek tedavisinde yumurtanın az olması

tüp bebek tedavisinde neden az yumurta gelişir,tüp bebek tedavisinde tek yumurta oluşumu,tüp bebek tedavisinde over yetmezliği,tüp bebek tedavisinde yumurtanın az olması gebelik şansını düşürürmü,tüp bebek tedavisi ve yumurtlama sorunu hakında bilgiler Tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen en önemli unsur, hormon tedavisine yumurtalıkların vereceği cevaptır; yeterli sayıda yumurta...
  3. Amnios Sıvısının Az Veya Çok Olması

Amnios Sıvısının Az Veya Çok Olması

amnios sıvısınının azlığı,bebeğin suyunun az olması bebeğin suyunun çok olması,bebeğin suyunun az olması tehlikelimi,amnios sıvısı hakkında bilgiler Bebeğin hamilelik boyunca içinde yüzdüğü berrak ve steril sıvıya amniyon sıvısı denir. Bu sıvı anne karnında bir yandan bebeğin rahatça hareket etmesini sağlarken bir yandan da dışarıdan gelebilecek darbe ve enfeksiyonlara karşı korur.Dokuz ay...
  4. Bebeğin suyunun az olması ve Bebeğin suyunun fazla olması

Bebeğin suyunun az olması ve Bebeğin suyunun fazla olması

gebelikte bebeğin suyunun az olması,hamilelikte bebeğin suyunun az olması zararlımıdır,gebelikte bebeğin suyunun fazla olması,gebelikte bebeğin suyunun fazla olması zararlımıdır,hamilelikte bebeğin suyu hakkında bilgiler Bebeğin anne karnında rahim içindeki sıvının (amnion) fazla olmasına polihidramnios denir. Bu sıvının fazla olduğunu tespit etmek için kullanılan yöntem ultrason ile...
  5. Hamileyim bebeğimin suyu neden fazla  ?

Hamileyim bebeğimin suyu neden fazla ?

Bebek hamilelik süresince aminiyotik sıvı içinde bulunur. Bu sıvı bebeğin gelişimi için fiziksel alanı sağlar ve iskelet sisteminin uygun şekillenmesi, akciğer gelişimini sağlaması gibi durumlar da önemli rol oynar. Amniyotik sıvı ayrıca bebeği dışardan gelebilecek tramvalardan korur. Bebeğin suyunun az olması ve Bebeğin suyunun fazla olması hakkındaki detaylı bilgiler için sayfayı...

Sayfayı Paylaş