bebeğin yanında kavga etmek onu etkiler mi ?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
bebeğin yanında kavga etmek onu etkiler mi ?
Selam.Bir bebeğim var ve eşimle bazen onun yanında kavga ediyoruz. Ben bazen çocuğun yanında susalım diyorum ama eşim o daha bebek ne anlar diyor. Acaba hangimiz haklıyız?

Yapılan araştırmalar ev içinde anne ve baba arasındaki iletişim düzeyi ve şeklinin bebeğin ruh sağlığında etkili olduğunu vurgulamaktadır. Bu iletişim şeklinin olumsuz olduğu durumlarda bebek birçok açılardan olumsuz etkilenebilmektedir. Bunlardan biri de onun ruhsal gelişimidir. Anne ve babanın sürekli kavga ettiği, huzursuzluk yaşandığı evlerde bebekler ve çocuklar sağlıklı bir psikolojik yapı geliştirme konusunda zorluk yaşarlar. Bu huzursuzluk ortamı onların psikolojisini de olumsuz etkileyecektir.

Bazı durumlarda anneler, eşleriyle yaşadıkları huzursuzlukları bebeklerine veya çocuklarına yöneltebilmektedir. Bu da hem çocuğun bakımını hem de gelişimini engelleyici bir tutum edinmelerine yol açabilmektedir. Aynı şey babalar için de geçerli kabul edilebilir. Yani iletişim düzeyinin eksik ve sorunlu olduğu ailelerde bu durumdan bebekler veya çocuklar en fazla etkilenebilmektedir. Bu tür ortamlar sorunlu bireylerin yetişmesine yol açacaktır.

Anne ve babalar ev içinde huzuru tesis etmeli. Yaşanan huzursuzlukların çocukların ruh sağlığında yaralar açtığını fark etmelidirler. Aile içinde sevgi dilini ve saygı dilini oluşturmalıdırlar. Böyle bir ortamda yetişen bebek ruhsal açıdan da doyuma ulaşır. Ruhsal gelişimi daha iyi seyreder. Psikolojik sorunlar yaşama riski daha azalır.

bencede öyle hangi yas olursa olsun bebek emerken bile anne huzursuzsa bebek de huzursuz oluyor... yani o andan itibaren birseyler anliyor demektir bence... Elimizden geldigi kadar tartismayalim tartisiyorsakta bebelerimizin yaninda yapmayalim.. insallah bende esime engel ola bilirim de bebegin yaninda tartismayiz.. Anneler bu konuda daha dikkatli oluyorlar babalar daha az hasaslar bu konuda...
rabbim yuvaniza huzur versin... Amin

0/3 yaşındaki bebekler evdeki negatif havayı olduğu gibi hissedermiş ve bundanda çok etkilenirmiş. En iyisi mümkün mertebe bebeklerin yada çocukların yanında tartışmadan uzak durulması diye düşünüyorum...

hisseder tabiki bebek deyipte geçmeyin bebek neyi görürse öle büyüyor.bizim ailedende biri sürekli eşiyle kavga ediyordu ve oğlu 2 yaşında falan inanılmaz hırçın inatcı ve huzursuz bi çocuk olmaya başlamıştı.çocuk psikiyatriye getirdi doktor ilk bebeğin yanında hiç tartışıyomusunuz demiş.bebeklerin algısı daha kuvetli bebeğin yanında nasıl davranırsanız oda öle olur.zaten şimdiki çocuklar hemen herşeyi kapıyor biraz daha dikkatli davranın.

Arkadaşlar bende eşimle devamli tartışıyoruz oğlumuz daha 15 aylik ve herşeyi hissediyor bana sesini yükselttiğinde hemen agliyor bana sarılıyor kendi ailemde de eşimin ailesinde de devamli tartışmalar oluyor çocuğum çok etkileniyor ne yapacağımı bilmiyorum bebeğimin hafizasindan nasıl silebilirim bu yaşadıklarımı bilmiyorum yardimci olun lutfen

Merhaba yorumunuzu okudum benim de cocugum ayni duumds ve daha 9 aykik en ufuak bi seyden artik kotkar oldu onu sewerken bike az sesimiz yuksekse hemen sicriyo ve artik bende onun bu durumundan kaorkak oldum sizn cocugunz simdi nasil

Geri